Montaż drzwi przesuwnych – jak to zrobić?

montaż drzwi przesuwnych

Są dwa sposoby na montaż drzwi przesuwnych – ukrycie ich w ścianie lub zainstalowanie prowadnicy. Każdy z nich ma swoje oczywiste zalety, jednak wiąże się z odmiennymi pracami przygotowawczymi. Jak wygląda montowanie drzwi przesuwnych?

Drzwi we wnętrzach mają podkreślić aranżację pomieszczenia i oczywiście spełniać praktyczne funkcje. Niekiedy jednak pomieszczenia są na tyle małe, że skrzydła drzwiowe stają się uciążliwe i uderzają o ściany w pokoju lub ustawione tam meble. Z czasem klamki, gładzie lub powierzchnia mebli mogą się zniszczyć i nadają się do wymiany. Dlatego coraz więcej osób interesuje montaż drzwi przesuwnych w mieszkaniu.

Sposoby montażu drzwi przesuwnych i ich zalety

Drzwi przesuwne można zamontować na dwa sposoby. Pierwszy daje efekt schowania ich w ścianie. Drugi to z kolei umieszczenie ich na prowadnicy. Który sposób jest lepszy? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Łatwiej wymienić zalety tego typu rozwiązań. Przede wszystkim, drzwi przesuwne chowane i te instalowane na jednej ze ścian pozwalają oszczędzić sporo miejsca. Można dzięki nim inaczej zaaranżować wnętrze, bo modele rozwierane zawsze zabiorą nieco przestrzeni. Egzemplarze przesuwne nie wymagają często tak dużego otwarcia, by przejść do pomieszczenia. Są więc praktyczne i niezwykle modne.

Montaż drzwi przesuwnych – instrukcja do drzwi na prowadnicy

W tym miejscu udzielimy odpowiedzi na pytanie, jak wygląda montaż drzwi przesuwnych naściennych. Bardzo ważny jest nie tylko wybór samego skrzydła i prowadnic z rolkami, które będą zamontowane, lecz także dopasowanie wymiarów otworu i jakość wykonania ścian oraz podłogi.

Zadbaj, by powierzchnia była równa

Kluczowe jest to, by powierzchnia ściany, na której będzie montowana prowadnica, była gładka. Wszelkie uskoki utrudnią instalację i sprawią, że efekt wizualny nie będzie zadowalający. Podobnie jest z podłogą. Drzwi będą się nad nią przesuwały, więc w przypadku nierówności może się zdarzyć, że z jednej strony stworzą sporą szczelinę, z drugiej natomiast będą ocierały się o panele lub inny położony na podłodze materiał.

Drzwi przesuwne – montaż poszczególnych elementów

Pracę rozpocznij od pomiarów. Jeśli samodzielnie wykonujesz drzwi z desek, które masz, najpierw sprawdź, jak szeroki i wysoki jest twój otwór drzwiowy. Drzwi powinny zakrywać otwór całkowicie i delikatnie zachodzić na mur z każdej strony. Montaż drzwi przesuwnych nie należy do bardzo trudnych, a gdy korzystasz z gotowych rozwiązań, wystarczy postępować zgodnie z instrukcją.

Montaż drzwi przesuwnych – odstępy 

Wysokość drzwi lub otworu decyduje o poziomie montażu prowadnicy. Zazwyczaj w instrukcji jest on wyszczególniony pod kątem jednego i drugiego wymiaru. Przyjmuje się jednak, że między górną krawędzią skrzydła drzwiowego a otworami montażowymi prowadnicy powinno być kilka centymetrów luzu (ok. 6-8 cm). Oczywiście, odległości te możesz regulować dowolnie, a najważniejszy jest oczekiwany rezultat. Jednak w gotowych systemach zazwyczaj są dziury wywiercone w wieszakach i prowadnicach, więc miejsca montażowe nie mają zbyt dużego rozstawu.

Jak zacząć montowanie drzwi przesuwnych?

Mocowanie drzwi przesuwnych rozpocznij od wywiercenia otworów w zaznaczonych miejscach. W dalszej kolejności powinieneś dobrze przykręcić prowadnicę do ściany. Jeśli jest ona wykonana z twardego materiału, to instalacja drzwi nie będzie stanowiła problemu. Inaczej jest np. na ścianach działowych wykonanych z płyt GK.

Drzwi przesuwne na ścianie kartonowo-gipsowej – jak to zrobić?

Pomimo tego, że skrzydła przesuwne nie są zbyt ciężkie (zależy to od materiału i dodatkowych elementów w postaci uchwytów lub okuć), ściany z płyt GK niezbyt dobrze znoszą punktowy ciężar. Masz 3 wyjścia, jeśli uwzględniasz montaż drzwi przesuwnych na takiej płycie:

  • specjalne kołki do pustych przestrzeni;
  • listwa jako podstawa do instalacji prowadnicy;
  • wzmocnienie ściany na etapie jej stawiania.

Drzwi przesuwne – jak montować je do prowadnicy?

Przede wszystkim, musisz przymierzyć wózki do drzwi i zaznaczyć otwory montażowe w drewnie. Pamiętaj, by dolna część skrzydła nie ocierała o podłogę. Jeśli jest ona krzywa, powinieneś wyznaczyć najwyższy punkt i od niego mierzyć. Miej na uwadze, by od spodu zostawić około 1 cm wolnej przestrzeni. Po dokładnym naniesieniu miejsc wiercenia zdejmij drzwi i połóż je stabilnie, a następnie przewierć otwory i przykręć wózki.

Końcowy etap montażu drzwi przesuwnych na prowadnicy

Jeśli to masz już zrobione, możesz powiesić drzwi na prowadnicy i wypróbować, w jaki sposób się przesuwają. Z każdej strony zainstaluj ograniczniki, żeby drzwi nie spadły z prowadnicy. W niektórych zestawach spotkasz też odpowiednie wyciszenia spowalniające drzwi w końcowej fazie ich otwierania i zamykania. Do podłogi możesz przykręcić też ogranicznik, który nie pozwala na odchylanie się drzwi w pionie.

Jak zrobić drzwi przesuwne w ścianie?

Ten rodzaj drzwi nazywany jest kasetowymi. Drzwi przesuwne do pokoju chowane w ścianie powinieneś zaplanować na etapie budowy. Dlaczego? Wymagają one wnęki w murze, w której będą się chowały. Pamiętaj, że jej skonstruowanie wymaga postawienia nieco grubszego muru w granicach 15 centymetrów.

Zalety drzwi przesuwnych kasetowych

Montaż drzwi przesuwnych kasetowych daje spory komfort w aranżowaniu wnętrza. Na każdej ze ścian możesz ustawić meble wręcz w dowolnej konfiguracji. To możliwe, bo prowadnica schowana jest w futrynie, a drzwi „uciekają” w ścianę. Jeśli planujesz wykonanie takiego projektu w już gotowym budynku, może się okazać, że jedynym wyjściem będzie zburzenie stojącej ściany i postawienie jej na nowo.

Czy można przeprowadzić montaż drzwi przesuwnych samodzielnie?

Jeśli tylko masz odrobinę czasu, zdolności montera i poczucie estetyki, to jak najbardziej możesz się tego podjąć. Wiedząc, ile kosztuje montaż drzwi (a są to kwoty sięgające kilkuset złotych), możesz jednocześnie sporo zaoszczędzić. Do wykonania tych prac nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi. Przydadzą ci się:

  • poziomica;
  • miarka;
  • ołówek lub marker;
  • wiertarko-wkrętarka;
  • elementy montażowe (zazwyczaj w zestawie);
  • szlifierka lub inne narzędzie do przycinania.

Jeżeli decydujesz się na samodzielny montaż drzwi przesuwnych, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć ci powodzenia!

Jak widzisz, drzwi przesuwne można zamontować na różne sposoby. Jeśli nie chcesz wykonywać prac samemu, możesz zdecydować się na zatrudnienie fachowców. Dokonają oni montażu drzwi. Cena czasem nie gra roli, jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko będzie stabilnie i solidnie wykonane. Taki montaż da ci komfort i spokój na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
kolory do salonu

Modne kolory do salonu. Jak uzyskać pożądany efekt samą barwą?

Następny artykuł
schody z kostki brukowej

Schody z kostki brukowej – sprawdź, czy możesz zrobić to sam!

Związane stanowiska