Panele do łazienki – połóż to sam!

panele do łazienki

Płytki winylowe do łazienki zamiast ceramicznych. Ułożysz je sam i oszczędzisz pieniądze. Co więcej, panele do łazienki idealnie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym, ale można je położyć także na ścianach.

Jeśli chodzi o łazienkę, wiele osób jest przekonana, że płytki ceramiczne to w zasadzie jedyny sposób wykończenia ścian i podłogi. Nowoczesne technologie pozwalają nam jednak na zdecydowanie większy wybór, jeśli chodzi o materiały wykorzystywane przy pracach wykończeniowych. To samo dotyczy także podłogi czy ścian w łazience. Jeśli nie przepadasz za twardymi podłogami tego rodzaju – mamy dla ciebie dobre wieści. Możesz zdecydować się na specjalne panele do łazienki.

Tradycyjne panele laminowane – z czego powstają i dlaczego nie nadają się do łazienki?

Tradycyjne panele podłogowe laminowane, na które często decydujemy się w naszych domach, nie nadają się niestety do łazienek. Problem stanowi materiał, z jakiego powstają oraz sposób jego zabezpieczenia. W tego typu panelach płyta HDF i pokrywający ją film dekoracyjny zabezpieczone są specjalną powłoką overlay. Od jej grubości oraz zawartości korundu zależy to, jak bardzo panele będą odporne na ścieranie. Jeśli chodzi o wilgoć to stosuje się różne zabezpieczenia, jednak zwykłe panele nigdy nie będą wytrzymałe na tyle, aby użyć ich w łazience. Jest jednak alternatywa. To panele łazienkowe.
Podłoga w łazience jest w ogromnym stopniu narażona na działanie wilgoci, dlatego też klasyczne panele do łazienki to zły pomysł. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z paneli w ogóle. Nie musisz też decydować się na tradycyjne płytki. Istnieją specjalne panele winylowe do łazienki, stworzone z myślą o miejscach, w których podłoga narażona jest na działanie wody.

Czym wyróżniają się panele do łazienki?

Panele wodoszczelne do łazienki są cieńsze niż tradycyjne panele laminowane. Producenci zadbali o zmniejszenie ryzyka pęcznienia tych produktów pod wpływem wilgoci. Spód takiego panelu wykonany jest z korka. Nad nim znajduje się cienka płyta HDF, która następnie zabezpieczona jest winylem pokrytym warstwą przezroczystego PVC. Sposób produkcji sprawia, że panel tego typu przypomina w dotyku nieco linoleum. Nie oznacza to jednak, że wyglądem panele do łazienki również będą przypominać mało estetyczną podłogę starego typu.

Panel podłogowy do łazienki może być naprawdę ładny!

Na rynku znajdziesz bogaty wybór akcesoriów i artykułów wykończeniowych. W szerokiej gamie produktów na pewno znajdziesz panele do łazienki, które będą nie tylko solidne, ale i estetyczne. Panel podłogowy do łazienki może imitować najróżniejsze materiały.

„Drewniane” panele wodoszczelnie do łazienki? Żaden problem

Panele do łazienki mogą także wyglądać jak drewniana podłoga. Bez dokładniejszego przyjrzenia się im, nie sposób często odróżnić paneli winylowych od zwykłych paneli laminowanych. Musisz mieć jednak świadomość, że wysokiej jakości, estetyczny panel podłogowy do łazienki może słono kosztować. To samo jednak dotyczy oczywiście płytek, jednak już bazowa cena, jaką trzeba zapłacić za panele wodoszczelne do łazienki będzie wyższa – raczej nie mniej niż 70 złotych za metr kwadratowy. Często za dobrej jakości panele zapłacimy już co najmniej 120 zł za m2.

Jeśli nie „drewno”, to co?

Panele do łazienki mogą wyglądać także jak płytki. Ograniczeni jesteśmy tylko dostępnością wzorów na rynku. Tak naprawdę panele winylowe do łazienki imitować mogą zarówno deskę, jak i kamień, cegłę czy chociażby właśnie płytki ceramiczne. Wówczas kupujemy nie tyle panele, co płytki winylowe do łazienki. Panele mogą też być kolorowe i w różne wzory. Pomysłów na aranżację z pewnością nie zabraknie.

Wodoodporne panele laminowane do łazienki – co z ogrzewaniem podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie. Z pewnością docenisz je zimą, gdy wyjdziesz spod ciepłego prysznica. Czy wybór tego rodzaju ogrzewania oznacza, że panele do łazienki nie sprawdzą się w twoim domu? Wręcz przeciwnie! Dzięki temu, że panele do łazienki są tak cienkie, dobrze i szybko przenoszą ciepło. Pod tym względem zdecydowanie różnią się od zwykłych paneli laminowanych, które są znacznie grubsze. Czasem trzeba zastosować do nich nieco grubszy podkład, by uniknąć uskoków między pomieszczeniami. Ciepło przenika przez nie wówczas zdecydowanie dłużej.

Przede wszystkim – czystość!

Mówiąc o zaletach paneli podłogowych do łazienki nie można nie wspomnieć o łatwości w czyszczeniu. Wybierając gładkie panele, nie będziesz musiał martwić się zabrudzeniami w szczelinach. Taką podłogę bardzo łatwo się myje, dzięki czemu nie zmarnujesz niepotrzebnie czasu w trakcie domowych porządków.

Panele winylowe do łazienki – nie tylko na podłogę

Co na ścianę do łazienki zamiast płytek? Dzięki temu, że panele winylowe są dostępne w tak różnorodnych kolorach i wzorach, można je kłaść nie tylko na podłogę. Ich zaletą jest też niewielka grubość oraz prostota montażu. Wszystko to sprawia, że panele do łazienki wykorzystywane są także w dekoracji ścian. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba inwestorów, którym nie odpowiadają klasyczne płytki łazienkowe. Niewątpliwą zaletą będą też wspomniane właściwości akustyczne tego materiału. Panele ścienne do łazienki to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych płytek.

Połóż to sam!

Panele do łazienki mają jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę. Ich montaż jest bardzo prosty. Nie powinien przysporzyć kłopotów nawet osobom, które nie mają doświadczenia w tego typu pracach. To szczególnie istotne, jeśli twój budżet na remont łazienki jest ograniczony. Koszt robocizny w przypadku płytek ceramicznych często jest podobny do ceny samego materiału. Decydując się na samodzielny montaż paneli winylowych, oszczędzasz naprawdę pokaźną sumę pieniędzy.

Czy warto wybrać panele winylowe do łazienki? Wady i zalety

Aby odpowiedzieć na pytanie, warto przyjrzeć się wadom i zaletom danego rozwiązania. Panele do łazienki, jak wszystkie materiały, mają swoje wady i zalety. Zapoznaj się z nimi, aby świadomie dokonać wyboru.

Zalety

  • panele do łazienki dostępne są w wielu wzorach i kolorach;
  • montaż jest niezwykle prosty – pozwala to zaoszczędzić pieniądze na robociźnie;
  • dobrze przewodzą ciepło – idealnie nadają się do ogrzewania podłogowego;
  • można je kłaść także na ścianach, dzięki czemu w prosty sposób można stworzyć spójną kompozycję.

Wady

  • są wykonane między innymi z winylu – to materiał, który nie każdemu będzie odpowiadał pod względem estetyki;
  • wiele modeli jest znacznie droższych od tradycyjnych paneli czy płytek podłogowych.

Dobrą alternatywą dla płytek czy zwykłych paneli są panele winylowe, które zapewniają wodoodporność, dobre tłumienie dźwięków i odpowiednią dla ogrzewania podłogowego przepuszczalność ciepła. Ważna jest też prostota ich montażu, z którą poradzi sobie w zasadzie każdy. Jeśli już się na nie zdecydujesz pozostaje ci jedynie wybór odpowiedniego koloru czy faktury. Nie będzie to proste zadanie! Producenci dają nam bowiem ogromny wachlarz możliwości w tej kwestii.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kopanie studni

Pogłębianie i kopanie studni – ręcznie czy koparką?

Następny artykuł
paliwo do biokominka

Jakie paliwo do biokominka wybrać?

Związane stanowiska