Kuchnie z salonem – prawdziwa potrzeba czy tylko ciekawa koncepcja architektoniczna?

Kuchnie z salonem to rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać w domach i mieszkaniach. Mała kuchnia zyska więcej przestrzeni, z kolei salon stanie się swoistym centrum. Jednak wiele osób dostrzega tu także wady. Czy kuchnie otwarte na salon to coś dla ciebie?
kuchnie z salonem

Czy połączenie kuchni z salonem w jeden aneks jest dobrym pomysłem? Takie rozwiązanie architektoniczne ma wiele zalet. Przedstawiamy kilka z nich. Nie zabraknie oczywiście także wad, więc będziesz mógł rozważyć, czy taka koncepcja sprawdzi się w twoich czterech kątach!

Kuchnia otwarta na salon – najważniejsze cechy

Przedstawiamy teraz najbardziej charakterystyczne cechy tego specyficznego układu wnętrza, gdzie dwa pomieszczenia łączą się ze sobą.

Dodatkowa przestrzeń

Brak przegród to tylko jeden zysk. Pamiętaj również, że dwa małe pomieszczenia trudniej urządzić i wyposażyć niż jedno większe. Nie musisz już upychać wszystkich szafek kuchennych w niewielkiej klatce, ponieważ otwarcie jej na salon daje ci większe możliwości. Brak ściany sprawia też, że swobodnie rozchodzą się promienie słoneczne. Masz także kontakt wzrokowy z innymi domownikami. Dzięki temu powierzchnia mieszkania, w którym łączy się kuchnię z salonem, wydaje się większa.

Nowoczesny minimalizm

W nowoczesnych pomieszczeniach i koncepcjach aranżacyjnych zdecydowanie rezygnuje się z przegród i ścian działowych. Salon z otwartą kuchnią to naturalne rozwiązanie architektoniczne dla takich przestrzeni. Szczególnie chętnie projektanci wnętrz łączą kuchnie z salonem w obiektach stylizowanych na industrialne. Style skandynawskie i wszystkie inne, które są oparte na minimalizmie, również powszechnie wprowadzają aneksy kuchenne połączone z salonem.

Chcesz dowiedzieć się, jak zostać projektantem wnętrz? Kliknij: https://infojob.pl/jak-zostac-projektantem-wnetrz

Kiedy warto oddzielić kuchnię od salonu?

Kuchnie z salonem niekoniecznie muszą być projektowane jako otwarte w nowych budynkach. Mieszkający w blokach inwestorzy często sami tak modernizują wnętrze, żeby połączyć oba pomieszczenia. Po co otwarta kuchnia w bloku? Zalety to:

  • dostęp do okna;
  • więcej miejsca na meble.

Ślepa kuchnia odzyskuje okno

Z problemem ślepej kuchni boryka się wielu mieszkańców budynków wielorodzinnych. Kuchnia jest wewnątrz budynku i nie ma nawet małego okienka. Nie jest to wcale problem jedynie bloków z wielkiej płyty. Jeśli choć raz próbowałeś gotować cokolwiek w takim miejscu, z pewnością aranżacja kuchni otwartej na salon natychmiast przyszła ci do głowy.

Okno na świat dzięki kuchni z salonem

Co zyskują ślepe dotychczas kuchnie? Z salonem mają oczywiście dostęp do okien. To nie tylko światło dzienne, które do oddalonego pomieszczenia wpada w małych wiązkach. Otwarcie ślepej kuchni pozwala pozbyć się poczucia zamknięcia i alienacji wewnątrz małego i ślepego pomieszczenia. Ponadto, łatwiejsze staje się odprowadzanie pary wodnej i wietrzenie wnętrza, co przecież ma ogromne znaczenie.

Poprawa funkcjonalności salonu

Mała kuchnia otwarta na salon może przynieść też wymierne korzyści temu drugiemu pomieszczeniu. W wielu blokach z wielkiej płyty kuchnia standardowo oddzielona była od salonu wbudowaną meblościanką. Taki mebel o wątpliwej funkcjonalności i jeszcze mizerniejszych walorach estetycznych jest po prostu niewygodny. Salon w takich mieszkaniach może też przybierać nietypowe kształty.

Kuchnie z salonem, czyli nieco więcej miejsca i sporo komfortu

Otwarcie kuchni sprawi, że całe wnętrze okaże się większe i bardziej ustawne. Łatwiej będzie wprowadzić do niego własną koncepcję architektoniczną, ponieważ część ograniczeń zniknie. Zyskasz także możliwość połączenia kuchni z jadalnią, co może zapewnić jeszcze więcej wolnej przestrzeni w salonie.

Kuchnia otwarta na salon – wady

Wielu użytkowników mieszkań w blokach z euforią przyjmie informację, że można połączyć oba pomieszczenia. Jednak kuchnie z salonem to nie sama radość i jedynie zalety. Wady to zwłaszcza:

  • problem z organizacją przestrzeni;
  • zaburzony podział na salon i kuchnię;
  • brak prywatności.

Wielu użytkowników narzeka przede wszystkim na trudności z zagospodarowaniem tak zróżnicowanej przestrzeni. Problem jest szczególnie istotny, kiedy małe kuchnie otwarte na salon są często użytkowane. Wówczas może dochodzić do konfliktów interesów.

Brak wyraźnego podziału na poszczególne strefy

Nie ma co się oszukiwać – kuchnia otwarta na salon oddzielona jest tylko umownie od pokoju wypoczynkowego. To może powodować kłopot z funkcjonalnością poszczególnych stref i problemy z ich zagospodarowaniem oraz użytkowaniem. Kącik telewizyjny albo czytelnia w pobliżu zupy gotującej się w garnku nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeśli książki nie ulegną uszkodzeniu, to z pewnością będziesz miał wrażenie, że czytasz w karczmie lub przynajmniej na stołówce.

Brak prywatności

W kuchniach z salonem trudno też zachować prywatność i spokój przy wykonywanych pracach. Włączony telewizor będzie rozpraszał osobę przygotowującą posiłek. Z kolei żadna gospodyni nie lubi, kiedy patrzy się jej na ręce w czasie pracy. To i tak mniejszy problem, jeśli będzie to członek rodziny. Przy wizycie gości otwarta kuchnia na salon może sprawiać wrażenie sceny w teatrze.

Kuchnia otwarta – oddzielenie stref w pomieszczeniach

Częściowym rozwiązaniem wcześniej wymienionych problemów powinno być oddzielenie poszczególnych stref. Choć nowoczesna kuchnia otwarta na salon tworzy z nim jedno pomieszczenie, warto zaznaczyć, w którym miejscu przebiega granica. Zaznaczenie może być wyraźne lub jedynie subtelne. Zależy to głównie od wielkości pomieszczenia i pomysłu aranżacyjnego.

Stół jadalniany

To chyba najprostszy sposób, by dwie części kuchni z salonem oddzielić od siebie. Stół jadalniany może stanąć w dowolnym miejscu. Jeśli wyburzałeś ściankę działową, postaw stół w jej miejscu. Z kolei przy otwartych aneksach na salon możesz wybrać inne dogodne miejsce.

Funkcjonalna przegroda ze stołu jadalnianego

Stół jadalniany wyraźnie podzieli przestrzeń i poprawi funkcjonalność obu pomieszczeń. Jeśli planowałeś jadalnię w kuchni, teraz będziesz miał więcej wolnego miejsca. Zyskasz je również, gdy miałeś zamiar wydzielić na jadalnię część salonu. Jeżeli zaś wcale nie planowałeś stołu jadalnianego, będziesz miał okazję cieszyć się z jego funkcjonalności.

Odwrócona sofa

To kolejny łatwy sposób na to, jak oddzielić kuchnię z salonem. Wystarczy, że oparcie sofy skierujesz w stronę kuchni, a przed siedzeniem umieścisz komodę z telewizorem. Wówczas kierunek siedzenia gości będzie naturalnie odwrócony od kuchni. Za oparciem możesz znaleźć także miejsca na stolik, komodę albo inny mebel.

Elementy wykończeniowe

Kuchnie z salonem nie muszą być wykończone w taki sam sposób, a nawet nie powinny. Jeśli elementy wykończeniowe obu przestrzeni będą się subtelnie różnić, łatwiej wydzielisz funkcjonalne strefy mieszkania. Czasem wystarczy inny kolor płytek podłogowych lub oddzielenie płytek kuchennych od paneli w salonie. Także kolorystyka ścian może sprytnie odróżniać oba pomieszczenia. Choć ten sposób wymieniamy jako jeden z wielu, możesz bez obaw stosować go w połączeniu z każdym innym.

Funkcjonalny barek

Kolejne rozwiązania to już tak zwana kuchnia półotwarta na salon lub kuchnia częściowo zamknięta. Montaż barku, który częściowo oddzieli kuchnię od salonu nie jest specjalnie popularny w naszych domach. Kojarzy się głównie z zachodnimi lub amerykańskimi mieszkaniami. Kuchnie z salonem podzielone w ten sposób dają jednak dodatkowe miejsce na kącik kawowy, a w górnej części barku możesz umieścić naczynia. Jeśli znudzi cię okienko na salon, po prostu zastawisz je ekspresem do kawy albo roślinami doniczkowymi.

Przeszklone drzwi i ściany

Kuchnia częściowo otwarta na salon może być oddzielona przegrodami transparentnymi. Obecnie bardzo popularne stają się przeszklenia zastępujące ścianki działowe. Kuchnie z salonem mogą być częściowo podzielone za pomocą przeszklonej ścianki. Pozwala ona na swobodne przenoszenie się promieni słonecznych i daje poczucie otwartej przestrzeni.

Drzwi harmonijkowe

To rozwiązanie można potraktować jako sposób dla niezdecydowanych na to, czy i jak urządzić salon z kuchnią. Kuchnię z salonem można w każdej chwili zamknąć, kiedy będą w niej przygotowywane posiłki. Szczególnie interesujące wydają się aranżacje, w których drzwi harmonijkowe są bardzo szerokie i dwuskrzydłowe. To pozwala ci kierować dostęp światła i wzrok gości tam, gdzie chcesz.

Jak urządzić salon z otwartą kuchnią?

Łącząc kuchnię z salonem, nie możesz zapominać o spójnej aranżacji. Choć jednym ze sposobów na oddzielenie obu pomieszczeń jest różnorodna kolorystyka, nie możesz popadać w skrajność. Potraktuj salon z aneksem jako jedno pomieszczenie i podkreśl to poprzez dodatki. Pamiętaj także o spójnej kolorystyce, choć może być różnorodna. Jednak meble, elementy oświetlenia czy inne dodatki powinny być bezwzględnie utrzymane w tej samej stylistyce.

Czy warto rozważyć projekt kuchni z salonem?

Znoszenie granic pomiędzy poszczególnymi pokojami w mieszkaniu to jeden z trendów w aranżacji wnętrz. Połączone kuchnie z salonem znakomicie wpisują się w taką filozofię. Mieszkanie zyskuje dużo przestrzeni, do kuchni dociera światło dzienne i pomieszczenie wygląda bardzo nowocześnie. Pozornie wszyscy są zadowoleni, dlatego łatwo można dać się ponieść marzeniom o nowoczesnej kuchni z salonem.

Sprawdź, czy to na pewno dobra dla ciebie opcja

Zanim pobiegniesz po młot i zabierzesz się za wyburzanie ściany działowej pomiędzy kuchnią a salonem, zatrzymaj się na moment. Dobrze rozważ wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Popytaj znajomych albo sąsiadów mieszkających w tym samym bloku, a najlepiej poproś o pomoc profesjonalnego projektanta wnętrz. Nie podejmuj pochopnie decyzji, żebyś po kilku latach nie musiał ponownie odgradzać kuchni z salonem za pomocą suchej zabudowy.
Aranżacje kuchni otwartej na salon to pomysł dla odważnych. Nie możesz zapominać, że kuchnie z salonem zawsze pozostają widoczne dla gości, dlatego powinien panować w nich porządek. Takie połączenie wymusza także określony montaż zabudowy kuchennej i ukrycie większości sprzętów AGD wewnątrz mebli. Jednak walory estetyczne i zysk w postaci wolnej przestrzeni są nie do przecenienia. Decyzję jednak musisz podjąć samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
okna narożne

Okna narożne – popraw funkcjonalność i estetykę budynku

Następny artykuł
impregnat do cegły

Impregnat do cegły – zachowaj piękny wygląd ścian

Związane stanowiska