Dom energooszczędny – w jaki sposób sprawić, żeby twój dom generował mniejsze koszty i był bardziej ekologiczny?

Dom energooszczędny to konstrukcja, która pozwoli ci znacząco obniżyć rachunki za energię. Mniejsze zużycie prądu sprawi, że poczujesz się też bardziej eko. Co powinieneś wiedzieć o budowie domu energooszczędnego?
dom energooszczędny

Dom energooszczędny to budynek, którego postawienie jest droższe niż w przypadku tradycyjnego domu. Musisz jednak wiedzieć, że różnica po pewnym czasie się zwróci. Przyczynią się do tego niższe rachunki za prąd i ogrzewanie. Przyjemna będzie również świadomość, że twoje działania przyczyniły się do ochrony środowiska naturalnego.

Warto przeczytać: https://psgsa.pl/jak-podlaczyc-prad-do-garazu/

Projekty domu energooszczędnego – od czego zacząć?

Projekty domów energooszczędnych znacząco różnią się od tradycyjnych. Aby zaoszczędzenie na ogrzewaniu było możliwe, dom musi mieć odpowiednią bryłę. To ona w bardzo dużym stopniu wpływa na energooszczędność domu. Na jaki kształt domu powinieneś się zdecydować?

  • Bryła powinna być mało rozbudowana, nieskomplikowany kształt dobrze wpłynie na energooszczędność budynku;
  • idealnym kształtem dla domu energooszczędnego jest prostopadłościan;
  • dom nie powinien być zbyt duży;
  • dach również nie powinien być zbyt skomplikowanej konstrukcji, polecane są przykrycia jednospadowe, dwuspadowe lub płaskie.

Projekty domu energooszczędnego nie są droższe niż projekty domów tradycyjnych. Koszt usługi u architekta to około 4 tysiące złotych. 

Okna i drzwi w domu energooszczędnym

Dom energooszczędny powinien mieć jak najwięcej przeszkleń od strony południowej. To właśnie stamtąd wpada najwięcej promieni słonecznych, które dodatkowo ogrzeją pomieszczenia. Od strony północnej powinieneś ograniczyć liczbę przeszkleń. Po zachodzie słońca okna powinny zostać zasłonięte, aby stworzyć izolację termiczną.

Z czego powinien być zbudowany dom energooszczędny?

Najlepsze materiały do budowy domu energooszczędnego to te z wysoką masą termiczną. Najlepsze przykłady to:

  • kamień;
  • cegła;
  • beton.

Te materiały sprzyjają magazynowaniu ciepła, co pozwoli znacząco oszczędzić na ogrzewaniu. Wysoka masa termiczna sprawi, że w domu zmniejszona będzie szybkość wymiany ciepła. Musisz pamiętać także o bardzo dobrej izolacji podłogi, dachu i ścian. Do ocieplenia podłóg i ścian możesz użyć styropianu, dach ocieplisz za pomocą wełny mineralnej. 

Ogrzewanie domu energooszczędnego 

Ogrzewanie domu energooszczędnego to temat budzący wiele dyskusji. Dom możesz ogrzewać:

  • gazem;
  • prądem;
  • pompami ciepła;
  • paliwami stałymi.

Sposób ogrzania domu to jeden z ważniejszych wyborów, przed którymi staniesz w czasie planowania budowy domu energooszczędnego. Coś, co dzisiaj wydaje się ekonomicznym wyborem, jutro może narazić cię na ogromne koszty. 

Ogrzewanie gazowe

W kontekście domu energooszczędnego to najczęstszy wybór. Kotły gazowe są urządzeniami bezobsługowymi, do których nie trzeba ręcznie dokładać paliwa. Mają zautomatyzowane działanie, włączają się samoczynnie, kiedy temperatura w pomieszczeniach spanie poniżej wybranego poziomu. 

Kotły gazowe są niewielkich rozmiarów, co pozwala oszczędzić miejsce w kotłowni. Nie wszystkie działki mają niestety dostęp do sieci gazowej, w takim wypadku rozwiązaniem może być zakupienie przydomowego zbiornika. Koszt pieca gazowego to około 4 tysiące złotych.

Ogrzewanie na prąd

Ogrzewanie domu prądem wcale nie musi być drogie. Wystarczy tylko odpowiedni system grzewczy. Ceny prądu są bardzo zmienne, dlatego postawienie na ten rodzaj ogrzewania naraża cię na pewne ryzyko. Kocioł elektryczny, podobnie jak gazowy, jest całkowicie bezobsługowy. W dobrze zaizolowanym domu energooszczędnym zużycie prądu do ogrzewania może być naprawdę niewielkie!

Ogrzewanie z użyciem pompy ciepła

Największą przeszkodą może być w tym przypadku cena. Pompa ciepła to wydatek ponad 50 tysięcy złotych! Urządzenie to pobiera energię cieplną z otoczenia, żeby z pomocą prądu przekształcić ją w energię wykorzystywaną do ogrzewania. To bardzo nowoczesny i ekologiczny wybór, ale musisz wziąć pod uwagę to, że zakup i montaż mogą się zwracać naprawdę długo.

Ogrzewanie paliwem stałym

Dużo osób decyduje się na ogrzewanie domów energooszczędnych paliwem stałym. Nie jest to najbardziej ekologiczny wybór, ale za to tani. Urządzenia często są wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, który czyni je w części bezobsługowymi. Kotły na paliwa stałe charakteryzują się wysoką wydajnością. Obecnie szczególnie popularnym paliwem stałym jest pellet.

Zanim wybierzesz piec, musisz pamiętać o tym, że twój dom wymaga dokładnego ocieplenia. Nawet najbardziej wydajny piec nie ogrzeje domu, z którego bardzo szybko ucieka ciepło. 

Dom pasywny a energooszczędny – jaka jest różnica?

Dom pasywny to obiekt, który w całości został zbudowany z myślą o oszczędzaniu energii. Oto jego cechy:

  • zużycie energii wynosi w nim poniżej 15 kWh/(m²/rok);
  • dużą ilość energii uzyskuje ze źródeł odnawialnych;
  • jest dobrze zaizolowany;
  • prawie cała południowa ściana jest przeszklona;
  • ma kształt prostopadłościanu.

Największą różnicą między domem pasywnym a energooszczędnym jest ich zapotrzebowanie na energię pierwotną. Energia pierwotna pochodzi ze spalania paliw kopalnych i jest nieprzetwarzana. Wymagania stawiane domom energooszczędnym są zdecydowanie mniej restrykcyjne.

Ile kosztuje dom energooszczędny pod klucz?

Cena wybudowania domu energooszczędnego pod klucz uzależniona jest przede wszystkim od zakładanej powierzchni. Koszt postawienia średniej wielkości domu to około 600 tysięcy złotych. To cena zdecydowanie wyższa niż ta, którą musiałbyś zapłacić za wybudowanie tradycyjnego domu. W tym wypadku warto jednak zapłacić więcej, żeby w przyszłości płacić mniej. Dom energooszczędny powinien zwrócić się w ciągu 10 lat. 

Chociaż początkowe koszty wybudowania domu energooszczędnego są duże, to rekompensują je niskie rachunki za prąd i ogrzewanie. Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny lub pasywny? Zdecydowanie tak! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
domy na skarpie

Domy na skarpie – jaki projekt wybrać i co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Następny artykuł
rozbudowa domu

Rozbudowa domu – ile kosztuje i od czego powinieneś zacząć?

Związane stanowiska