Jak uszczelnić okna? Czym uszczelnić okna dachowe a czym plastikowe?

Zastanawiasz się, jak uszczelnić okna w swoim domu? W niektórych przypadkach niewiele potrzeba, aby ograniczyć przepływ powietrza przez zamknięte okna. Poznaj metody i rodzaje uszczelnień, jakie można wykorzystać do izolacji.
jak uszczelnić okna

Nieszczelne okna to spory problem wymagający szybkiej i skutecznej reakcji. Zanim jednak zdecydujesz się na wymianę stolarki okiennej, zastanów się, czy doraźnie nie można zastosować ocieplania okien. Skutecznie przeprowadzony proces z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów pozwoli na odsunięcie w czasie wymiany okien. Jak uszczelnić okna w mieszkaniu i kiedy jest to opłacalne? Przeczytaj!

Uszczelnianie okna – dlaczego jest ważne?

Okna mają najniższe parametry oporu cieplnego ze wszystkich pozostałych elementów budynku. Cienka szyba, nawet ułożona w kilku warstwach, nie jest w stanie zapewnić takiej izolacji, jak mury i stropy. Nieszczelności w oknach mogą doprowadzić do problemów z utrzymaniem współczynnika cieplnego obiektu na właściwym poziomie. Pytanie o to, jak uszczelnić okna powinieneś zadać sobie już w pierwszym momencie, kiedy zauważysz ich nieszczelność.

Niekontrolowany przepływ powietrza

Uszczelnienie okna jest konieczne przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest wspomniany już niekontrolowany przepływ powietrza pomiędzy mieszkaniem a przestrzenią na zewnątrz. W zimie ucieka ciepłe powietrze, co wpływa na podniesienie kosztów ogrzewania budynku. Z kolei latem to wnętrze mieszkania będziesz chciał chronić przed wpływem ciepłego powietrza.

Wilgoć 

Drugim powodem, dla którego musisz sięgnąć po uszczelniacz do okien, jest wilgoć. W czasie deszczu przez nieszczelne okna do wewnątrz mieszkania dostaje się więcej wilgoci wraz z powietrzem. Dodatkowo przy znacznych nieszczelnościach problem może stanowić też zacinający deszcz. Dlatego uszczelnianie okna jest konieczne dla utrzymania właściwego klimatu wewnątrz mieszkania. 

Uszczelnianie i ocieplanie okien – kiedy to ma sens?

Nie zawsze uszczelniacz do okien jest w stanie pomóc ze zniszczonymi elementami stolarki. Jeśli prześwity są niewielkie, a przewiew powietrza praktycznie niewyczuwalny, z pewnością uda ci się zabezpieczyć okna. Często przedmuchy wynikają także z zużycia uszczelek pomiędzy skrzydłami, dlatego ich wymiana szybko zamknie problem. Jeśli jednak drewniane okna są już mocno zużyte, widać na nich ubytki, a nieszczelności są znaczne, skuteczniejsza będzie wymiana na nowe. 

Czym uszczelnić okna? Najpopularniejsze sposoby

Zanim zadecydujesz, jak uszczelnić okna, pora wybrać jeden z materiałów nadających się do tego zadania. Dobór uszczelniacza do okien związany jest z rodzajem uszkodzenia, a także jego lokalizacją. Przedstawiamy najpopularniejsze odpowiedzi na pytanie, czym uszczelnić okna.

Uszczelnianie okna pianką poliuretanową 

Jak uszczelnić okna plastikowe, w których powietrze przedostaje się pomiędzy stolarką a ścianą? W takich sytuacjach dobrym sposobem jest aplikacja pianki poliuretanowej. Ten materiał rozpręża się po nałożeniu, dlatego można wprowadzić go bezpośrednio do szczeliny w murze. Dodatkowo tworzy znakomitą izolację termiczną, dlatego sprawdza się nawet przy dużych ubytkach. Ocieplanie okien taką pianką wymaga jednak zabezpieczenia jej przed czynnikami atmosferycznymi, czyli pokrycia tynkiem. 

Silikon do okien – kiedy i jak go stosować? 

Równie skuteczną metodą na to, jak uszczelnić okna plastikowe, jest silikon uniwersalny. Tworzy on przegrodę dla powietrza i można stosować go od wewnątrz mieszkania. Silikon do okien pozostaje na długo elastyczny i nie parcieje, dlatego zabezpieczy każdą szczelinę pomiędzy ścianą a ramą okienną.

Taśma do uszczelniania okien

W ofercie sklepów budowlanych znajduje się wiele uszczelek i taśm do uszczelniania okien. Takie produkty przydają się przede wszystkim przy nawiewach powietrza powstających pomiędzy skrzydłami okien lub w miejscu styku skrzydła z ramą. Paski taśmy są najczęściej wykonywane z takich materiałów jak:

  • poliuretan;
  • silikon;
  • uszczelki na bazie PVC.

Jak uszczelnić okna za pomocą uszczelek?

Uszczelnianie okna za pomocą uszczelek nakładanych na skrzydło okienne jest najpopularniejszym sposobem. Jak uszczelnić okna? Uszczelki musisz przykleić do przylgi po wewnętrznej stronie na całym jej obwodzie. Najpierw dokładnie i precyzyjnie zdejmij pozostałości dotychczasowej uszczelki, a następnie odtłuść powierzchnię ramy okiennej. Proste paski na narożach powinny się krzyżować, co zapobiegnie przedostawaniu się powietrza przez powstałą szczelinę. 
Taśma do uszczelniania okien, pianka czy silikon do okien to materiały dostępne w każdym sklepie budowlanym. Także wszystkie akcesoria niezbędne do uszczelnienia okna są ogólnodostępne. Wiesz już, jak uszczelnić okna, więc wykonanie izolacji nie powinno sprawić ci większego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
okna dachowe

Okna dachowe – wszystko, co trzeba wiedzieć o oknach na poddaszu

Następny artykuł
domki holenderskie

Domki holenderskie całoroczne – co warto o nich wiedzieć?

Związane stanowiska