Domy pod klucz – wyzysk ze strony dewelopera czy opcja dla zapracowanych?

domy pod klucz

Domy pod klucz to opcja, którą pod uwagę bierze coraz więcej inwestorów. Dzięki zleceniu wykonania domu mieszkalnego nie będziesz musiał nadzorować całego procesu budowy. Czy gotowe domy pod klucz są opcją tylko dla bogatych? 

Budowa domu nie musi wiązać się z konieczności samodzielnego nadzorowania lub wykonywania prac budowlanych. Ciekawą alternatywą są domy pod klucz, czyli budynki wykonywane na zlecenie inwestora przez odpowiednią firmę. Powszechne opinie o takich obiektach mówią o ich wysokim koszcie. Tymczasem nie zawsze koszt budynku jest najważniejszy. Poznaj gotowe domy pod klucz, a potem sam oceń ich wady i zalety.

Domy pod klucz – co to oznacza?

Droga do własnego domu często jest wyboista i wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami. Nie zawsze będziesz miał możliwość samodzielnego wybudowania domu metodą gospodarczą. Także szukanie ekip, nadzorowanie ich pracy i kontrola postępów może być zbyt czasochłonna. Wymaga też ogromu wiedzy, którą niełatwo posiąść w krótkim czasie. Dlatego w tej sytuacji rozwiązaniem mogą być domy pod klucz, czyli obiekty wzniesione przez wykonawcę na zamówienie inwestora.

Zlecenie budowy domów pod klucz jest sposobem na ograniczenie do minimum problemów związanych z budową. Twoja rola ogranicza się jedynie do wyboru odpowiedniego wykonawcy, projektu budynku i ustalenia szczegółów przeprowadzenia robót. Następnie podpisujesz umowę, płacisz wyznaczoną sumę, a potem czekasz na zakończenie budowy. W tym czasie w zasadzie wcale nie musisz kontaktować się z wykonawcą i niekiedy zapomnisz o tym, że dom w ogóle powstaje! Po zakończeniu prac możesz się wprowadzić niemal od razu. 

Charakterystyczne cechy domów pod klucz

Budowa domu pod klucz wiąże się z zachowaniem pewnych standardów wykończenia. Budynek przede wszystkim musi być wykonany zgodnie z projektem. Dotyczy to nie tylko konstrukcji i wykończenia elewacji obiektu, ale także wnętrza. Bardzo często projekty budynków zawierają też dokładne ustalenia dotyczące sposobu wykończenia ścian i podłóg, a nawet kolorystyki ścian. Jeśli masz konkretne potrzeby dotyczące wykończenia, możesz przedstawić je przy okazji podpisywania umowy. 

Domy pod klucz to obiekty, do których w zasadzie możesz się wprowadzać natychmiast po zakończeniu budowy. Są w nich obecne wszystkie instalacje, podłączone sanitariaty, zamontowane ogrzewanie czy elektryka. Ponadto budynek ma wykończone podłogi, pomalowane ściany, a także gotowe oświetlenie. 

Pamiętaj o tym, że każdy z wykonawców nieco inaczej podchodzi do pojęcia domu pod klucz. To dlatego warto prześledzić i dogadać wszystkie punkty umowy dotyczącego takiego wykończenia. 

Domy pod klucz czy w stanie deweloperskim? Poznaj różnice

Bardzo często budowa domu pod klucz jest mylona z wnoszeniem budynku w stanie deweloperskim. W tym wypadku różnice wynikają ze sposobu wykończenia obiektu oddawanego do użytku. O stanie pod klucz pisaliśmy wcześniej i jest to wykończenie pozwalające na wprowadzenie się do mieszkania już po zakończeniu inwestycji. 

Z kolei stan deweloperski polega na doprowadzeniu budynku do etapu, który będzie wymagał wykończenia. Praca kończy się na wstawieniu stolarki i nałożeniu gładzi na ściany. Pozostałe prace będziesz musiał przeprowadzić we własnym zakresie. 

Projekty tanich domów pod klucz

Ciekawie prezentuje się kwestia zakupu projektu domów pod klucz. Wykonawca, którego wybierzesz do przeprowadzenia prac, często dysponuje kilkoma gotowymi projektami. Koszty nie są wygórowane, a deweloper często rezygnuje z dodatkowej opłaty za projekt.  Oczywiście oznacza to, że ta opłata znajdzie się w cenie całego budynku. 

Nie musisz jednak czekać na propozycje dewelopera i możesz postarać się o ciekawy projekt we własnym zakresie. Na rynku jest wiele firm, które wykonują domy pod klucz według dostarczonych projektów. Możesz wówczas poprosić o wycenę, a następnie wybrać przedsiębiorstwo najlepiej odpowiadające Twoim oczekiwaniom. 

Dom prefabrykowany pod klucz czy tradycyjne budownictwo?

Budowa domu prefabrykowanego pod klucz w większości przypadków sprowadza się do dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest budowa domu z prefabrykatów. W tym przypadku musisz zlecić przygotowanie prefabrykatów. Następnie wybierasz wykonawcę, który zajmie się złożeniem i zamontowaniem prefabrykatów, a potem wykończy cały budynek i doprowadzi go do stanu pod klucz. Choć w tym przypadku ograniczona jest nieco ilość i rodzaj projektów, taki budynek może powstać nawet w dwa miesiące od dostarczenia prefabrykatów. 

Drugim wariantem budowy domów pod klucz jest tradycyjne prowadzenie prac budowlanych. W tej wersji możesz dostarczyć projekt albo wybrać coś z oferty wykonawcy. Ponadto nie musisz dogadywać się z producentem prefabrykatów i wszystkie prace powierzyć jednej firmie. Niestety, wadą tej metody jest długi czas oczekiwania na zakończenie prac. Taka budowa zajmie nawet kilkanaście miesięcy!

Budowa domu pod klucz – formalności z deweloperem

Branża budowlana jest ogromna i działają w niej różni wykonawcy. Dlatego między uczciwymi i sumiennymi firmami zdarzają się także nieuczciwi deweloperzy, którzy liczą na szybki zysk małym kosztem. Jeśli zlecasz budowę domu pod klucz, nie możesz bagatelizować żadnego z punktów umowy, którą podpiszesz z wykonawcą. W przypadku problemów i wkroczenia na ścieżkę sądową precyzyjnie sporządzona umowa stanie się twoją jedyną bronią. 

Przy ustalaniu warunków budowy domu pod klucz pamiętaj o podaniu daty zakończenia prac. Choć ta może się zmienić i najczęściej obiekty budowane są z opóźnieniem, postaraj się zawrzeć punkt o karach umownych. 

Ważne podpunkty dotyczą kosztorysu powykonawczego, który sporządza się po zakończeniu prac. To w nim uwzględnione są ostateczne koszty, które zostały poniesione w trakcie budowy. Choć z reguły jest wyższy od założonego, zadbaj o regulację maksymalnej wysokości wzrostu lub warunków, od jakich może to być uzależnione. 

Pamiętaj, że umowa jest porozumieniem pomiędzy dwoma stronami, dlatego nie musisz się zgadzać na nic, co wydaje ci się ryzykowne. Na rynku działa wielu wykonawców budujących domy pod klucz, dlatego z pewnością znajdziesz innego, bardziej skłonnego do ustępstw. Umowę możesz też skonsultować z prawnikiem lub specjalistą z zakresu prawa budowlanego. 

Wady domów pod klucz

Niestety, domy pod klucz mają też wady. Przede wszystkim nie masz możliwości zmiany założeń projektowych. Jeśli w czasie trwania prac zechcesz wprowadzić nowe rozwiązania architektoniczne w domu pod klucz, będzie to praktycznie niemożliwe. Wykonawcy zazwyczaj zawierają w umowie podpunkt o niezmienności założeń w stosunku do przedstawionego projektu, ponieważ korzystają z oferty konkretnych dostawców i wybranych technologii. Wadą może być też podświadoma wiedza, że to nie ty jesteś autorem wymarzonego domu. 

Dom pod klucz – cena wzniesienia budynku 

Taki obiekt bez wątpienia jest droższy niż w przypadku samodzielnej budowy. Niezmienna pozostaje cena wykonania budynku, czyli materiałów, robocizny i sprzętu. Dodatkowa kwota jest opłatą za zorganizowanie całości i doprowadzenie budowy do końca. To, za co byłbyś odpowiedzialny przy samodzielnej budowie, najczęściej jest warte od 15 do 20% wartości budynku. 

Przy samodzielnej budowie jesteś przez kilkanaście miesięcy cały czas na budowie. Traci na tym twoje życie rodzinne, praca, nie wspominając już o hobby i pasjach. Jeśli nie masz dużego doświadczenia, możesz podjąć błędne decyzje, które także będą sporo kosztowały. Dlatego po podsumowaniu wydatków może się okazać, że straciłeś dwa lata, sporo nerwów, a bilans finansowy jest podobny. 

Część osób powie, że domy pod klucz to wyzysk ze strony deweloperów i wybór osób bardzo bogatych, które nie liczą się z wydatkami. Tymczasem nie każdy dysponuje wiedzą i czasem potrzebnym do przeprowadzenia samodzielnej budowy. Przy budowie takich obiektów pojawia się wiele problemów i nieprzewidzianych sytuacji, które wymagają fachowego podejścia. Zleć budowę – nie będziesz musiał się z nimi mierzyć, ponieważ pozostanie to po stronie wykonawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dom z gliny

Dom z gliny – ekologiczna fanaberia czy sposób na tani dom?

Następny artykuł
dom pasywny

Czym jest dom pasywny i czy warto inwestować w takie budownictwo?

Związane stanowiska