W naszych warunkach klimatycznych spędzanie czasu na świeżym powietrzu ograniczone jest do kilku miesięcy. Gdy jest chłodno, balkon i taras nie są wykorzystywane. Możesz to zmienić, budując przeszklone konstrukcje. Co zyskasz, jeśli stworzysz taką zabudowę? Dzięki temu ochronisz balkon przed deszczem i śniegiem, a także utrzymasz na nim nieco wyższą temperaturę. Konstrukcja, którą stworzysz, to właśnie ogród zimowy na tarasie.
Zimowy ogród na tarasie – co to jest?
Jeśli podoba ci się taka koncepcja, musisz się dowiedzieć, jakie są etapy budowy tarasu zimowego. Poznaj jego elementy i sprawdź, czy do wznoszenia konstrukcji potrzeba będzie załatwiać jakiekolwiek formalności.
Kiedy budować zimowy taras?
Nie zawsze przy budowie domu inwestorzy mają plan na ogród zimowy na tarasie. Dlatego taka zabudowa powstaje już w czasie użytkowania obiektu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przymocować elementy konstrukcyjne do ścian budynku. Także fundament tarasu wydaje się idealny do mocowania pionowych słupków. Jeśli nie pomyślałeś o zimowym tarasie podczas budowy domu, nie masz powodu do zmartwień. Po pierwszym zimowym sezonie sam ocenisz, czy będzie ci potrzebny.
Budowa tarasu na zimę wymaga szczególnej uwagi na wybór materiałów, które muszą być odporne na niskie temperatury, wilgoć i śnieg. Popularnym wyborem są kompozyty lub drewna egzotyczne, które są bardziej odporne na zmienne warunki pogodowe. Warto również zainwestować w zadaszenie tarasu lub pergolę, które zapewnią ochronę przed opadami śniegu i deszczu, a także rozważyć instalację ogrzewania podłogowego, które pozwoli cieszyć się przestrzenią tarasu nawet w chłodniejsze dni.
Podkreśla Karol Kruk z portalu Gardeneo.pl
Ogród zimowy – pozwolenie na budowę czy niekoniecznie?
Zanim zdecydujesz, aby dobudować ogród zimowy na tarasie, sprawdź, czy nie będzie trzeba załatwiać formalności. Art. 29 ust. 1 punkt 2 Prawa budowlanego mówi, że budowa ogrodu zimowego nie wymaga uzyskania pozwolenia, jeżeli jego powierzchnia nie przekracza 25 m2. W tym wypadku ogród zimowy na tarasie wymaga tylko zgłoszenia. Budowla musi jednak spełniać inne warunki, czyli zachować odpowiednią odległość od granicy działki.
Miejsce wypoczynku czy oranżeria na tarasie?
Ogrody zimowe na tarasie najczęściej są dodatkowym miejscem do wypoczynku. Wystarczy, że nie schowasz do garażu kompletu mebli rattanowych i już będziesz miał urządzony taras. Jednak przeszklone pomieszczenie możesz też wykorzystać w inny sposób. Jeśli twój taras skierowany jest na południe, pomyśl o założeniu oranżerii. Możesz umieścić wewnątrz kilka roślin egzotycznych, które będą cieszyły oko przez cały rok. Oranżeria na tarasie nie musi wcale wykluczać jego wypoczynkowego charakteru.
Ogród zimowy – jak zrobić taką konstrukcję?
Wykonanie ogrodu zimowego na tarasie nie jest skomplikowane. Sama konstrukcja jest bardzo podobna do zabudowy balkonu, jednak będzie dodatkowo wyposażona w dach. Elementy nośne musisz dobrze osadzić na podłożu. To pozwoli ci bez obaw spoglądać na zabudowę nawet w czasie wichury czy przy zalegającym śniegu. Od czego zacząć?
Budowa fundamentów pod zimowy taras
Ten etap często jest pomijany, ponieważ większość tarasów jest już osadzona na fundamentach. Konieczna będzie jednak ocena ich nośności i stanu technicznego. Konstrukcja ogrodu zimowego na tarasie może ważyć nawet ponad 100 kilogramów, dlatego jest to istotne. Jeśli nie masz fundamentów i wylewki, potrzebne będzie jej przygotowanie. Etapy to zatem:
- prace ziemne;
- nawiezienie podsypki;
- wykonanie wylewki.
Pamiętaj też o dylatacji, która oddzieli fundament tarasu od budynku.
Jaką wielkość powinien mieć zimowy ogród na tarasie?
Przed przystąpieniem do prac musisz przygotować projekt i ocenić, jak duży będzie ogród zimowy na tarasie. Nie jest konieczna zabudowa całego obiektu, a wyznacznikiem może być wspomniane 25 m2. Jeśli planujesz ogród zimowy na tarasie w bloku, zastanów się nad jego sensem. Obiekty o powierzchni mniejszej niż 10 m2 mogą okazać się niezbyt funkcjonalne.
Ogród zimowy na balkonie w bloku – czy to możliwe?
Nie każdego przekonuje minimalna powierzchnia, jaką przedstawiliśmy, dlatego pojawiają się plany budowy ogrodu zimowego na balkonie w bloku. Teoretycznie takie zabudowy można wykonywać. Jednak bardziej przypominają przeszklenia niż oranżerię. Musisz też pamiętać, że w takim wypadku konieczna jest zgoda ze spółdzielni.
Z czego wykonać oranżerię na tarasie?
Na tematycznych stronach internetowych i blogach znajdziesz wiele inspiracji dotyczących ogrodu zimowego na tarasie. Poznasz sposoby na urządzenie tej przestrzeni i sporo dowiesz się o przebiegu prac. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów na dobór materiałów, z których najczęściej korzystają inwestorzy.
Budowa konstrukcji nośnej
Konstrukcja nośna oranżerii na tarasie musi być odporna na wilgoć i przenosić obciążenia wiatru i śniegu. Powinna być osadzona i zaprojektowana w taki sposób, żeby nie zwaliła się pod ciężarem przeszklenia. Najczęściej do wykonania konstrukcji wykorzystuje się sezonowane drewno. Ma naturalny wygląd i łatwo można je formować, jednak wymaga pielęgnacji. Innym materiałem wykorzystywanym do budowy ogrodu zimowego na tarasie są profile aluminiowe.
Z czego wykonać przeszklenia oranżerii na tarasie?
Na konstrukcji nośnej osadzane są przezroczyste przeszklenia, które wpuszczają promienie słoneczne. Pozwolą ci spoglądać na zaśnieżony ogród nawet wówczas, gdy będziesz wewnątrz. Wypełnienie konstrukcji nie zawsze wykonuje się ze szkła, ponieważ jest drogie, ciężkie i po uszkodzeniu dzieli się na niebezpiecznie duże kawałki. Znacznie lepiej do budowy ogrodu zimowego na tarasie sprawdzają się tworzywa sztuczne, np. plexi czy poliwęglan.
Oranżeria domowa – cena konstrukcji
Budowa ogrodu zimowego na tarasie należy do konstrukcji stosunkowo kosztownych. Same materiały potrzebne do jego wykonania pochłoną sporo środków finansowych. Jeśli nie będziesz budował go samodzielnie, musisz też zlecić wykonanie ekipie monterskiej. Kiedy budujesz ogród zimowy na tarasie, cena głównie zależy od rozmiarów i tego, czy konieczne jest budowanie fundamentów.
Metr kwadratowy ogrodu zimowego na tarasie kosztuje szacunkowo 2000 złotych i więcej. Trudno ustalić górną granicę, ponieważ wiele zależy od twojej wizji oranżerii domowej. Cena może przekroczyć nawet 5000 złotych, jeśli zdecydujesz się na wymyślne wykończenie i szklane szyby. Jednak zimowy ogród na tarasie to także realne korzyści. Poprawia się izolacja termiczna budynku, a ty będziesz potrzebował mniej paliwa do jego ogrzewania.