Mydło malarskie – niezastąpione nie tylko przed malowaniem ścian

mydło malarskie

Każdy, kto choć jeden raz miał okazję w swoim życiu malować ściany wie, jak wiele zależy od przygotowania powierzchni. Tylko w teorii wydaje się, że malowanie sprowadza się do machania pędzlem lub przesuwania wałka po ścianie. Używając mydła malarskiego możesz być pewien, że ściana będzie odpowiednio przygotowana. Co ciekawe, mydło malarskie ma też szereg innych zastosowań.

Czym jest mydło malarskie?

To, co wyróżnia mydło malarskie na tle wielu innych produktów budowlanych, jest jego skład. Nie znajdziemy w nim szkodliwych dla zdrowia lub środowiska substancji. Składa się z soli (sodowych oraz potasowych), a także gliceryny oraz wody. Nie ma tu też barwników. Dzięki bardzo dobremu składowi, mydło malarskie może być stosowane nawet do mycia rąk. Jednocześnie idealnie przygotowuje podłoża do malowania.

Mycie ścian przed malowaniem – czy zawsze jest konieczne?

Odpowiedź brzmi – nie. Wszystko zależy od chłonności oraz materiału, jaki będziesz malował. Jeśli chcesz pomalować ścianę z tynkiem lub gładzią, konieczne będzie jej uprzednie zagruntowanie. To zwiększy przyczepność podłoża i zmniejsza jego chłonność. Tego typu powierzchni nie powinieneś myć przed malowaniem.

Jeśli masz zamiar malować powierzchnię, na której znajduje się już farba, jej odtłuszczenie i wyczyszczenie przed malowaniem to konieczność. Musisz usunąć z niej plamy, kurz, pył i inne, zgromadzone na jej powierzchni przez lata, zabrudzenia.

Jakie właściwości ma mydło do mycia ścian?

Działanie mydła malarskiego jest identyczne z najzwyklejszym mydłem, które każdy z nas ma w swojej łazience. Cząsteczki mydła łączą się z brudem znajdującym się na ścianie, dzięki czemu można się go pozbyć. Ten detergent nie szkodzi ani podłożu ani osobie, która go używa. Mydło malarskie jest na tyle bezpieczne, że można je stosować do mycia rąk.

Jak umyć ściany przed malowaniem?

Jak myć mydłem malarskim? Przede wszystkim – warto czytać instrukcje dołączone do produktu. W skrócie jednak całość sprowadza się do rozpuszczenia mydła w wodzie w odpowiednich proporcjach. Najlepiej sprawdzi się do tego wiaderko plastikowe. Ścianę można myć przy użyciu gąbki, szmatki lub czystego pędzla. Czasem przy większych zabrudzeniach konieczne będzie powtórzenie całej czynności.

Mycie ścian mydłem malarskim – nie zapomnij o wysuszeniu!

Mydło malarskie dokładnie czyści powierzchnię przed malowaniem. Co do tego nie ma wątpliwości. Być może zaraz po umyciu będziesz chciał zabrać się za nakładanie farby. Nie spiesz się jednak. Poczekaj aż całość wyschnie. Powinno to zająć nie dłużej niż godzinę, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy ściana jest już sucha, wstrzymaj się jeszcze trochę. Pośpiech nie jest tu wskazany.

Mydło techniczne – nie tylko do mycia ścian!

Ogromną zaletą mydła malarskiego jest jego naturalny skład. Nie zawiera ono szkodliwych dla otoczenia lub ludzi dodatków chemicznych. Dzięki temu ma także wiele innych zastosowań.

Czyszczenie odzieży

Inna nazwa dla mydła malarskiego to mydło techniczne. Nic dziwnego – jest używane także między innymi do czyszczenia odzieży poplamionej w trakcie prac remontowych. Mydło malarskie skutecznie usuwa plamy z farby. Co więcej, możesz nim umyć także różne powierzchnie w swoim domu, począwszy od sufitów, a skończywszy na podłogach.

Renowacja mebli

Mydło techniczne sprawdza się renowacji mebli. Skutecznie odtłuszcza powierzchnie przygotowywane do szlifowania i malowania. W przeciwieństwie do innych specyfików stosowanych w tej branży, mydło malarskie nie jest toksyczne i zdecydowanie łatwiej się z nim pracuje.

Cena mydła malarskiego

Mydło malarskie jest bardzo tanie. Duże opakowanie, które zawiera aż trzy kilogramy mydła malarskiego kupisz za mniej niż 20 złotych. W porównaniu do wielu innych produktów z branży budowlanej to naprawdę niewiele.

Jeśli przygotowujesz się do remontu, a powierzchnia, którą będziesz malował była już wcześniej pokryta farbą, kup mydło malarskie. Dzięki niemu skutecznie pozbędziesz się zabrudzeń i zatłuszczeń na ścianie i przygotujesz ją do malowania. Mydło malarskie to produkt nietoksyczny, który świetnie sprawdzi się też przy czyszczeniu mebli, podłóg lub sufitów.

Dlaczego warto używać mydła malarskiego?

Na sam koniec podsumujemy informacje z niniejszego artykułu i podpowiemy, dlaczego warto używać właśnie tego produktu. Mydło malarskie:

  • jest łatwo dostępne w sklepach;
  • świetnie nadaje się do czyszczenia powierzchni przed malowaniem;
  • nadaje się także do mycia rąk;
  • można nim wyczyścić także ubrania wybrudzone farbą.

Mydło malarskie to świetny wybór z jeszcze jednego powodu. Dzięki niemu dbasz o środowisko. W przeciwieństwie do wielu innych produktów budowlanych nie zawiera szkodliwych substancji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
paliwo do biokominka

Jakie paliwo do biokominka wybrać?

Następny artykuł
czyszczenie kostki brukowej

Jak samodzielnie wyczyścić kostkę brukową?

Związane stanowiska