Ściana z lameli. Jak wykonać wolnostojącą ażurową ściankę działową z lameli?

Ściana z lameli stanowi modny trend w sferze aranżacji wnętrz. Dzięki swojej prostocie drewniany panel ażurowy doskonale wpasuje się w każde wnętrze. Minimalistyczna ozdoba występuje w bogatej kolorystyce. Sprawdź, czym są lamele i jak je zamontować!
ściana z lameli

Stylowe wnętrze domu to marzenie każdego miłośnika urokliwych pomieszczeń. Sztuka aranżacji przestrzeni nie należy jednak do najprostszych. Potrzebne jest doskonałe wyczucie estetyki oraz znajomość najnowszych trendów i właściwości materiałów wykończeniowych. Jeśli stoi przed tobą wyzwanie wykończenia nowego domu lub remontu mieszkania, dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z inspiracjami dotyczący aranżacji wnętrz. W tym artykule poznasz modny i praktyczny trend – są nim lamele drewniane. Ściana z lameli może pełnić funkcję nie tylko ozdobną, ale również przedzielającą przestrzeń.

Lamele – odmień swoje wnętrze!

Trendy w aranżacji wnętrz są bardzo dynamiczne. Co jakiś czas pojawiają się nowe propozycje ciekawych rozwiązań wykończeniowych. Jedne zyskują grono fanów, inne – okazują się niezbyt trafione. Aby być w pełni zadowolonym ze swojego mieszkania czy domu, warto być na bieżąco z wszystkimi nowinkami ze świata projektowania wnętrz. Istnieją pewne elementy wykończeniowe, które uważane są za ponadczasowe. Przykładem są lamele drewniane. Ażurową ściankę możesz zamontować na całej ścianie lub jako wolnostojące przepierzenie. Czym dokładnie są lamele i w jaki sposób je przymocować? Sprawdźmy to!

Czym są lamele?

Lamele (często nazywane lamelkami) to cienkie drewniane listewki służące do wykończenia ścian. Mogą również być stosowane jako wolnostojąca ścianka działowa. Lamele charakteryzują się dużą wytrzymałością dzięki naprzemiennemu zastosowaniu desek. Drewniane włókna są giętkie i elastyczne, jednak nie dopuszczają do zmian w kształcie. Lamele tworzy się zwykle z drewna dębowego, sosnowego, bukowego lub jesionowego. Lamele mogą również być wykonane z innych materiałów, takich jak: płyta MDF lub polistyren. Najczęściej wybieranym kolorem drewna w przypadku lameli jest dąb sonoma.

Ażurowa ścianka z lameli

Lamelami są również nazywane dekoracyjne konstrukcje budowlane. Tworzy się je właśnie z drewnianych listewek połączonych w panel. Element ten można zamontować zarówno na ścianie, jak i suficie. Panel może być stworzony z lameli poziomych lub ułożonych pionowo. Do ozdoby ścian i sufitów oraz stawiania ścianek działowych najlepiej wykorzystać czterostronnie oklejone lamele – dzięki temu możesz zamontować je na ścianie dowolnym bokiem (węższym lub szerszym).

Ażurowa ściana z drewnianych listew – zastosowanie

Lamele mogę być stosowane dość wszechstronnie. Najczęściej wykorzystywane są jako:

  • żaluzje drewniane;
  • wykończenie drewnianych blatów;
  • łączenie mebli;
  • elementy wygłuszające pomieszczenia;
  • ścianki działowe;
  • materiał do wykończenia konstrukcji domów.

Ścianka z lameli – jak wykonać wolnostojącą ściankę działową z lameli?

Istnieją dwa sposoby na wykonanie ażurowej ścianki działowej: można kupić gotowe panele lub stworzyć ją za pomocą listew do samodzielnego montażu. Jeśli kupiłeś pojedyncze lamele, należy:

  1. Dociąć listwę na odpowiednią długość (dłuższe lamele przytnij na wysokość pomieszczenia minus wysokość lameli poziomych);
  2. Lamele pionowe przykręć do lameli poziomych za pomocą konfirmantów lub przyklej na klej montażowy (jeśli lamele mają nawiercone otwory na śruby, warto użyć tego rozwiązania);
  3. Odległość kolejnych lameli wyznaczaj za pomocą dystansów.

Gotową ściankę z lameli montuje się zwykle do podłogi i sufitu. Jeśli lamele mają służyć wyłącznie jako dekoracja, można przykleić je do ściany.

Montaż lameli ściennych – klej montażowy

Lamele są doskonałą alternatywą dla tapety. Zapewniają wspaniały efekt wizualny. Lamele zamontowane do filcu włókienniczego posiadają dodatkowo właściwości akustyczne. Świetną dekorację ściany warto wybrać z listewkami oklejonymi z czterech stron. Najprostszym sposobem, który pozwala zamontować lamele jest montaż na klej – w większości przypadków wiercenie ściany nie jest konieczne. Możesz to zrobić również łącząc ze sobą dwie metody montażu. Aby jednak zapewnić maksymalną solidność, warto postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do lameli.

Klej i kołki montażowe

Jeśli chcesz uzyskać wytrzymałą i trwałą dekorację o efekcie 3D, możesz zamontować lamele za pomocą wkrętów i kleju montażowego. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

  1. Nałóż klej montażowy na wcześniej wyznaczonym miejscu dla ścianki działowej;
  2. Postaw panel lamelowy;
  3. Wywierć otwory pod kołki w górnej poziomej lameli i suficie.
  4. Wsuń ściankę w odpowiednie miejsce i przykręć ją do kołków rozporowych w suficie.

Ściana z lameli nada wnętrzu fantastycznego charakteru. Doskonale komponuje się z jasnymi ścianami. Pamiętaj, aby dobrać odpowiednią szerokość lameli – dzięki temu unikniesz bardzo popularnego błędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ściana z cegły

Ściana z cegły – modne wykończenie wnętrz. Jak wykonać ścianę ceglaną?

Następny artykuł
stiuk wenecki

Jak zrobić stiuk wenecki na ścianie i czym on właściwie jest?

Związane stanowiska