Czy wykładzina na schodach to dobry pomysł? Jak ją zamontować, aby gwarantowała bezpieczeństwo?

wykładzina na schodach

Wykładzina na schodach to jeden z tych wyborów, które związane są z wykończeniem wnętrza. Ma ona wiele zalet, dlatego warto rozpatrzyć jej montaż. Sprawdź, jak go przeprowadzić i w jaki sposób wybrać samą wykładzinę.

Wykładziny wielu osobom kojarzą się z minioną epoką. To sprawia, że wykładzina schodowa często nie jest nawet brana pod uwagę jako jedno z rozwiązań w wykończeniu wnętrza. Tymczasem, jest dobrym rozwiązaniem na konstrukcjach betonowych czy drewnianych. Pamiętaj, że dobrze dobrana wykładzina na schodach może świetnie wyglądać i poprawiać poziom bezpieczeństwa. Zalet stosowania wykładzin na schody jest więcej, o czym dowiesz się w artykule.

Wykładzina na schodach a wzrost bezpieczeństwa w domu

Jednym z kryterium doboru rozwiązań we wnętrzach jest bezpieczeństwo domowników. Wykładzina dywanowa na schodach świetnie wpisuje się w ten nurt. Sprawia, że konstrukcja nie tylko dobrze się prezentuje, ale również spełnia swoje zadanie, zapewniając wygodę i bezpieczeństwo użytkowania ciągów komunikacyjnych.

Co oferuje wykładzina na schodach? Oto jej niektóre zalety:

 • zmniejsza ryzyko poślizgu;
 • redukuje prawdopodobieństwo upadku;
 • amortyzuje w razie potknięcia;
 • daje większą pewność siebie przy wchodzeniu po schodach, zwłaszcza dzieciom, osobom starszym czy zwierzętom domowym;
 • wygłusza hałasy powstające przy pokonywaniu kolejnych stopni.

Jaką wykładzinę wybrać na schody?

Nie istnieje taka kategoria wykładzin, która nadawałaby się tylko na schody. Oznacza to, że musisz wybrać wykładzinę na schody spośród produktów dostępnych po prostu do wykończenia wnętrz. Dopiero to, jak przeprowadzisz montaż wykładziny na schodach, decyduje o jej praktycznym zastosowaniu.

Czym się kierować przy wyborze?

Istnieje pięć głównych czynników, które musisz wziąć pod uwagę, wybierając wykładzinę dywanową na schody. Są to:

 • antypoślizgowość;
 • elastyczność;
 • trwałość;
 • estetyka;
 • odpowiednia grubość.

Na temat antypoślizgowości wykładzin mogłeś przeczytać wcześniej. A dlaczego wykładzina schodowa nie może być sztywna? Chodzi oczywiście o to, aby montaż wykładziny na schodach nie przysporzył ci problemu. Im bardziej elastyczny materiał, tym łatwiej dopasujesz go do nierównej powierzchni.

Trwałość wykładziny na schody również jest istotna. Kanty stopni to miejsca narażone na wzmożoną eksploatację i ścieranie. Kupując za cienką i luźno plecioną wykładzinę sprawisz, że powstaną nieestetyczne przetarcia.

Jaka kolorystyka wykładzin schodowych obecnie dominuje na rynku?

Wykładzina na schodach powinna być dopasowana do stylu panującego w pomieszczeniu. Moda na wystrój glamour sprawia, że często schody z wykładziny dywanowej mają intensywnie czerwoną barwę. Jeśli zależy ci jednak na uniwersalności, to postaw na wykładziny:

 • w odcieniach beżu;
 • w tonach szarości;
 • zupełnie czarne.

Jak położyć wykładzinę na schody?

Zanim zostanie zainstalowana wykładzina na schodach, pamiętaj o wcześniejszym przygotowaniu powierzchni. Miejsce przeznaczone na jej montaż powinno być odkurzone i odtłuszczone. Samo mocowanie wykładziny na schodach jest czynnością raczej łatwą i niezbyt czasochłonną.

Do wyboru masz dwie metody układania:

 • z użyciem aluminiowych listew;
 • z klejeniem wykładziny do stopni.

Co w przypadku nierównych schodów?

Warto wspomnieć jeszcze o tym, co zrobić, gdy schody są nierówne. Jeśli po ściągnięciu starej wykładziny zauważysz defekty i ubytki na powierzchni stopni, to wyrównaj je i oczyść. Do tego zadania świetnie sprawdzi się wylewka samopoziomująca. Szybko wypełni nierówności, a po jej wyschnięciu możesz przystąpić do pracy.

Położenie wykładziny na całym półpiętrze – metoda z listwami

Jak położyć wykładzinę na schody betonowe? Najbardziej popularna metoda obejmuje użycie aluminiowych listew. Pozwala szybko zamontować wykładzinę na schody betonowe, ale również wykonane z innych materiałów.

Sposób ten polega na rozłożeniu całej rolki wykładziny na półpiętrze. Następnie, musisz ją przytwierdzić do stopni. Kolejny krok polega na naciąganiu materiału z użycie metalowym listew, zwanych również profilami. Na koniec przytnij wykładzinę do odpowiedniego rozmiaru.

Metoda z klejeniem fragmentów wykładziny

Aby wykładzina dywanowa na schodach równo przylegała do stopni, warto kleić ją do ich powierzchni. Dzięki temu unikniesz efektu tworzenia się fałd. Ta czynność wymaga skupienia i braku pośpiechu. Klej przeznaczony do takich zadań nie jest szybkoschnący, więc będziesz mógł dokonać ewentualnych poprawek. Po skończonej pracy sprawdź, czy wszystko leży równo. Twoje schody z wykładziny dywanowej są gotowe!

Na co zwracać szczególną uwagę przy montażu wykładzin na schodach?

Jak położyć wykładzinę na schody zgodnie ze sztuką? Przede wszystkim musisz zwracać uwagę na fałdy. Ich obecność na schodach zwiększa ryzyko potknięcia. Układając wykładzinę, zaczynaj zawsze od góry lub dołu – nigdy od środka! Poświęć sporo uwagi każdemu ze stopni. Zanim przejdziesz do kolejnego, sprawdź, czy nie powstały niedociągnięcia.

Mierz siły na zamiary i wybierz właściwą metodę

Kluczową kwestią przy układaniu wykładzin dywanowych na schodach jest ich właściwe naciągnięcie. Jeśli obawiasz się, że ci się to nie uda przy metodzie z klejeniem, wybierz pierwsze z omawianych rozwiązań. Przycinanie elementów wykładziny i osobne nakładanie ich na schodki pozwoli na późniejsze poprawienie niedoskonałości z użyciem profili metalowych.

Rozwiązanie praktyczne, tanie i łatwe w realizacji

Wykładzina dywanowa na schodach to zwykle dobry pomysł. Z powodzeniem zastosujesz ją na konstrukcjach betonowych, zabiegowe czy jakichkolwiek innych. Niewątpliwym plusem takich rozwiązań jest to, że schody z wykładziny dywanowej bardzo łatwo się pielęgnuje. Wystarczy odkurzyć powierzchnię kilka razy w tygodniu. W razie potrzeby można też prać wykładziny z pomocą odpowiedniego sprzętu lub też zlecić to zadanie specjalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
płytki na schodach

Płytki na schodach – oto co musisz o nich wiedzieć!

Następny artykuł
schody półkowe

Stwórz schody półkowe zupełnie sam! Oto najważniejsze wskazówki

Związane stanowiska