Skuteczne połączenie płytek z panelami – jakie metody możesz wykorzystać?

połączenie płytek z panelami

Remont podłogi niesie za sobą konieczność połączenia powierzchni w różnych pomieszczeniach. W tym poradniku znajdziesz wskazówki, które pomogą ci wykonać łączenie płytek z panelami w salonie, kuchni i innych pomieszczeniach.

Jakimi metodami najczęściej łączy się podłogi wykonane z różnych materiałów? Jednym z prostszych i nadal chętnie wybieranych sposobów jest montaż listew progowych. Takie rozwiązanie zapewnia spory komfort użytkowania, maskuje przestrzeń dylatacyjną i niweluje uskok powstały na skutek różnicy poziomów. Są jednak dla tej metody alternatywy. Jak połączyć panele z płytkami bez listwy? Sprawdź sam!

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z artbud.org.pl

Dlaczego należy wykonać łączenie paneli z płytkami?

Do sytuacji, w której konieczne jest wykonanie połączenia, dochodzi najczęściej na styku pomieszczeń. W kuchni bardzo często królują płytki, w korytarzu i salonie chętnie wybierane są panele podłogowe. Dlatego właśnie połączenie płytek z panelami jest zagwozdką dla niejednego właściciela mieszkania. A gdyby tak w ogóle nie łączyć tych dwóch podłóg?

Niestety w przypadku paneli podłogowych drewnianych, laminowanych czy winylowych konieczne jest zastosowanie przestrzeni dylatacyjnej. Czemu to służy? Przede wszystkim zapewnia możliwość pracy podłogi wykonanej z paneli. Ponieważ są to elementy układane na matach, podczas użytkowania dochodzi do ich poruszania. Przestrzeń dylatacyjna przy ścianach i na łączeniu podłóg ma zapobiegać uszkodzeniu pod wpływem naprężeń.

Jakimi metodami wykonać łączenie kafli z panelami?

Istnieją różne sposoby, które wykorzystuje się podczas montażu podłogi. Sporo zależy od poziomów jednej i drugiej warstwy. Przykładowo, jeśli podłogi w kuchni i korytarzu wykonane są na tym samym poziomie, zastosowanie znajdzie listwa między płytki a panele. Jej szerokość uzależniona jest od rozmiaru szpary i twoich upodobań.

Jak zamontować listwy dylatacyjne do paneli i płytek?

Przy równych podłogach sprawa jest prosta. Robi się je po to, by zniwelować uskok, więc sama listwa tez nie powinna stanowić swoistego progu, bo potykanie się o niego może być irytujące i bolesne. Połączenie płytek z panelami możesz wykonać przy pomocy listwy w kształcie litery „T”. Jest ona raczej wąska i wpuszcza się ją w głąb szpary. Aby mogła trzymać się podłogi, przestrzeń wypełnia się specjalnym klejem.

Drugi sposób to zamontowanie listwy korkowej dylatacyjnej. Jest ona bardzo elastyczna i zapewnia również dobre połączenie. Kluczowe znaczenie ma wykonanie równej szpary pomiędzy podłogami, bo taką listwę dobiera się pod szerokość przestrzeni wpustowej. Nadmiar wystający ponad powierzchnię możesz śmiało przyciąć, przez co lista oddzielająca panele od płytek nie odstaje.

Jak połączyć panele z płytkami bez listwy?

Innym sposobem jest wykorzystanie płynnej listwy dylatacyjnej. Taka metoda jest coraz chętniej wybierana przez osoby wykonujące remonty i, co ważne, świetnie spełnia swoje zadanie. W odróżnieniu od listew materiałowych bardzo gładko skrywa nierówności i nie odstaje. Może zostać zastosowana jedynie, gdy poziomy podłóg są identyczne. Sprawdzi się na panele i płytki – łączenie jest praktycznie niewidoczne. Montaż jest bardzo prosty i skoro poradziłeś sobie z położeniem podłogi, sama listwa będzie bajecznie prosta.

Jak wykonać połączenie płytek z panelami listwą płynną?

W pierwszej kolejności dokładnie odkurz szpary i pozbądź się wszystkich zanieczyszczeń, które znajdują się wewnątrz. Łączenie paneli z gresem lub innymi płytkami musi zostać wykonane dokładnie. W tym celu precyzyjnie oklej taśmą malarską płytki i panele wzdłuż listwy dylatacyjnej. Zrób to na tyle dokładnie, aby taśma nie nachodziła na szparę, a jednocześnie nie odsłaniała nadmiernie powierzchni okładzin.

Następnie wykorzystaj uszczelniacz lub korek w płynie, który zaaplikujesz z pistoletu na kartusze. Staraj się nakładać linie substancji jednolicie, bez przerw. Potem możesz ściągnąć nadmiar wąską produktu szpachelką, jednocześnie starając się delikatnie wciskać uszczelniacz do środka. Na koniec pozostaje wygładzić całość palcem (najlepiej nałóż rękawiczkę lateksową, żeby nie zabrudzić sobie trwale skóry). Takie połączenie płytek z panelami jest estetyczne i bardzo nowoczesne.

Panele i płytki – łączenie wykonywane na różnych poziomach

W takim wypadku płynne wypełnienie szpary dylatacyjnej jest wykluczone. Najczęściej wykonuje się w takich miejscach łączenie przy pomocy szerszych listew, które jednocześnie maskują przestrzeń i złagodzą uskok. Zaleca się tak wypoziomować podłogi, by różnica wysokości nie przekraczała 20 mm. Jak zamocować w takiej sytuacji listwy dylatacyjne do paneli i płytek?

Można to zrobić na dwa sposoby: przykleić lub użyć kołków. Jeśli wybierasz pierwszą metodę, poszukaj takich materiałów, które mają już naniesiony klej na spodnią warstwę listew. Wtedy wystarczy jedynie oderwać z nich folię i równo przyłożyć do podłogi. Możesz zabezpieczyć z jednej strony podłogę taśmą malarską, aby połączenie płytek z panelami wykonane zostało równo. Po przyklejeniu listwy oderwij taśmę.

Drugi sposób na łączenie kafli z panelami to kołkowanie. Na początku wywierć w posadzce otwory o wymiarze dopasowanym do kołków montażowych. Ustal odpowiedni rozstaw tak, aby listwy równomiernie przylegały do podłogi. Po usunięciu pyłu z otworów umieść kołki w szynie listew i rozmieść je na takiej szerokości jak otwory. Teraz włóż maskownicę z kołkami w przygotowane miejsce. Dobijaj tylko przy pomocy drewnianej listwy i młotka gumowego, tak by nie złamać elementu!

Łączenie panelami z gresem i płytkami w miejscach mocno eksploatowanych

To już zupełnie inna sprawa, bo wszędzie tam, gdzie listwy narażone są na stały nacisk, lepiej wybrać modele aluminiowe. W takich przypadkach łączenie paneli z płytkami dobrze jest wykonać mocnymi listwami dylatacyjnymi z aluminium. Zamontujesz je na kołki i wkręty montażowe.

Jak wygląda łączenie paneli z płytkami w jednym pomieszczeniu?

Otwarte wnętrza charakteryzują się brakiem progów i koniecznością wykonywania odmiennych wzorów na podłogach dla oddzielenia przestrzeni. Często w ten sposób wykonywane jest łączenie płytek z panelami w salonie z aneksem kuchennym. Jak estetycznie połączyć takie różne podłogi?

Przede wszystkim konieczne jest wykonanie równych poziomów. Dlatego warto wybierać materiały o tej samej grubości. W dużych pomieszczeniach dylatacja musi zostać wykonana co 6 metrów, a gdy obecne jest ogrzewanie podłogowe – co 3 metry. Dlatego połączenie płytek z panelami lub dwóch rodzajów płytek wykonuje się przy pomocy uszczelniacza lub korka w płynie. Istnieje opcja przygotowania takiego rodzaju podłogi, który nie wymaga specjalnych łączeń. Możesz na przykład układać płytki ciągiem, zaznaczając jedynie kolorem lub wzorem różnice pomieszczeń.

Połączenie gresu z panelami lub innymi materiałami jest łatwe. Poradzisz sobie z tym samodzielnie. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, poradź się specjalisty. Dobrym pomysłem jest też wynajęcie ekipy fachowców, zwłaszcza gdy nie masz czasu na to, aby wykonać idealne połączenie płytek z panelami.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
silikon sanitarny

Dlaczego silikon sanitarny jest nieodłącznym elementem każdego remontu?

Następny artykuł
układanie paneli podłogowych

Jak właściwie przeprowadzić układanie paneli podłogowych w swoim domu?

Związane stanowiska