Dom z gliny – ekologiczna fanaberia czy sposób na tani dom?

dom z gliny

Nowoczesny dom z gliny to propozycja dla inwestorów, którym leży na sercu los środowiska naturalnego. Takie budowle są też znacznie tańsze od tradycyjnych domów murowanych. Poznaj cechy tej technologii i oceń, czy warto stawiać na dom z gliny pod klucz.

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie, które docierają do nas z Europy, przyjmują się powoli. Jednym z przykładów obiektów, których budowa może być znacznie tańsza niż tradycyjnej murowanej konstrukcji, jest dom z gliny i słomy. To technologia wykorzystująca naturalne i w pełni przetwarzalne materiały. Jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale może przynieść wymierne korzyści także inwestorom. 

Dom z gliny – klasyczne rozwiązanie w nowoczesnym wydaniu

Budowa domów z gliny jest jednym z najstarszych sposobów na wznoszenie budynków mieszkalnych. Od tysięcy lat ludzie zabezpieczali swoje domostwa gliną, która jest ogólnodostępna, łatwa do formowania, a po związaniu tworzy szczelną zaporę. Dopiero przed wiekiem uznano, że domy z gliny nie są odpowiednie. Stały się synonimem zacofania i całkowicie zapomniano o ich atutach. 

Domki z gliny to obiekty, które coraz większą popularnością cieszą się w krajach zachodniej Europy. Wybierane są głównie ze względu na środowisko naturalne, ponieważ glina uznawana jest za materiał ekologiczny. Wygodne i komfortowe jest również ich użytkowanie, a sam materiał jest stosunkowo tani. Jednak w naszym kraju takie budowle nadal uznawane są za niszowe i nie można znaleźć wielu przykładów domów z gliny.

W jaki sposób buduje się domki z gliny?

Budowa domu z gliny pod klucz może przebiegać na kilka sposobów, a do wznoszenia konstrukcji stosuje się inne rodzaje materiału. Wspólną częścią dla wszystkich sposobów budowy jest szkielet wykonany z drewna lub stali. To konstrukcja podobna do tej, jaką stosuje się do budynków szkieletowych wypełnianych drewnem. Glina stanowi tylko wypełnienie konstrukcji nośnej, choć jej parametry techniczne poprawiają wytrzymałość całej konstrukcji. 

Do wypełniania ścian budynków najczęściej wykorzystywana jest glina lekka z mieszanką dodatków organicznych. To najpopularniejszy sposób na tworzenie budynków w tak zwanej technologii lekkiej. Alternatywnym sposobem jest wykorzystanie gliny ciężkiej z domieszką piasku. Taki materiał można potraktować jak mieszankę betonową. Do jego aplikacji przygotowuje się specjalne deskowania. Glina jest w nich upychana, a po wyschnięciu tworzy stabilne podłoże. Dom z gliny można wybudować także z prefabrykowanych bloczków, jednak w naszym kraju dostępność tego materiału jest ograniczona. 

Dom z gliny i słomy – najważniejsze cechy 

Ekologiczne domki z gliny często wspierane są jeszcze jednym ekologicznym surowcem. Chodzi o słomę, dodawaną do mieszanki tynków glinianych wykorzystywanych do wykańczania elewacji. Dom z gliny i słomy może być też wykonany z bali sprasowanej słomy, które są wykończone tynkiem glinianym. Czasem słoma stanowi dodatkowe wykończenie przy ocieplaniu, a także wypełnienie wolnej przestrzeni w stropach.

Zalety domów z gliny

Istnieje przynajmniej kilka powodów, które mogą cię skłonić do rezygnacji z tradycyjnych metod budowlanych na rzecz domu z gliny. Pierwszym i najważniejszym powodem, który zapoczątkował powrót do tej technologii, jest ekologia. Glina jest materiałem łatwym do pozyskania niemal w każdym rejonie naszego kontynentu, dlatego odpada obciążenie ekologiczne związane z dalekim transportem. Samo wydobycie nie ma szkodliwego wpływu na środowisko.  

Ponadto ten materiał jest poddawany obróbce w minimalnym stopniu. Dzięki temu po zburzeniu domu z gliny nie zostaną żadne uciążliwe odpady, a cały materiał w krótkim czasie ulega biodegradacji. 

Dom z gliny to miejsce przyjazne mieszkańcom. Przede wszystkim glina wpływa na utrzymanie wilgotności wewnątrz pomieszczenia na odpowiednim poziomie. Zapobiega to rozwojowi pleśni i grzybów, a także biodegradacji drewna stosowanego do tworzenia konstrukcji szkieletowych. W obiektach glinianych nie powstają naładowania elektryczne, dlatego wewnątrz w znacznie mniejszym stopniu gromadzi się kurz, co sprzyja alergikom. 

Warto dodać, że takie obiekty są też bardzo przyjazne dla portfela. O koszcie budowy opowiemy w dalszej części tekstu, jednak to nie jedyna korzyść finansowa. 

Glina to dobry izolator, który poprawia parametry termoizolacyjne obiektu. Dzięki temu budynek szybciej nagrzewa się w zimie i dłużej utrzymuje ciepło. Także latem ściany domu z gliny pozostaną chłodne, co zapewni przyjemne warunki do wypoczynku. 

Domki z gliny – wady tej technologii 

Jak każda technologia, także dom z gliny ma swoje słabsze strony, o których trzeba pamiętać. To przede wszystkim spora grubość ścian, które dochodzą do 60 centymetrów. To nieco więcej niż w obiektach wykonywanych w technologii murowanej.  

Technologia budowy domów z gliny nie jest łatwa, dlatego konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalistów – nawet przy budowie samodzielnej. Problemem jest to, że w naszym kraju nie ma zbyt wielu firm zajmujących się takim budownictwem. Może to generować nieco wyższe koszty robocizny i odwlec termin oddania obiektu do użytku. 

Dom z gliny – koszt

Nie da się wybrać technologii wykonania budynku bez poznania jej ceny. Koszt domu z gliny może być nieco niższy niż obiektów budowanych w tradycyjnych metodach. Przede wszystkim znacznie tańszy jest sam materiał, co może znacznie ograniczyć wartość inwestycji. 

Zarówno surowa glina, jak i słoma są ogólnodostępne, dlatego z materiałami nie będzie problemu. Niestety, na wzrost kosztów wpływa konieczność wykonania projektu na zamówienie. Także samo wykonawstwo może być nieco droższe z uwagi na mniejszą konkurencję na rynku. 

Czy warto inwestować w dom z gliny?

Domy z gliny to budowle, do których postawienia wykorzystuje się naturalne materiały w minimalnym stopniu poddawane obróbce. Dlatego uznawane są za ekologiczne i przyjazne środowisku. Jednak w naszym kraju wciąż witane są ze zdziwieniem i nie cieszą się wielką popularnością. Jednak przyszłość należy do tego rodzaju budownictwa – o czym świadczą tysiące budynków w całej Europie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
remont starego domu

Remont starego domu – jak przywrócić blask zniszczonym budynkom?

Następny artykuł
domy pod klucz

Domy pod klucz – wyzysk ze strony dewelopera czy opcja dla zapracowanych?

Związane stanowiska