Okna PVC – czym charakteryzuje się najczęściej wybierana w Polsce odmiana okien?

Okna PVC są jedną z najczęściej wybieranych odmian w Polsce. Nieustannie cieszą się dużym zainteresowaniem. Za wszystkie zalety odpowiada właśnie polichlorek winylu, nazywany również PVC. Dowiedz się więcej na temat okien PVC.
okna pcv

Początki okien plastikowych nie były najlepsze. Owszem, cechowały się już atrakcyjną ceną – szczególnie w porównaniu z wersjami wykonanymi z drewna, ale miały kilka mankamentów. Wskazywano, że okna plastikowe zapewniają słabą izolację. Nie tylko termiczną, ale i akustyczną. Na szczęście w ciągu kilkunastu ostatnich lat diametralnie się to zmieniło. Okna PVC są nie tylko dostępne w atrakcyjnej cenie, ale także zapewniają właściwą jakość użytkowania.

Okna plastikowe – charakterystyka 

Dobrą izolację termiczną i akustyczną, a także trwałość zapewnia PVC – polichlorek winylu. To polimer syntetyczny z grupy polimerów winylowych, który jest otrzymywany w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Polichlorek winylu używa się także do produkcji rozmaitych tworzyw sztucznych. Jest najbardziej znany, właśnie ze względu na stosowanie go przez producentów okien. 

W jaki sposób PVC wpływa na charakterystykę okien plastikowych?

Okna PVC dzięki obecności polichlorku winylu są niezwykle odporne na oddziaływanie rozmaitych rozpuszczalników. Są także trudnopalne i trudno je zarysować. Z tego powodu ich kupno może być rozpatrywane jako inwestycja na co najmniej kilkanaście lat – oczywiście przy zwracaniu odpowiedniej uwagi na ich poprawne użytkowanie.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat okien PVC?

Istnieje jeszcze kilka zalet, które warto mieć na uwadze. Okna PVC ze względu na dobrą izolację nie przepuszczają wilgoci. Z tego powodu ryzyko powstania pleśni, czy rozwoju innych niepożądanych drobnoustrojów jest zredukowane praktycznie do zera. Całość uzupełnia fakt, że okna plastikowe są łatwe w czyszczeniu.

Kolory okien PVC – wiele dostępnych odmian

Do zdecydowania się na okna plastikowe zachęca nie tylko charakterystyka materiału, z którego są robione. Ta grupa produktów wyróżnia się także różnorodnością – szczególnie jeżeli chodzi o kolory okien PVC.

Różnorodność modeli okien PVC

Niemalże każdy producent ma w swoim katalogu produktów okna PVC w rozmaitych odcieniach. Dostępne są także modele z niezwykle realistycznymi imitacjami popularnych materiałów, na przykład drewna. Dotyczy to strony wizualnej, ale często również faktury. Charakterystyczne żłobienia w drewnie można nie tylko zobaczyć, ale i poczuć pod palcami. W wielu przypadkach można także wybrać okna PVC z dwiema odmiennymi wersjami okleiny – na części wewnętrznej i zewnętrznej.

Okna plastikowe – montaż krok po kroku

Żeby móc korzystać z najlepszych cech okien plastikowych, montaż powinien być dobrze przemyślany. Pierwszy etap to przygotowanie ościeży. To miejsce, w którym zostanie zamontowane okno PVC. Otwór powinien być całkowicie oczyszczony ze wszelkich zanieczyszczeń – kurzu, smarów, czy klejów. Następnie należy wyrównać ubytki tak, aby okno plastikowe zostało zamontowane na idealnie równym podłożu. 

Odpowiedni pomiar kluczem do sukcesu

Przed montażem okien PVC trzeba dokładnie zmierzyć wysokość i szerokość ościeży. Przy dokonywaniu pomiarów, należy przyjąć najmniejsze wymiary, jakie udało się ustalić. Następny krok to odjęcie od wyniku wartości, która jest niezbędna do wstawienia fugi montażowej. Jest to najczęściej od 10 do 30 mm, a informacje są zazwyczaj zawarte w instrukcji producenta. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko, że okna plastikowe nie wpasują się w oścież razem z fugą montażową. 

Wyrównywanie i wstawianie ramy okna PVC

Aby wyrównać ramę okna PVC, można wykorzystać drewniane albo plastikowe podkładki i kliny. Następnie trzeba sprawdzić, czy pozostawiono wystarczająco dużo przestrzeni dla złączek instalacyjnych, a okno PVC jest równe w pionie. Jeżeli nie, to do poprawienia ustawienia można wykorzystać podkładki. Przy wstawianiu okna PVC warto też pamiętać o tym, aby było zamontowane na równi z murem od strony zewnętrznej. Dzięki temu pomieszczenia będą lepiej izolowane.

Stabilny montaż okien plastikowych

Jednym z kluczowych aspektów w kontekście stabilnego montażu okien plastikowych, jest mocne przykręcenie ramy do ściany lub muru. Do tego niezbędne jest wywiercenie małych otworów, przez które zostaną następnie wkręcone śruby – z użyciem wiertarki. Potem można zawiesić skrzydło okienne. Pierwszy krok to osadzenie go na dolnym, narożnym zawiasie, a potem górnym. Jeżeli ustawienie okna będzie nieodpowiednie, będzie wymagało lekkich korekt, to warto posłużyć się narzędziami takimi, jak poziomica, czy śrubokręt, aby wykonać korektę nierówności. Ostatnim „szlifem” jest przymocowanie nakładek zabezpieczających przed wodą na zewnętrzną ramę.

Okno PVC – jak zapewnić najlepszą izolację?

Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Przed ostatecznym montażem okien PVC trzeba zapewnić im jak najlepszą izolację. Używa się do tego pianki budowlanej. Aplikuje się ją w szczeliny, które znajdują się pomiędzy ościeżnicą a murem. 

Używając pianki budowlanej po raz pierwszy, trzeba pamiętać, że po nałożeniu jej na konkretną powierzchnię w krótkim czasie znacznie zwiększa swoją objętość – pęcznieje. Z tego powodu należy uważać, aby nie nałożyć jej zbyt dużo. Jeżeli pojawią się ubytki i potrzebne będzie dodatkowe wypełnienie, piankę budowlaną można spokojnie wykorzystać jeszcze raz. O uszczelnienie okien PVC trzeba także zadbać od środka pomieszczenia. Dobrym sposobem na zapewnienie jeszcze lepszej izolacji, jest folia paroszczelna lub spoiny akrylowe. 

Okna plastikowe – cena to również jeden z atutów

Wraz z biegiem lat jakość okien PVC rośnie. Zapewniają coraz lepszą izolację termiczną i akustyczną. Klienci mogą również liczyć na coraz to różnorodniejsze odmiany kolorystyczne i wyjątkowo realistyczne imitacje. Jest jeszcze jedna zaleta, którą wyróżniają się okna plastikowe – cena. W przypadku mniejszych okien plastikowych może to być nawet 300 złotych. Z kolei większe okna PVC, na przykład dwuskrzydłowe, to koszt poniżej 1000 złotych. Najwięcej trzeba zapłacić w przypadku okien PVC przeznaczonych do domów energooszczędnych. Są to kwoty oscylujące nieco powyżej 1000 złotych. Najdroższe są balkonowe okna PVC. 

Ważnym kryterium jest także wybrany rodzaj kolorystyczny, czy konkretna imitacja. Bardziej oryginalne projekty okien PVC są droższe. Jednak większy wydatek rekompensują swoim wyglądem. Biorąc pod uwagę dobre ceny i zadowalające parametry izolacyjne, można stwierdzić, że okna PVC to bardzo atrakcyjna propozycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
domki holenderskie

Domki holenderskie całoroczne – co warto o nich wiedzieć?

Następny artykuł
domy na skarpie

Domy na skarpie – jaki projekt wybrać i co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Związane stanowiska