Czym jest tapeta raufaza i jak wykorzystać ją do malowania?

Rozwój technologii sprawia, że także w trakcie remontu można korzystać z nowinek technicznych. Jedną z nich jest popularna raufaza, czyli tapeta do malowania ścian. Dzięki niej można zniwelować nierówność na ścianach oraz odświeżyć wnętrze bez dużych kosztów. Na czym to polega?
raufaza

Raufaza to tapeta wykorzystywana przede wszystkim do równania struktury ścian, co poprawia ich estetyczny wygląd. Ze względu na swój nieregularny kształt i elastyczne włókno, doskonale pokrywa drobne nierówności. Dzięki temu po pomalowaniu pomieszczenie wygląda zdecydowanie bardziej estetycznie. Standardowo materiał występuje na podłożu z fizeliny lub z włókna szklanego. Jednocześnie wykorzystanie raufazy w remoncie nie wiąże się z dużymi kosztami. To tańsze rozwiązanie, niż klasyczne równanie ścian przy użyciu gładzi szpachlowej.

Jak zbudowana jest raufaza?

Klasyczna raufaza jest koloru białego. Składa się ona z dwóch warstw papieru, które oddzielone są wiórkami drewna. W związku z tym materiał ten powstaje z naturalnych surowców. Przekłada się to na to, że ściana utrzymuje ciepło i odpowiedni poziom wilgotności oraz swobodnie oddycha. Raufaza jest produktem, który pokrywa nierówności i pęknięcia, dzięki czemu wygładza przestrzeń. Można pozostawić ją w kolorze bieli lub przemalować ją zgodnie z własnymi potrzebami. Dzięki temu nada się jej dekoracyjnego charakteru. Standardem staje się pomalowanie raufazy kolorową farbą. Ze względu na swoją budowę, czasami raufaza nazywana jest farbą strukturalną. Zdarza się, że składa się z kilku warstw papieru i włókien drzewnych (np. posiada trzy warstwy papieru zamiast dwóch), co wpływa na wzrost jej wytrzymałości. Jednocześnie jest wtedy nieco droższa.

Podstawowe korzyści zastosowania tapet do malowania

Raufaza to opcja, gdy nie chcemy przeprowadzać kosztownych remontów. Użytkownicy tapety do malowania wymieniają wiele jej zalet. Przede wszystkim jako materiał budowlany raufaza jest bardzo wdzięczna aranżacyjnie. Tak naprawdę nadaje się do wielokrotnego malowania, dzięki czemu można stworzyć na nich efektowne kompozycje lub też zmienić wystrój wnętrza, jeżeli dotychczasowy się znudzi. Kolor farby można swobodnie dobierać. To nie jedyna możliwość aranżacji. Raufazę można pokrywać także farbą emulsyjną, panelami, deskami, czy też tynkiem dekoracyjnym. Same tapety do malowania dostępne są w różnych wzorach, które same w sobie mają już charakter dekoracyjny. Daje to duże możliwości aranżacyjne w zakresie dopasowania wnętrz do swoich potrzeb.

Ponadto raufaza pozwala na usuwanie pęknięć na ścianach, odkształceń oraz innych śladów po niewielkich uszkodzeniach mechanicznych. Dzięki niej w szybki i prosty sposób zakamufluje się niedoskonałości ścienne i przeprowadzi się metamorfozę. Ze względu na to, że to materiał papierowy z dodatkiem drewna, to składa się z naturalnych surowców. Umożliwia to swobodne oddychanie ścian, odpowiedni poziom przenikania ciepła, a także wilgoci. Jednocześnie raufaza wspiera izolację pomieszczeń. Raufaza pomaga nie tylko utrzymać odpowiedni poziom wilgoci, ale jest również odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu ściana na dłużej zachowa swój nienaganny wygląd.

Jak wygląda wykorzystanie raufazy?

Wykonywanie prac remontowych z raufazą nie jest czasochłonne. Tak naprawdę nakłada się ją podobnie, jak tradycyjną tapetę. Dostępna jest w rolkach, które następnie rozwija się na ścianie. Wcześniej wałkiem należy rozprowadzić na niej, oraz na powierzchni ściany klej. Podczas klejenia zadbaj o to, aby nie powstawały pod raufazą pęcherzyki powietrza. Wówczas będzie to wyglądało mniej estetycznie, trudniej będzie pomalować tapetę, a także utraci ona część ze swoich właściwości. Efektem będą wciąż nierówne ściany. Odpowiednio aplikowany materiał sprawdzi się również na suficie.

Czy raufaza jest wodoodporna?

Dostępna w marketach budowlanych raufaza nie jest wodoodporna. Można ją jednak wykorzystywać w łazience. Aby to zrobić, należy pokryć ją warstwą emulsji lateksowej lub też emulsją lateksowo-akrylową. Dzięki temu materiał stanie się odporny na działanie wilgoci. Tym samym niedużym kosztem można dodatkowo wzmocnić wytrzymałość raufazy i dostosować jej do swojej aranżacji.

Jaki jest koszt raufazy?

Całkowity koszt prac z wykorzystaniem raufazy zależy od kilku czynników. Podstawowym czynnikiem jest wybór odpowiedniego produktu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, pomiędzy którymi można przebierać. Dodatkowe koszty to zakup kleju do tapetowania, a także wałka do jego nakładania. Do tego dochodzą wydatki związane z zakupem farby, jeżeli zdecydujesz się przemalowywać ją na inny kolor. Łącznie jednak koszt remontu nie powinien być zbyt wysoki, dlatego warto zaoferować raufazę osobom, które chcą uniknąć szlifowania ścian i cekolowania. Wówczas automatycznie koszty rosną minimum kilkakrotnie. Jeżeli jednak zależy ci na trwałej poprawie i wysokiej jakości wykonania usługi, to skorzystaj z ekipy remontowo-wykończeniowej. Do całego kosztorysu dolicz wynagrodzenie fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Protokół odbioru mieszkania wzór

Następny artykuł
podłoga na balkon

Podłoga na balkon, czyli jaka posadzka spełni swoją rolę najlepiej?

Związane stanowiska