Okna kolankowe – większa ilość światła i funkcjonalność

okna kolankowe

Okna kolankowe są efektowną i funkcjonalną częścią wyposażenia. Znakomicie nadają się do montażu na poddaszu. Zapewniają komfort i prezentują się niezwykle estetycznie. Dowiedz się więcej na ich temat z naszego artykułu!

Okna kolankowe są dostępne w wielu wersjach. Mogą być wykonane m.in. z drewna sosnowego, klejonego warstwowo, czy impregnowane próżniowo. Producenci oferują również produkty wykonane z aluminium, czy PVC. Co jeszcze warto wiedzieć na temat okien kolankowych? Przeczytaj!

Okna kolankowe – najważniejsze informacje

Konstrukcja okien kolankowych ma kształt litery „L”. Ich zastosowanie dotyczy przestrzeni w miejscu, gdzie dach styka się z pionową ścianą. Główną rolą okien kolankowych jest przedłużenie okna dachowego. Zapewnia to większe pole widzenia, a także umożliwia dostarczenie dużej ilości światła do pomieszczenia. Okna te są zazwyczaj wyposażone w bezpieczną szybę zespoloną. Dużym atutem okien kolankowych w kontekście montażu jest to, że można je łączyć z oknami dachowymi o praktycznie dowolnej konstrukcji. Okna kolankowe są dostępne w najpopularniejszych rodzajach okucia. Mogą to być:

  • okna kolankowe uchylno-rozwierne;
  • okna kolankowe stałe;
  • okna kolankowe obrotowe.

Okna kolankowe – cena. Co na nią wpływa?

Jest jeszcze jeden aspekt, na który warto zwrócić uwagę, wybierając okna kolankowe – cena. Największy wpływ mają na nią: materiał wykonania, wymiary i rodzaj okucia. Najwięcej mogą kosztować modele wykonane z drewna, czy stali z dodatkową powłoką ochronną. Wyższą cenę będą miały także okna kolankowe uchylno-rozwierne. Warto mieć to na uwadze, przygotowując się do zakupu konkretnego produktu.

Okna kolankowe balkonowe – atrakcyjna propozycja

Atrakcyjną propozycją dla osób, które szukają nietuzinkowych rozwiązań, będą na pewno okna kolankowe balkonowe. Są w stanie zapewnić większą ilość światła, a także dostęp do świeżego powietrza. Okna kolankowe balkonowe składają się zazwyczaj z dwóch części. Działają w ten sposób, że górna otwiera się uchylnie, natomiast dolna do przodu. W ten sposób powstaje wnęka, która imituje balkon. Chcąc zamówić okna kolankowe balkonowe, pamiętaj, że dodatkowe systemy bezpieczeństwa trzeba dokupić osobno. 

Inne rodzaje okien kolankowych

Okna kolankowe są dostępne nie tylko w wersjach tradycyjnej i balkonowej. Możesz się również zdecydować na okna kolankowe podwójne lub zespolone. Pierwsza odmiana jest energooszczędna – dzieje się tak ze względu na zastosowany w niej pakiet dwukomorowy. Okna kolankowe zespolone cechują się również dużą odpornością na uszkodzenia. Z kolei okna kolankowe podwójne to odmiana, która dotyczy dwóch okien umieszczonych bezpośrednio obok siebie. Zapewniają jeszcze lepszy dostęp do światła, a także wyglądają bardzo nietuzinkowo, pozytywnie wpływając na prezencję budynku. 

Okna kolankowe – montaż. Co warto wiedzieć?

Niezwykle ważną kwestią w przypadku okien kolankowych jest ich montaż. Żeby mogły zostać wstawione w konkretnym budynku, nieruchomość powinna mieć poddasze ze ścianką kolankową, która jest umieszczona w stropie. Natomiast część ściany, gdzie zostanie zamontowane okno kolankowe, musi mieć minimalnie 85 cm wysokości.

Kołnierz uszczelniający

Całość powinno uzupełnić wstawienie kołnierza uszczelniającego. Zapobiega to przeciekom i zapewnia jeszcze lepszą izolację wnętrza. Przed zamontowaniem okna kolankowego warto poświęcić trochę czasu na znalezienie zweryfikowanych i dobrych fachowców. 

Kiedy okna kolankowe to dobry wybór?

Okna kolankowe będą dobrym wyborem w momencie, kiedy poddasze użytkowe ma zostać w pełni wykorzystane. Całkowicie przeszklona część ściany zapewni dostęp do większej ilości światła i będzie jednocześnie uatrakcyjniać wygląd całego budynku. 

Ze względu na charakterystykę okna kolankowe sprawdzą się w sypialni, łazience, czy salonie. Ich zastosowanie sprawi, że każde pomieszczenie będzie wydawać się większe i bardziej przestronne. W takich przypadkach zdecydowanie warto wybrać okna kolankowe do swojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
okno fix

Okno fix – co warto wiedzieć o oknach nieotwieranych?

Następny artykuł
ona trzyszybowe

Okna trzyszybowe – czy warto się na nie zdecydować?

Związane stanowiska