Czy gruntować elewację przed zimą i czy można to zrobić samodzielnie?

Gruntowanie to bardzo istotna czynność, której nie unikniesz, chcąc prawidłowo wykonać elewację budynku. Ale czy gruntować elewację przed zimą, czy jednak poczekać np. do wiosny, by zrobić to zaraz przed malowaniem? Sprawdź!
czy gruntować elewację przed zimą

Każdy, kto buduje i wykańcza dom, wcześniej czy później staje przed różnego rodzaju „dylematami budowlanymi”. Jednym z częstszych problemów jest nierówna walka z czasem, gdy fachowcy przeciągają terminy, a do tego np. pogoda nie dopisuje i nie sposób wykonać pewnych prac na zewnątrz. Wszystko to sprawia, że budynek stoi niezabezpieczony, a zima zbliża się wielkimi krokami… Jesteś dokładnie w tym punkcie zmagań o wymarzony dom? Nie wiesz, czy gruntować elewację przed zimą? Poznaj najważniejsze fakty!

Czy gruntować elewację przed zimą? Tak, bo grunt ma wiele zalet!

Wielu właścicieli domów, których zima zastała w trakcie prac wykończeniowych, zmaga się z dylematem dotyczącym tego, czy gruntować elewację przed zimą. Rozważają, czy ma to jakikolwiek sens – czy wobec tego, mając w zamiarze malowanie na wiosnę, będą musieli powtarzać ten zabieg zaraz przed malowaniem, czy może gruntowanie przed zimą w zupełności wystarczy. Nawet jeśli elewacja zostanie zagruntowana przed nadejściem zimy, zdecydowanie warto i należy nałożyć preparat gruntujący ponownie, tuż przed malowaniem. Może wobec tego „odpuścić” gruntowanie przed zimą? Absolutnie nie! Czynność ta ma naprawdę wiele zalet i jest konieczna. Podstawowe z nich to:

  • likwidacja lub chociaż w znacznym stopniu ograniczenie nasiąkliwości podłoża;
  • ograniczenie owej nasiąkliwości przekłada się następnie na mniejsze zużycie farby;
  • poprawa przyczepności farby i innych powłok malarskich;
  • utwardzenie podłoża;
  • poprawa spoistości podłoża;
  • uniemożliwienie rozwoju pleśni;
  • zabezpieczenie przed powstawaniem wykwitów solnych.

To naprawdę sporo zalet jak na jeden produkt. Dzięki niemu zabezpieczysz swój dom i zminimalizujesz ryzyko napraw i poprawek po zimie, które z pewnością będą znacznie bardziej czasochłonne i kosztowne niż zakup i nałożenie gruntu!

Czy gruntować elewację przed zimą samodzielnie?

Jeśli zdasz się na fachowców, masz prawo przypuszczać, że zabieg gruntowania zostanie przeprowadzony zgodnie ze sztuką. Jeżeli jednak coś pójdzie nie po twojej myśli, zawsze będziesz mieć możliwość złożenia reklamacji. Profesjonalna usługa jednak kosztuje, a poza tym mogą wystąpić pewne trudności związane ze znalezieniem ekipy, która wykona prace w dogodnym dla ciebie czasie. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy gruntować elewację przed zimą samodzielnie? W przypadku, gdy czujesz się na siłach, możesz podjąć się samodzielnego gruntowania. Dobrze się jednak do tego przygotuj. Przede wszystkim postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu wybranego przez ciebie produktu.

Podsumowanie

Gruntowanie elewacji przed zimą to czynność, którą zdecydowanie warto wykonać. Dobrej jakości grunt zabezpieczy budynek i pozwoli ci uniknąć wielu problemów po zimie. Nie zwlekaj zatem z podjęciem tej ważnej decyzji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą

Jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą, aby uniknąć poważnych zniszczeń?

Następny artykuł
jak zabezpieczyć okna przed zimą

Jak zabezpieczyć okna przed zimą i uniknąć ogromnych rachunków za ogrzewanie?

Związane stanowiska