Jak podłączyć domofon samodzielnie? Poznaj skuteczny sposób

Jak podłączyć domofon w budynku jednorodzinnym albo obiektach firmowych? W tekście znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Dowiesz się także, czy można samodzielnie montować tego typu urządzenie w bloku. Poznaj różne sposoby!
jak podłączyć domofon

Instalacja domofonowa jest bardzo funkcjonalna i poprawia bezpieczeństwo całego budynku. Daje też komfort decydowania, czy wpuścić wybrane osoby na teren posesji. Jednak nie każdy ma takie urządzenie od początku, więc trzeba je zamontować. Jak podłączyć domofon samodzielnie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

Podłączenie domofonu w domu jednorodzinnym

W domach jednorodzinnych i obiektach firmowych otoczonych płotem czasem czysto praktycznym rozwiązaniem będzie podłączenie domofonu. Bramka wejściowa oddalona od budynku nie może pozostawać stale otwarta ze względu na bezpieczeństwo. Z kolei podbieganie do ogrodzenia za każdym razem, kiedy ktoś pojawia się przy furtce, jest uciążliwe. Nie tylko dla domów wielorodzinnych, lecz także w obiektach wolnostojących montowane są domofony. Podłączenie i wybór odpowiednich akcesoriów nie będzie tak uciążliwy, jak może się wydawać.

Instalacja domofonu czy unifonu? Jakie są różnice?

Szukając informacji o tym, jak podłączyć domofon i przeglądając rynek w poszukiwaniu odpowiednich urządzeń, pewnie spotkałeś się z różnym nazewnictwem. Do najpopularniejszych nazw należą domofon i unifon, choć mówi się także o wideofonach. Domofon to instalacja, która pozwala na kontakt głosowy z osobą przy bramce i daje możliwość otwarcia elektrozaczepu. Unifon to z kolei część naścienna domofonu wyposażona w słuchawkę wewnątrz budynku, która połączona jest z kasetą przy bramie.

Montaż domofonu krok po kroku

Jeśli w obiekcie, którym się opiekujesz, nie ma jeszcze instalacji domofonowej, pora to zmienić. Cała praca nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Jeśli masz choć śladową wiedzę w dziedzinie elektryki czy teletechniki, powinno ci się udać bez kłopotów. Przedstawiamy kilka porad na temat tego, jak podłączyć domofon. Weź je pod uwagę z uwzględnieniem, że każda instalacja jest nieco inna i wymaga indywidualnego podejścia.

Dobierz odpowiednie narzędzia

Praca przy instalacji zawsze będzie wymagała od ciebie przygotowania kilku narzędzi, które ułatwią montaż domofonu. Podłączenie będzie wymagało zakupu odpowiedniego unifonu, a także kasety zewnętrznej. Z narzędzi będziesz potrzebował przede wszystkim:

  • kombinerek i szczypiec wyposażonych w uchwyty przeciwporażeniowe;
  • solidnej wiertarki z wiertłami do betonu i stali;
  • przewodu elektrycznego;
  • peszla;
  • łopaty.

Domofon – montaż przewodów

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak podłączyć domofon, musisz sięgnąć właśnie po łopatę. Konstrukcja sieci domofonowej opiera się na dwóch odbiornikach: kasecie przy bramie oraz unifonie wewnątrz budynku. Żeby sieć funkcjonowała, potrzebne jest połączenie kablowe pomiędzy odbiornikami. Musisz poprowadzić (najlepiej w gruncie) odpowiedni przewód zabezpieczony peszlem od ściany elewacyjnej do bramki. Konieczny będzie prawdopodobnie przewiert przez ścianę elewacyjną w okolicach drzwi wejściowych.

Montaż kasety na ogrodzeniu

Poprowadzenie przewodów to pierwszy etap prac ziemnych, jednak nie ostatni. Na zewnątrz montowana jest kaseta do wywoływania. Jest wyposażona w guzik dzwonka, a także mikrofon. Montuje się ją najczęściej na słupach ogrodzeniowych w pobliżu bramki. Do montażu będą ci potrzebne blachowkręty lub kotwy do metalu, w zależności od tego, z jakiego materiału wykonany będzie słupek. Przy ogrodzeniach zbudowanych z profili stalowych sprawdź, czy da się wprowadzić przewód do wnętrza słupka.

Jak dobrać kasetę do domofonu bramy?

Przy okazji instrukcji, jak podłączyć domofon, przedstawiamy wskazówki dotyczące wyboru kasety. Z uwagi na zagrożenie wynikające z czynników atmosferycznych kaseta musi być wykonana ze stali cynkowanej, najlepiej malowanej proszkowo. Pamiętaj też o daszku, który odprowadzi wodę opadową i zabezpieczy wewnętrzny mechanizm przed zalaniem. Co jeszcze? Funkcje kasety muszą być zintegrowane z unifonem, a guzików dzwonka nie może być mniej niż mieszkań podłączonych do jednej kasety.

Czytaj schemat podłączenia domofonu

Gdy już podłączysz akcesoria znajdujące się na zewnątrz, pozostaje ci montaż unifonu wewnątrz budynku. I tu pojawia się problem, ponieważ możesz spotkać się z pytaniem ze strony sprzedawcy, ile przewodów ma mieć unifon wewnętrzny. Każdy wariant daje nieco inne możliwości, a wybór zależy od całej konstrukcji sieci. Jak podłączyć domofon w najpopularniejszych wariantach? Możesz wybrać przede wszystkim:

  • domofon 2-przewodowy;
  • domofon 4-przewodowy;
  • domofon 6-przewodowy.

Jak podłączyć domofon 2-przewodowy?

Najprostszy typ konstrukcji to domofon, który zawiera tylko dwa przewody. Jak podłączyć domofon tego typu? Jeden z przewodów to masa, a drugi jest odpowiedzialny za podłączenie domofonu z dzwonkiem. Sięgając po takie urządzenie, nie będziesz mógł porozmawiać z gościem.

Jak podłączyć domofon 4-przewodowy?

Nieco więcej problemu może sprawić ci podłączenie urządzenia zakończonego czterema przewodami. Tutaj poza masą i dzwonkiem znajdują się żyły odpowiedzialne za głośnik i słuchawkę. W takim układzie łatwiej dowiesz się, z kim masz do czynienia.

Jak podłączyć domofon 6-przewodowy?

Schemat podłączenia domofonu wyposażonego w sześć przewodów jest bardziej skomplikowany, choć też nie powinien sprawić ci wielkich problemów. Te najpopularniejsze urządzenia wyposażone są w przewód do masy, dzwonka, głośnika, mikrofonu i dwa przewody połączone z elektrozaczepem montowanym przy bramce. Dzięki temu możesz porozmawiać z gościem, a także otworzyć mu drzwi wejściowe.

Podłączenie domofonu przy wyłączonej sieci

Na koniec warto przypomnieć, że cały montaż domofonu krok po kroku powinieneś przeprowadzić przy wyłączonej sieci elektrycznej. Wszystkie przewody i połączenia muszą być wykonane na gotowo, zanim ponownie włączysz zasilanie. Choć profesjonalnego elektryka prąd nie tknie, to nie ma sensu kusić losu.

Schemat podłączenia domofonu w bloku

Przedstawiona powyżej instrukcja przedstawiająca, jak podłączyć domofon, dotyczy głównie domów jednorodzinnych i obiektów firmowych. Nie sprawdzi się natomiast przy budownictwie wielorodzinnym. W takim razie – jak podłączyć domofon w bloku? W tym wypadku nie warto samodzielnie próbować prowadzić tego typu prac (z kilku względów). Dlaczego?

Kto odpowiada za podłączenie domofonu w bloku?

Po pierwsze, sieci w budownictwie wielorodzinnym i wielomieszkaniowych blokach są bardzo skomplikowane. Podłączonych jest do nich wiele mieszkań, dlatego schemat może być nieco inny. Po drugie, w rachunku za czynsz widnieje opłata za utrzymanie instalacji domofonowej. Jeśli za coś płacisz, to po co męczyć się i robić to samemu?
Skoro wiesz już, jak podłączyć domofon, pewnie sam przyznasz, że nie jest to trudne. Pozostaje jeszcze pytanie o zasadność montażu takiej konstrukcji. Nie we wszystkich obiektach firmowych, biurach czy halach jest to potrzebne, ponieważ w godzinach otwarcia bramka zawsze będzie stała otworem. Polecamy jednak montaż takiej instalacji we wszystkich domach jednorodzinnych. Sam szybko odczujesz komfort, jaki zyskasz po montażu domofonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wyciszenie ścian

Wyciszenie ścian – zwiększ komfort w swoim mieszkaniu

Następny artykuł
odprowadzenie wody z rynny

Skuteczne odprowadzenie wody z rynny – poznaj kilka sposobów

Związane stanowiska