Ile kosztuje remont łazienki? Robocizna, kosztorys i inne

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje remont łazienki. Choć to zależne od wielu zmiennych oraz czynników, możliwe jest oszacowanie ewentualnych kosztów. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego poradnika!
ile kosztuje remont łazienki

2022 rok przyniósł nam duże zmiany w cenach materiałów budowlanych. Podobnie drożeje robocizna. Żeby się w tym wszystkim połapać i odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje remont łazienki, trzeba być na bieżąco z nowościami, a także wiedzieć, jak przebiega sam proces. Na pewno łazienka jest pomieszczeniem, którego wyremontowanie wymaga większego nakładu czasu i środków, ale nie ma co się oszukiwać – każdego wcześniej czy później czeka taka inwestycja. A wybór płytek to jedna z wielu ważnych decyzji, które będziesz musiał podjąć…

Ile kosztuje remont łazienki? Zacznij od planowania

Niezależnie od tego, czy planujesz generalny remont, czy tylko odświeżenie łazienki, musisz zacząć od planowania. Ustalenie najważniejszych zmiennych jest kluczowe, jeśli remont ma się udać. Wybór płytek, wanny lub prysznica, oświetlenie, hydraulika, armatura, rodzaj sufitu – sporo decyzji do podjęcia. No a później do tego wszystkiego musisz doliczyć koszt robocizny, a także wziąć pod uwagę dodatkowe wydatki. Już remont małej łazienki to spory koszt, nie wspominając o większym pomieszczeniu. Tak się jednak składa, że każdy raz na jakiś czas musi wyremontować również to pomieszczenie.

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje remont łazienki, to dobrze trafiłeś. Dowiesz się między innymi, jak wygląda przykładowy kosztorys takiego przedsięwzięcia.

Kosztorys remontu łazienki

Sporządzenie kosztorysu jest kluczowe, jeśli chodzi o remont łazienki. Wsparcie ze strony ekipy remontowej powinno mieć miejsce na każdym etapie planowania. Szczególnie że na ostateczną cenę całego przedsięwzięcia ma wpływ wiele czynników. Nawet lokalizacja – za remont łazienki w dużym mieście zapłacić trzeba znacznie więcej niż w małym. Wynika to przede wszystkim z innych kosztów samej robocizny. O innych zmiennych przeczytasz w dalszej części artykułu.

Materiały i niezbędne wyposażenie

Generalny remont łazienki obejmuje nie tylko wymianę płytek czy pomalowanie górnej części ścian i sufitu, ale również wymianę lub remont instalacji – elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Dodatkowo pamiętać trzeba o wymianie wszystkich urządzeń. Biały montaż, bo tak nazywa się armaturę łazienkową, obejmuje:

  • Toaletę;
  • Wannę i/lub kabinę prysznicową;
  • Umywalkę.

Podczas obliczania, ile kosztuje remont łazienki, musisz pamiętać również o takich produktach jak zaprawa lub klej, ale również drzwi oraz okna (jeśli oczywiście znajdują się one w łazience). Kolejnym dużym wydatkiem są meble – łazienkowe potrafią kosztować więcej, niż inne, ponieważ są one wykonane z odpornych na wilgoć płyt. 

Robocizna

To drugi co do wielkości koszt związany z remontem łazienki. Rozwiązaniem jest albo wynajęcie ekipy, która zajmie się całością, albo szukanie fachowców odpowiedzialnych za konkretne rzeczy – na przykład hydraulików czy specjalistów od kładzenia kafelków. Optymalniejsza, jeśli chodzi o czas i pieniądze jest pierwsza propozycja, ponieważ ekipa wykona remont szybciej i nie będzie trzeba martwić się o ustalenie z każdym fachowcem osobnych terminów.

Cena za robociznę waha się od wielu czynników, a kluczowym jest oczywiście zakres prac. Również powierzchnia łazienki ma znaczenie. Zerwanie starych płytek kosztuje swoje, podobnie jak wykończeniówka. Montaż konkretnych elementów ma swoją określoną cenę. Rozmawiając z ekipą, warto o wszystko wypytać. Jak już zostało wspomniane – robocizna może być droższa nawet o kilkadziesiąt procent w dużym mieście. 

Wyposażenie łazienki

Wydaje się, że to już drobiazg, ale również elementy wyposażenia łazienki mogą kosztować nawet do kilku tysięcy złotych. Oświetlenie LED, półki, wieszaki, uchwyty – wszystko swoje kosztuje. Wiele zależy oczywiście, z jakiej półki cenowej i jakościowej będą to rzeczy, ale na pewno nie można ich nie brać pod uwagę podczas tworzenia kosztorysu. Szacując koszt remontu, musisz pamiętać o wszystkich zmiennych, jeśli nie chcesz na koniec zostać zaskoczonym wysokim rachunkiem. 

Remont łazienki w bloku a remont łazienki w domu jednorodzinnym

Remont łazienki w 2022 roku to większe wyzwanie finansowe niż wcześniej. Wiele osób zastanawia się, czy proces ten jest droższy, czy tańszy w zależności od tego, czy mieszka w bloku, czy w domu jednorodzinnym. Wydaje się jednak, że nie ma to większego znaczenia – łazienka o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych będzie wymagała takiego samego nakładu pracy i środków niezależnie od jej lokalizacji. Często w bloku w łazience znajduje się jeszcze pralka, ale to ma w ogólnym rozrachunku niewielkie znaczenie. Płytki, montaż wszystkich elementów, wykończenie hydrauliczne, umywalka, toaleta – to koszt stały niezależnie od tego, jaką łazienkę się remontuje.

Całkowity koszt remontu łazienki? To zależy od ciebie!

Ile kosztuje remont łazienki i ile trwa remont łazienki – to dwa podstawowe pytania, które zadają wszyscy planujący taką inwestycję. W obu wypadkach zależy to od ciebie. Od zakresu prac, ale również twoich możliwości finansowych. Nawet wybierając produkty ze średniej półki cenowej, musisz liczyć się z tym, że będzie to duża inwestycja.

Szacuje się, że średni koszt remontu łazienki – obejmujący już robociznę, zakup sprzętów, montaż i wykończenie – to wydatek od 10 do 30 tysięcy złotych. Oczywiście może być to dużo więcej, jeśli łazienka jest bardzo duża, a ty zdecydowałeś się na zakup najdroższych urządzeń i elementów wykończenia. 

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje remont łazienki, to musisz wziąć pod uwagę takie zmienne jak koszt materiałów budowlanych i wykończeniowych, koszt robocizny łazienki czy koszt wymiany instalacji. Wybierając najlepsze płytki czy pięknie zdobioną umywalkę narażasz się na dodatkowe wydatki. Powinieneś dobrze oszacować swoje możliwości, wyznaczyć budżet i dopiero zabierać się za ustalanie szczegółów remontu. Nie zapominaj, żeby zabezpieczyć pewną kwotę – do kilkunastu procent całości – na tak zwane „koszty dodatkowe”. Pojawiają się one przy praktycznie każdym remoncie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
remont mieszkania

Remont mieszkania w bloku – kolejność prac, koszty i porady

Następny artykuł
remont dachu

Remont dachu krok po kroku. Porady i najważniejsze informacje

Związane stanowiska