Przeglądasz teraz
Budowa
Artykułów: 83
Skąd dofinansowanie na pompy ciepła?
Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia pozwalające na energooszczędne i wydajne ogrzewanie budynku zimą oraz chłodzenie go latem, a także przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Zalety tego rozwiązania są liczne: ochrona środowiska, duża oszczędność na rachunkach, łatwość instalacji i obsługi, bezpieczeństwo - to tylko niektóre z nich. W porównaniu z coraz mniej dostępnymi i coraz droższymi surowcami, jakimi są gaz i węgiel, pompy ciepła to pewny wybór wykorzystujący odnawialne źródła energii. Dość sporym problemem jednak mogą być ceny samej pompy ciepła i jej instalacji. Sprawdzamy, o jakie dofinansowania możemy się postarać, aby choć w części pokryć koszty pompy.
Dom ekologiczny – co to jest?
Współcześnie świadomość i zachowania ekologiczne stały się bardzo popularne wśród społeczeństwa. Postępujący kryzys klimatyczny sprawił, że kwestia ochrony środowiska jest jednym z priorytetów. W różnych branżach obserwuje się trendy proekologiczne. Również na rynku nieruchomości coraz częściej spotyka się na przykład energooszczędne domy ekologiczne. Czym one są?
Osiedle domów – eleganckie i nowoczesne budownictwo
Kupno domu jest poważną decyzją podejmowana na lata, a nawet na całe życie. Jest wiele czynników, na które…
Jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą, aby uniknąć poważnych zniszczeń?
Nie udało ci się dokończyć budowy lub remontu domu przed zimą? A może właśnie stałeś się dumnym właścicielem domu, który wymaga wielu prac, ale nie możesz podjąć się ich wykonania wcześniej niż po okresie zimowym? Trudne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, mróz, intensywne opady śniegu, stanowią realne zagrożenie dla niezamieszkałego budynku, który nie jest właściwie chroniony.
Czym jest dom pasywny i czy warto inwestować w takie budownictwo?
Dom pasywny to budynek jednorodzinny wykonany w nowoczesnej technologii i przy zastosowaniu unikalnych materiałów. Wszystkie te zabiegi mają…
Dom z gliny – ekologiczna fanaberia czy sposób na tani dom?
Nowoczesny dom z gliny to propozycja dla inwestorów, którym leży na sercu los środowiska naturalnego. Takie budowle są…
Domy parterowe z płaskim dachem – jakie dają możliwości?
Nowoczesne domy parterowe z płaskim dachem są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Poznaj charakterystyczne domy bez dachu i…
Domy z bali drewnianych – budynki sezonowe czy całoroczne?
Domy z bali to budynki kojarzone głównie z obiektami regionalnymi i sezonowymi. Tymczasem w tej technologii wykonuje się…
Dom w stylu rustykalnym – odkryj jego piękno!
Dom rustykalny, czyli jaki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakimi cechami odznacza się budownictwo tego typu. Budujesz dom? Lubisz wiejski klimat, drewno i kamień? Sprawdź, czy aranżacja tego typu przypadnie ci do gustu.
Domy 3D – przyszłość budownictwa czy technologiczna fanaberia?
Domy 3D, które zostały wydrukowane za pomocą specjalnej drukarki, zyskują coraz więcej zwolenników. Sprawdź, dlaczego wzbudzają takie zainteresowanie i co sprawia, że warto w nie inwestować.
Dom dwurodzinny: cena budynku, jaki powinien być i czy warto się na niego zdecydować?
Dom dwurodzinny to sposób na oszczędzenie pieniędzy. Dzięki podzieleniu kosztów na pół budowanie będzie zdecydowanie tańsza niż w przypadku domu jednorodzinnego. Co powinieneś wiedzieć o budowie takiego budynku?
Domy tanie w budowie – rodzaje, cena. Czy warto się na nie zdecydować?
Wiele osób wynajmujących mieszkania marzy o własnym domu. Panuje jednak przekonanie, że jest to bardzo kosztowna inwestycja, ale czy na pewno? Sprawdź, dlaczego domy tanie w budowie to wybór, który warto rozważyć!
Rozbudowa domu – ile kosztuje i od czego powinieneś zacząć?
Rozbudowa domu pozwoli na zwiększenie jego powierzchni użytkowej. Ta inwestycja wymaga jednak specjalnego przygotowania. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o powiększaniu swojego domu!
Domy na skarpie – jaki projekt wybrać i co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
Domy na skarpie są trudniejsze w budowie od domów na płaskiej powierzchni. Jeżeli stałeś się właścicielem działki o takim ukształtowaniu terenu – nie musisz się martwić. Sprawdź, czym powinny charakteryzować się konstrukcje wybudowane na zboczu!
Domki holenderskie całoroczne – co warto o nich wiedzieć?
Domki holenderskie to w pełni zabudowane obiekty mieszkalne wyposażone w koła. Wykończone i umeblowane wnętrze przyczepy może być miejscem do zamieszkania na działce rekreacyjnej. Poznaj nowoczesne domki holenderskie i oceń, czy warto w nie zainwestować.
Charakterystyka budowy dachu jednospadowego – wady i zalety tej konstrukcji
Budowa dachu jednospadowego jest jedną z najprostszych konstrukcji dachowych. Nadaje budynkowi charakterystycznego wyglądu i wpływa też na poprawę…
Jakie wady i zalety ma budowa domu parterowego?
Budowa domu parterowego pozwala ograniczyć wydatki związane z nowym domem. Wybór takiego projektu nie oznacza, że musisz rezygnować…
Budowa domu samemu – jakie prace możesz, a których nie możesz prowadzić samodzielnie?
Budowa domu samemu kusi szczególnie majsterkowiczów i złote rączki. Wiele prac na budowie można wykonać własnoręcznie i dzięki…
Budowa budy dla psa – zbuduj schronienie dla swojego pupila
Budowa budy dla psa zapewni czworonogowi schronienie przed zimnem i deszczem. Dobrze zaprojektowana i wykonana buda sprawi, że…
Budowa dachu dwuspadowego – przebieg prac i koszt wykonania dachu
Budowa dachu dwuspadowego to skomplikowany proces, który prowadzi do stworzenia szczelnej połaci. Składa się z wielu etapów i…
Budowa ogrodzenia – jaką procedurę trzeba przejść przed rozpoczęciem prac?
Budowa ogrodzenia to jeden z etapów prac wykończeniowych wokół budynku. Proces podlega określonym przepisom prawa budowlanego, a także…
Budowa domu drewnianego – czy warto się na nią zdecydować?
Coraz więcej inwestorów rozważa możliwość budowy domu drewnianego. Taka konstrukcja może być wzniesiona bardzo szybko, a koszt gotowego…
Budowa komina w istniejącym budynku – jak ją przeprowadzić?
Budowa komina w użytkowanym domu wymaga zastosowania określonych materiałów i konstrukcji. Tylko spełnienie tych warunków pozwoli na skuteczne…
Samodzielna budowa sauny – o czym musisz pamiętać?
Budowa sauny nie jest pracą skomplikowaną i można przeprowadzić ją nawet w mieszkaniach. Konieczne jest jednak znalezienie nieco…
Samodzielna budowa wiaty – niezbędne formalności i pomysły na wykonanie zadaszenia
Budowa wiaty to jeden ze sposobów na uzyskanie dodatkowej zadaszonej przestrzeni przed domem. Budowla może służyć do przechowywania…
Projekt i budowa grilla w ogrodzie – praktyczne porady
Budowa grilla przed domem ułatwi przygotowywanie potraw w okresie letnim i jesiennym. Dodatkowo samodzielnie wykonana konstrukcja to powód…
Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym – najważniejsze zagadnienia
Budowa domu systemem gospodarczym to inaczej wykonanie budynku własnym nakładem środków. To inwestor jest odpowiedzialny za szereg zadań,…
Budowa wędzarni ogrodowej – podstawowe informacje
Budowa wędzarni w ogrodzie może być sprawnym połączenie pasji majsterkowania z miłością do wędzonych potraw. Wystarczy odrobina wiedzy…
Jak przebiega budowa domu szkieletowego? Etapy krok po kroku
Budowa domu szkieletowego nie jest skomplikowana i trwa bardzo krótko. Zainteresuje każdego inwestora, który nie chce czekać wiele…
Całoroczne i sezonowe domy bez pozwoleń na budowę – poznaj możliwości i zasady
Domy bez pozwoleń na budowę to marzenie inwestorów, którzy nie lubią odwiedzać gmachów urzędowych. Minimum formalności czeka też…
Budowa stawu hodowlanego – zrób to profesjonalnie i zgodnie z przepisami
Budowa stawu na własnej posesji jest procesem skomplikowanym i wymaga sporego doświadczenia. Do przeprowadzenia prac konieczne będzie wykorzystanie…
Kierownik budowy – czym się zajmuje i jaką ma odpowiedzialność?
Kierownik budowy to osoba organizująca budowę i pilnująca najważniejszych prac. Prowadzenie procesu budowlanego należy powierzyć pracownikowi, który ma…
Pozwolenie na budowę – zbuduj dom legalnie
Pozwolenie na budowę jest jedną z pierwszych rzeczy, które musisz załatwić przed budową domu. Dokument daje zielone światło…
Osuszanie budynków – metody na suche ściany
Osuszanie budynków jest konieczne, aby ściany nie nasiąkały nadmiernie wilgocią. Gdy ta jest odczuwalna, trzeba zacząć działać. Jak się do tego zabrać i którą metodę na usuwanie wilgoci wybrać? Poznaj sposoby na osuszanie pomieszczeń!
Skandynawskie domy – modny powiew z północy
Skandynawskie domy to przejaw minimalistycznego budownictwa i wyjątkowego poczucia estetyki. Czym są te konstrukcje z drewna i dlaczego w naszym kraju nie chcą się przyjąć? Sprawdź, czy elewacja skandynawska przypadnie ci do gustu!
Ocieplanie celulozą stropów i dachów – metoda podwójnie ekologiczna
Wśród nowoczesnych metod wykonywania izolacji termicznej sporym zainteresowaniem cieszy się ocieplanie celulozą. Ten materiał można wykorzystać do ocieplenia stropów i dachów. Przydaje się także do napraw uszkodzonych izolacji. Celuloza jest także ekologiczna. Jakie zalety jako materiał izolacyjny ma celuloza? Ocieplenie w ten sposób nie będzie miało przed tobą tajemnic, gdy przeczytasz tekst!
Jak prawidłowo wykonać zbrojenie stropu?
Zbrojenie stropu ma największy wpływ na parametry i żywotność tej konstrukcji. Wylewanie stropu należy do najtrudniejszych etapów prac budowlanych i nie wybacza błędów. Przygotowaniu prętów zbrojeniowych należy poświęcić sporo uwagi. Jakie są zasady? Sprawdź!
Dlaczego i jak wykonuje się dylatacje posadzek?
Dylatacje posadzek pozwolą zapobiec awariom podłoża. Ich przygotowanie i wypełnienie musi być precyzyjne. Wiązanie betonu i przeciążenia wewnętrzne związane z eksploatacją mogą bowiem prowadzić do pękania powierzchni. Czym jest dylatacja wylewki? Przeczytaj!
Jak przebiega budowa dachu – podstawowe informacje
Budowa dachu to jeden z bardziej skomplikowanych i trudnych etapów prac budowlanych. Dach zabezpiecza obiekt przed dostawaniem się do wewnątrz wilgoci i wyznacza stan zamknięty. Czy warto samodzielnie podejmować się prac dekarskich? Poznaj etapy budowy!
Jak powinna przebiegać budowa garażu wolnostojącego?
Jakie formalności musisz spełnić przy budowie garażu? Jaka jest cena garażu i z jakich materiałów najlepiej go zbudować? Sprawdź nasz poradnik i poznaj najważniejsze informacje na ten temat!
Czy można zbudować garaż bez pozwolenia?
Garaż bez pozwolenia to jedna z opcji, którą dopuszczają przepisy budowlane. Wolnostojący garaż to konstrukcja przydatna nie tylko do parkowania auta, a mniej biurokracji to szybsza budowa. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ograniczyć formalności? Sprawdź!
Skuteczne odprowadzenie wody z rynny – poznaj kilka sposobów
Odprowadzenie wody z rynny to konieczność. Nadmiar wody deszczowej na posesji może bowiem stanowić problem dla mieszkańców i sąsiadów. Jak i gdzie skierować wodę deszczową? Poznaj kilka skutecznych metod!
Wyciszenie ścian – zwiększ komfort w swoim mieszkaniu
Wyciszenie ścian działowych i nośnych w budynkach może być czasem konieczne, by ograniczyć ciągły hałas. Jak wygłuszyć ścianę? Poznaj kilka prostych sposobów, by zyskać spokój i komfort w swoich czterech kątach!
Wybierz funkcjonalne okienko do piwnicy
Okienko do piwnicy pomoże ci w doświetleniu i wentylacji tego szczególnego miejsca. Może pełnić także inne funkcje i poprawić funkcjonalność pomieszczenia. Dowiedz się więcej o okienkach piwnicznych i sprawdź, jakie będą odpowiednie!
Impregnat do cegły – zachowaj piękny wygląd ścian
Impregnat do cegły zapewnia ścianom mniejszą chłonność, plamoodporność, a nawet poprawia ich walory estetyczne. Dowiedz się więcej o preparatach do impregnacji cegieł, bo dzięki nim będziesz mógł utrzymać elewację i ściany w świetnym stanie!
Okna narożne – popraw funkcjonalność i estetykę budynku
Okna narożne można spotkać coraz częściej w wielu nowoczesnych aranżacjach. Projektanci chętnie wstawiają je do budynków, ponieważ poprawiają one wygląd elewacji i funkcjonalność wnętrz. Czy jednak są warte swojej ceny? Wady i zalety narożnych okien poznasz po lekturze!
Domy kopułowe – zamieszkaj w domu jak z bajki!
Domy kopułowe mają niezwykle interesującą formę, a tego typu nowe rozwiązania konstrukcyjne we współczesnym budownictwie mogą zaskakiwać osoby przyzwyczajone do tradycji. Jakie zalety ma dom-kopuła? Dowiedz się o nim więcej!
Czym jest opierzenie dachu i jak przeprowadzić prace?
Opierzenie dachu to cykl prac, które wykonuje się na połaci dachowej. Konstrukcja połaci ma za zadanie wykończyć budynek w estetyczny sposób i zabezpieczyć go przed czynnikami atmosferycznymi. Jak montuje się opierzenia dachowe? Sprawdź!