Jak zrobić beton architektoniczny – imitacja na ścianach

Chcesz wiedzieć, jak zrobić beton architektoniczny, aby odmienić swoje wnętrza? Ten poradnik jest dla Ciebie! Krok po kroku pokażemy, jak samodzielnie stworzyć unikatowe elementy dekoracyjne podobne do gotowego betonu architektonicznego. Zaskocz siebie i innych niepowtarzalnym designem!
jak zrobić beton architektoniczny

Czy da się samodzielnie zrobić beton na ścianę?

W pewnym sensie tak! Beton architektoniczny to materiał, który świetnie nadaje się do tworzenia dekoracji i elementów konstrukcyjnych w domu. Sprzedawany jest w postaci efektownych płyt, którymi okłada się ściany. Jednak podobny efekt możesz uzyskać domowymi sposobami.

Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu ani drogich materiałów, aby stworzyć coś wyjątkowego. Wystarczy trochę kreatywności, odpowiedni tynk i kilka podstawowych narzędzi. Wyobraź sobie „betonową” ścianę w salonie czy dekorację nad kuchennym blatem. Wszystko to jest możliwe do wykonania w warunkach domowych, dając Ci pełną kontrolę nad efektem końcowym i satysfakcję z wykonanej pracy.

Jak zrobić beton architektoniczny?

Zaczynamy od wyboru odpowiedniego tynku. Idealnie sprawdzi się tynk architektoniczny o drobnym uziarnieniu, który pozwoli na uzyskanie realistycznej faktury betonu. Ważny jest również wybór odcienia – na rynku dostępne są różne warianty szarości, które możemy ze sobą łączyć, aby uzyskać pożądany efekt. Przejdźmy teraz przez cały proces, krok po kroku.

 1. Przygotowanie ściany rozpoczynamy od gruntowania, co zapewni lepszą przyczepność materiału.
 2. Następnie, przy użyciu mieszadła elektrycznego, przygotowujemy mieszankę tynku do pierwszej warstwy.
 3. Kładziemy ją na zagruntowaną ścianę, mniej więcej na grubość ziarna, używając do tego pacy ze stali nierdzewnej.
 4. Po wyschnięciu pierwszej warstwy (zajmie to 2–3 godziny) aplikujemy drugą, tym razem na grubość około 1 milimetra.
 5. Usuwamy ślady po pacy stalowej, używając pacy weneckiej (wygładzającej).
 6. Tworzymy efekt pustaków szalunkowych, charakterystyczny dla betonu architektonicznego. Aby to zrobić, przykładamy płasko stalową pacę do świeżego tynku i odrywamy ją.
 7. Zostawiamy tynk na pół godziny, żeby przeschnął, ale pozostał w miarę miękki.
 8. Jeszcze raz wygładzamy powierzchnię pacą wenecką – w miejscach, gdzie wcześniej robiliśmy „efekt pustaków”, pozostaną zagłębienia.
 9. Przyciskamy twarde narzędzie (np. trzymadło wałka) w miejscach, gdzie chcemy zrobić imitację fug między płytami. Zaznaczamy też „mocowania szalunków”, zagłębiając w tynk okrągłą rączkę wałka malarskiego.
 10. Delikatnie wygładzamy całość, jeśli jest taka potrzeba.
 11. Całość finalizujemy delikatnym przemalowaniem szarą bejcą.

Jakie są triki na udany beton architektoniczny?

Kluczem do sukcesu jest precyzja i cierpliwość. Każda warstwa tynku musi być dokładnie nałożona i wysuszona, zanim przystąpimy do kolejnego etapu pracy. Użycie pacy weneckiej do wygładzania powierzchni pozwoli na uzyskanie idealnie gładkiej ściany. Nie bój się eksperymentować z różnymi odcieniami szarości oraz technikami aplikacji tynku, by uzyskać unikalną fakturę betonu. Każdy krok w tym procesie to szansa na dodanie osobistego akcentu do Twojego projektu, więc korzystaj z tej możliwości, aby stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile kosztuje wybudowanie domu 50m2

Ile kosztuje wybudowanie domu 50m2? Sprawdź, czy to opłacalne

Następny artykuł
ile wiąże beton

Ile wiąże beton i kiedy osiąga pełną wytrzymałość?

Związane stanowiska