Okna dachowe – wszystko, co trzeba wiedzieć o oknach na poddaszu

Okna dachowe można kupić w wielu formatach i stylach. Producenci zapewniają również różnorodność, jeżeli chodzi o materiały wykonania. Jak znaleźć odpowiednią wersję okna dachowego w tak rozmaitej palecie produktów? Sprawdź sam!
okna dachowe

Okna dachowe są elementem wyposażenia, który ma duże znaczenie w kontekście energooszczędności i jakości codziennego funkcjonowania. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat dostępnych odmian, miejsca, w którym powinny się znaleźć, czy dodatkowego wyposażenia. Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Okna połaciowe – najpopularniejsze odmiany

Najczęściej wybierane odmiany okien połaciowych to modele, które są montowane na równi z dachem lub poza jego płaszczyzną. Znaczącą kwestią jest także sposób otwierania okna dachowego. Popularne formaty, to okno dachowe otwierane i stałe – w tym aspekcie kluczową kwestią jest zapotrzebowanie na wentylację wnętrza, czy rodzaj rekuperacji, która funkcjonuje w danej nieruchomości.

Zasłanianie okien dachowych

W kontekście okien połaciowych ważne są także zasłony. Na okna dachowe można nałożyć rozmaite zakrycie i tym samym kontrolować nie tylko ilość światła, które przedostaje się do środka, ale także przepływ ciepła. Zasłony na okna dachowe znajdujące się na zewnątrz to na przykład markizy lub rolety. Z kolei zasłony na okna dachowe montowane wewnątrz, to między innymi rolety, żaluzje lub plisy.

Automatyzacja zasłon na okna dachowe – praktyczne rozwiązanie

Przy wybieraniu zasłon warto zastanowić się nad zastosowaniem inteligentnego systemu zarządzania tak, aby można było nimi sterować z dowolnego miejsca. Praktycznym rozwiązaniem może być także wykorzystanie programu sterującego, który działa automatycznie, według osobistych preferencji. 

Takie zasłony na okna dachowe mogą się rozwijać i zwijać w zależności od natężenia światła, czy temperatury w pomieszczeniu. Systemem można zazwyczaj sterować zdalnie – na przykład za pomocą smartfona, laptopa, czy tabletu.

Okna dachowe z balkonem – unikalna wersja okna połaciowego

Niezwykle ciekawą propozycją są okna dachowe z balkonem. Dzięki nim do pomieszczenia może w ciągu dnia dostawać się znacznie większa ilość światła. Konkretny model okna dachowego z balkonem zależy od charakterystyki budynku. Jedną z najczęściej wybieranych odmian jest ta, w której górne skrzydło okna dachowego otwiera się do góry, natomiast dolne do przodu. Tworzy to wykusz balkonowy. Okno może być otwarte w dowolnej pozycji – najczęściej w zakresie od 0° do 45°. Decydując się na okna dachowe z balkonem, warto również zainwestować w skuteczny system antywłamaniowy.

Materiały wykonania okien połaciowych

Podobnie jak w przypadku pozostałych typów okien dachowe są dostępne w wielu wersjach. Najczęściej wybierane materiały, to m.in. PVC, drewno, aluminium i stal. Drewniane okna dachowe będą pasować do klasycznych projektów. Z kolei stal i aluminium najlepiej będą się prezentować w klimacie industrialnym. Z tego powodu bardzo dobrze wpasują się w projekt o nowoczesnym charakterze. Można także zdecydować się na połączenie metali z drewnem, żeby uzyskać bardziej oryginalny efekt wizualny. 

Określ miejsce, w którym znajdzie się okno dachowe

Ważną kwestią w kontekście wyboru okna dachowego jest jego umiejscowienie. Właściwie zamontowane okno dachowe będzie przepuszczać odpowiednią ilość światła, ale także zapewniać praktycznie nieograniczony widok. Nie trzeba się martwić o kwestie związane z otwieraniem i zamykaniem wyżej położonych okien dachowych. Za pomocą dolnej klamki można je bez problemu uchylić. Optymalna odległość okna dachowego od podłogi to 1,2 m.

Montaż okna dachowego – odpowiednie miejsce zapewnia lepszą cyrkulację powietrza

Warto zaznaczyć, że montaż okna dachowego w odpowiednim miejscu dobrze wpłynie również na właściwą cyrkulację powietrza. Umiejscowienie go na wysokości 1,2 m sprawi, że można będzie pod nim wstawić grzejnik. Dobrze wpłynie to na cyrkulację powietrza, która będzie przebiegać wzdłuż szyby, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo skraplania się pary wodnej na oknie.

Jedno duże okno dachowe czy kilka mniejszych?

Przy dobieraniu okna dachowego przyszli użytkownicy często zastanawiają się, która opcja jest lepsza – jedno duże czy kilka mniejszych. Prawdopodobnie korzystniejszym rozwiązaniem będzie montaż mniejszych okien dachowych w większej ilości – w różnych częściach dachu. Zapewni to większe doświetlenie pomieszczenia.

Proporcje, które ułatwią określić właściwą ilość światła naturalnego w pomieszczeniu

Chcąc wybrać najlepszą wersję okna dachowego, trzeba mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest powierzchnia przeszklenia, a także układ pomieszczenia. Jeżeli jego kształt jest nieregularny, warto zastanowić się nad większą ilością mniejszych okien. Kluczowym aspektem jest także prawidłowa proporcja światła naturalnego. Decyduje o niej stosunek powierzchni przeszklenia okna dachowego do powierzchni podłogi. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych jest to zależność 1:8. Natomiast tam, gdzie istnieje większe zapotrzebowanie na światło naturalne 1:12. Warto pamiętać, że im mniejszy kąt nachylenia, tym wyżej powinno znajdować się okno dachowe. 

Obróbka okna dachowego – co warto wiedzieć?

Jednym z najważniejszych etapów montażu okna dachowego jest jego obróbka. Należy pamiętać przy tym o doborze materiałów najwyższej jakości, a także odpowiednim umieszczeniu i wykończeniu okna dachowego. Dzięki temu pomieszczenia będą właściwie wyizolowane.

Do najczęściej wybieranych sposobów na obróbkę okna dachowego należy m.in. korzystanie z obudów z tworzywa sztucznego PVC lub drewna. Dostępne są także opcje takie jak obróbka przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Ze względu na to, że obróbka okna dachowego ma duże znaczenie w kontekście energooszczędności, warto zlecić prace profesjonalistom – jeżeli nie posiada się wystarczającego doświadczenia. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione kwestie, można będzie w poprawny sposób zamontować okna dachowe i korzystać z ich zalet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
okno przesuwne

Okna przesuwne – element wyposażenia, na który warto się zdecydować

Następny artykuł
jak uszczelnić okna

Jak uszczelnić okna? Czym uszczelnić okna dachowe a czym plastikowe?

Związane stanowiska