Okna przesuwne – element wyposażenia, na który warto się zdecydować

W trakcie szukania ciekawych i atrakcyjnych rozwiązań, które podniosą walory wizualne budynku, warto zwrócić uwagę na okna przesuwne. Najważniejsze informacje na ich temat znajdziesz w dalszej części artykułu.
okno przesuwne

Przy doborze okien do nieruchomości parametrem, nad którym najbardziej zastanawiają się kupujący, jest materiał ich wykonania. To jednak nie jest jedyna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. W kontekście designu budynku, czy wystroju wnętrza ważny jest również format okien. Ciekawą propozycją są okna przesuwne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Okna przesuwne – co je wyróżnia?

Okna przesuwne wyróżnia sposób ich użytkowania, bowiem otwiera się je poziomo. Można wyróżnić trzy najczęściej stosowane przez producentów projekty okien przesuwnych. Są to:

  • okna przesuwne pojedyncze: składają się z jednej szyby ruchomej i stałej;
  • okna przesuwne podwójne: składają się z trzech szyb, gdzie dwie z nich są ruchome;
  • okna przesuwne potrójne: składają się z trzech szyb – na środku znajduje się nieruchoma, po bokach dwie, ruchome.

Dzięki takiej różnorodności znalezienie odmiany spełniającej wymagania estetyczne właściciela nieruchomości jest znacznie prostsze. Warto także zauważyć, że okna przesuwne są wykonywane z tak popularnych i docenianych za swoje właściwości izolacyjne materiałów, jak PVC, aluminium czy drewno.

Okna przesuwne – często wybierane modele

Pierwszym z nich są okna tarasowe przesuwne. Mają zazwyczaj większą powierzchnię niż okna balkonowe przesuwne. W obu przypadkach stosuje się najczęściej podwójną szybę. Dzięki temu okna zapewniają lepszą izolację termiczną i akustyczną. Trudniej je też uszkodzić.

Okienka przesuwne – co warto wiedzieć na ich temat?

Okienko przesuwne zapewnia dostęp do światła i świeżego powietrza. Jednocześnie jest bezpieczne w użytkowaniu. Zajmuje niewiele miejsca, ponieważ nie otwiera się go na oścież. Sprawdza się w domowych warunkach – może być zamontowane w kuchni lub garażu. To praktyczne rozwiązanie, które sprawi, że przestrzeń stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna. 

Gdzie jeszcze stosuje się okienka przesuwne?

Okienka przesuwne są także często używane w branży hotelarskiej, czy innych działalnościach – warsztatach mechanicznych, sklepach, czy magazynach. Dotyczy to głównie mniejszych wersji, które zastępują tradycyjne okna skrzydłowe.

Zalety okien przesuwnych

Okna przesuwne zapewniają dobry widok. Zazwyczaj mają cienkie ramy, które sprawiają, że świetnie widać to, co znajduje się poza budynkiem. Cechują się także prostotą użytkowania. Z tego powodu idealnie nadają się także do pomieszczeń o ograniczonej powierzchni.

Wady okien przesuwnych

Przechodząc do wad okien przesuwnych, warto zauważyć, że mogą sprawiać trudność w czyszczeniu. Usunięcie brudu jest dość kłopotliwe szczególnie z elementów ruchomych, na przykład wewnętrznej części prowadnicy. Jeżeli dojdzie do niedopatrzeń w kwestii mycia, może pojawić się nawet pleśń. Okna przesuwne wymagają także regularnej konserwacji – po dokładnym wyczyszczeniu szyny, trzeba nałożyć na nią smar, aby wszystko działało płynnie. W przypadku okien przesuwnych z rolkami konieczna jest ich wymiana co kilka lat. 

Okna rozsuwane – montaż. Kwestie, na które warto zwrócić uwagę

Warto zwrócić uwagę na kwestie związane z montażem okien przesuwnych. Prawidłowe wstawienie okien ma często bezpośredni wpływ na energooszczędność domu. Rodzaj montażu ma także znaczenie w kontekście codziennego użytkowania okien przesuwnych. Aby uniknąć zbierania się wody i powstawania pleśni, można zdecydować się na okna przesuwne z otworami odwadniającymi.

Planujesz budowę lub remont domu i zastanawiasz się, jakie okna sprawdzą się najlepiej? Z pewnością warto wziąć pod uwagę okna przesuwne. Są one atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób ceniących funkcjonalność, wygląd oraz prostotę użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
okna uchylne

Okna uchylne – praktyczne rozwiązanie

Następny artykuł
okna dachowe

Okna dachowe – wszystko, co trzeba wiedzieć o oknach na poddaszu

Związane stanowiska