Jak pomalować pokój w swoim domu – kilka prostych kroków

jak pomalować pokój

Jeśli wiesz, jak pomalować pokój samodzielnie, zyskujesz dwie rzeczy – uznanie u reszty domowników i pieniądze, które trzeba byłoby przeznaczyć na fachowca. Nie martw się, że nie pamiętasz wszystkich etapów porządnego malowania – masz przecież poradnik!

Ogólna dostępność materiałów do odświeżania pomieszczeń, narzędzi malarskich i niskie skomplikowanie prac powodują, że wiele osób decyduje się na samodzielne malowanie w domu. Zazwyczaj kupno farb i konkretnych akcesoriów jest dosyć proste. Najczęściej pytania pojawiają się później, gdy tych materiałów trzeba użyć. Nie obawiaj się jednak jeśli nie wiesz, jak pomalować pokój i całe mieszkanie, bo dzięki temu tekstowi dowiesz się wszystkiego na ten temat. Zanim chwycisz do ręki pędzel, przeczytaj!

Jak pomalować ściany – na początek teoria

Czy nie najprościej byłoby po prostu wziąć wiadro z farbą, wałek i pomalować wszystko, jak leci? To prawda, że na pierwszy rzut oka nie ma nic łatwiejszego niż malowanie pokoju. Porady na ten temat są jednak potrzebne tym bardziej, im więcej pomysłów na aranżację wnętrz pojawia się w głowach domowników. A te zdają się nieskończone, jak paleta barw najpopularniejszych marek farb do malowania wnętrz.

Jakie są etapy malowania pokoju?

Aby malowanie pokoju przebiegało sprawnie, musisz najpierw poznać wszystkie etapy. Są to:

  • przygotowanie podłoża;
  • gruntowanie ścian i sufitów;
  • sprawdzenie narożników;
  • odcinanie i malowanie sufitów;
  • nakładanie farby.

Co jest najważniejsze w uzyskaniu odpowiedniego efektu po malowaniu? To przede wszystkim przygotowanie podłoża. Nie ma w zasadzie nic ważniejszego od tej sprawy. Jeśli podłoże jest źle przygotowane lub (co gorsza) nie jest przygotowane wcale, nawet najlepsze i najdroższe farby oraz wałki nie pomogą w uzyskaniu oczekiwanego rezultatu.

Jak pomalować mieszkanie – krok 1. – przygotowanie podłoża

Ze ścian trzeba usunąć wszystko, co tylko przeszkadza w pokryciu ich farbą. Zdejmij obrazki, ozdoby i inne przedmioty, ale też gwoździe i kołki po karniszach (tak, je też warto zdjąć). Dzięki temu dostęp do każdego zakamarka będzie łatwiejszy. Podłogę przykryj folią, chyba że będzie wymieniana po malowaniu. To, jak pomalować pokój, powinno już nabierać delikatnych kształtów w twojej wyobraźni.

Jak oczyścić podłoże?

Po usunięciu zbędnych przedmiotów warto dokładnie oczyścić podłoże. Możesz do tego użyć odkurzacza (szczególnie, jeśli w narożnikach są pajęczyny) lub pędzla ławkowca. Cały proces zgrubnego oczyszczania ścian i sufitów pozwoli ci przyjrzeć się ich stanowi. Niestety, w wielu przypadkach samo malowanie nie będzie wystarczające. Potrzebne będzie również załatanie ubytków i rys. Jeśli jest ich niewiele, pomoże ci gotowa masa szpachlowa, której nie musisz mieszać. Kupisz ją mniejszych opakowaniach. Posłuż się mokrym pędzelkiem i przejedź nim po ubytkach, a po wyschnięciu nałóż szpachlę. Na koniec przetrzyj.

Jak pomalować mieszkanie – krok 2. – gruntowanie ścian i sufitów

Gdy wszystkie ubytki są już wyeliminowane, możesz przejść do gruntowania. Jest to bardzo ważny etap prac, bo – jak już wspomnieliśmy – błędy na tym etapie będą nie do zakrycia. Jeśli nie użyjesz dobrych produktów i narzędzi, praca może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jak wymalować pokój farbą gruntującą lub samym gruntem?

Gruntowanie od A do Z

Zacznij od sufitów i postaraj się o dobre oświetlenie. Używaj do tego wałka ze średnio długim włosem i pędzelka do pokrywania gruntem narożników. Podkład płynny o konsystencji mleka wymaga większej uwagi niż farba gruntująca. Uważaj, by nie zrobić nim zacieków, bo przy słońcu lub sztucznym świetle ściana w tych miejscach będzie błyszczeć. Staraj się wykonywać ruchy wałkiem w obie strony, nakładając warstwy w systemie „mokre na mokre”. W tym, jak pomalować pokój, ważne jest, by nie naciskać suchym wałkiem na ściany.

Jak pomalować ściany w pokoju – krok 3. – narożniki

Czy nie miało być mowy jedynie o samym malowaniu? Co jednak zrobić jeśli narożniki przy drzwiach i oknach nie są w dobrym stanie (mają ubytki lub – co gorsza – są po prostu krzywe)? Warto nałożyć na nie kątowniki aluminiowe perforowane i zaciągnąć szpachlową lub tynkową. Pamiętaj o równym ich obsadzeniu i wyrównaniu powierzchni. Sprawdzaj piony i płaszczyzny. Po wyschnięciu przeszlifuj i zagruntuj miejsca, w których nałożone są narożniki.

Jak pomalować pokój – krok 4. – odcinanie i malowanie sufitów

Oczywiście, jeśli malujesz wszystko w jednym kolorze np. białym, śmiało możesz pominąć ten krok. Jeżeli zaś zastanawiasz się, jak pomalować pokój na dwa kolory, możesz się skupić. Potrzebna ci będzie taśma malarska (najlepiej niebieska i niezbyt szeroka). Podczas malowania sufitu odcinanie możesz sobie darować. Nic się nie stanie, jeśli białą farbą (taki najczęściej jest sufit) wjedziesz delikatnie na ściany. Oczywiście to, jakim kolorem pomalować pokój, jest twoim osobistym wyborem. Najczęściej jednak sufity w przeważającej liczbie polskich domów są wykończone na biało.

Etapy malowania sufitu

Malowanie sufitu zacznij od narożników i potem przejdź do miejsc nad lampami. Tam możesz posłużyć się wąskim pędzlem lub małym wałkiem. Postaraj się zrobić to jak najdokładniej i nie szczędź farby. Pamiętaj, by dobrze ją rozcierać, ale uważać przy tym, by nie naciskać wałkiem zbyt mocno. Stale też utrzymuj narzędzie mokre w farbie. W dalszym etapie do gry wchodzi szerszy wałek, którym raz przy razie pomaluj sufit. Przy dobrym gruncie 2 warstwy farby wystarczą.

Jak pomalować ściany – krok 5. – nakładanie koloru

Tutaj już na 100% przyda ci się taśma malarska. W tym, jak pomalować pokój, ważne, by dbać o estetykę. Po to przecież malujesz wnętrze. Jeśli chcesz obniżyć nieco sufit optycznie, malowanie kolorem możesz zacząć np. 5 cm poniżej styku ściany z sufitem. Wykorzystaj taśmę, nanieś poziomy i przyklej ją maksymalnie równo. Możesz też posłużyć się sznurem traserskim do wyznaczania linii i dopiero później przykleić taśmę. Oklej futryny i ościeżnice.

Jak nakładać farbę, by malowanie ścian w pokoju się udało?

Podobnie jak w przypadku sufitu, najpierw odetnij pędzelkiem lub wałkiem miejsca przy taśmie i w narożnikach ścian. To ułatwi ci pracę. Nie przejmuj się tym, że kolor będzie tam inny niż w pozostałych obszarach. Po wyschnięciu uzyskasz jednolity efekt. Jak samemu pomalować mieszkanie, by rezultat był odpowiedni? Dbaj o to, by wałek stale był namoczony w farbie. Staraj się jednocześnie dobrze ją rozcierać. Nie rób sobie przerw, zanim nie skończysz jednej ściany. Jedź wałkiem od góry do dołu i z powrotem. Staraj się nakładać farbę „mokre na mokre” i ostatnie pociągnięcie zawsze wykonuj w tym samym kierunku.

Bonus, czyli pokój ze skosami – jak pomalować?

Nie ma żadnego problemu z malowaniem, gdy ściany są proste, nie mają ubytków, a ostatnie malowanie było kilka lat temu i powierzchnie nie wchłaniają tak farby. To marzenie każdego malarza. W rzeczywistości jednak pojawiają się niejednokrotnie komplikacje, które trzeba znieść. Jedną z takich przygód może okazać się malowanie skosów.

Jak pomalować pokój lub korytarz ze skosami?

Malowanie ścian w pokoju ze skosami lub pokrywanie korytarza farbą nie jest skomplikowane. Liczy się przede wszystkim pomysł i użycie odpowiednich narzędzi. Jeśli podłoga jest równa, wystarczy drabina i oklejenie skosów taśmą. Tak zapewnisz sobie bezpieczne malowanie. Dobrze jest odcinać wąskim pędzelkiem lub wałkiem. Na korytarzu lub schodach jest nieco trudniej, bo najczęściej nie da się ustawić równo drabiny, poza tym jest to niebezpieczne. Dobrym rozwiązaniem są wąskie ramki rusztowania.

Problemy podczas malowania ścian

Czy przy malowaniu pomieszczenia da się zauważyć, że farba odchodzi i zaczynają tworzyć się pęcherze? A może na ścianie za wałkiem zaczynają ciągnąć się zanieczyszczenia? Niestety, zdarza się to często. Przyczyną jest nieodpowiednie przygotowanie podłoża, a także malowanie drugiej warstwy, zanim wyschnie pierwsza i posługiwanie się brudnymi narzędziami. W tym, jak pomalować pokój, pomocne jest trzymanie się nie tylko powyższych wskazówek, ale też zaleceń producenta gruntu, masy szpachlowej i farby.

Maluj dokładnie, by nie robić tego ponownie

Często właśnie pośpiech i niedokładność powodują, że efekt nie cieszy, ale przyprawia o ból głowy. Poprawki są nużące, wymagają dodatkowego wysiłku i wiążą się często z tzw. „dłubaniną”. Wszystkie etapy związane z gruntowaniem, szpachlowaniem, nakładaniem farby trzeba powtarzać jeszcze raz, z tym że na bardzo małej powierzchni. Zastanawiasz się, jak pomalować pokój w takiej sytuacji? Koniec końców okazuje się, że najlepiej pomalować znowu całą ścianę, niż nanieść farbę tylko punktowo.

Zwracaj uwagę na ściany przy oknie

Pamiętaj też o innej sprawie, ściany przy oknie i naprzeciwko niego są mniej narażone na ekspozycję i trudniej na nich dostrzec niedoskonałości. Tam, gdzie światło pada prostopadle do ściany, o wiele łatwiej wypatrzeć błędy. Dlatego przykładaj się mocno właśnie do tych płaszczyzn. Wyrównaj je dobrze gładzią, przeszlifuj i dokładnie pomaluj.
To, że samodzielnie bierzesz do ręki wałek i kuwetę na farbę, jest godne pochwały. Wiesz już, jak pomalować pokój i na co zwracać uwagę, by praca nie poszła na marne. Malowanie nie jest trudne, jednak nie można go wykonywać w pośpiechu. Wymaga przemyślenia i solidnego przyłożenia się do każdego z wymienionych etapów prac. Wtedy efekt z pewnością ci się spodoba! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
płyty elewacyjne

Nowoczesne płyty elewacyjne – rodzaje, montaż, ceny i charakterystyka

Następny artykuł
tarasy z kompozytu

Tarasy z kompozytu – samodzielny montaż krok po kroku

Związane stanowiska