Okna uchylne – praktyczne rozwiązanie

Okna uchylne są często wybierane przez instytucje państwowe, przedsiębiorstwa, a także przez prywatnych użytkowników. Popularność zawdzięczają swojej funkcjonalności i dostępności w wielu odmianach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ich temat.
okna uchylne

Okna uchylne są bezpiecznym rozwiązaniem, które zapewnia dostęp do świeżego powietrza bez konieczności otwierania okna na oścież. Okna uchylne mogą być wykonane z drewna, aluminium, PVC, czy stali. Ciekawą propozycją są również okna uchylno-rozwierne. Zapewniają dużą funkcjonalność i estetyczny wygląd. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze okien uchylnych.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z bomi-remonty.com.pl

Mechanizm okna uchylnego

Mechanizm okna uchylnego polega na tym, że rama obraca się wokół własnej poziomej osi. Jest ona zamontowana w połowie wysokości i można ją otworzyć na zewnętrzną stronę. Działa to w ten sposób, że największa część znajdująca się na dole, wychyla się na zewnątrz, a górna do wewnątrz. Producenci okien uchylnych często decydują się również na zamontowanie dwóch otworów, które są po to, aby zapewnić odpowiednią rekuperację powietrza w pomieszczeniu. Właśnie ten mechanizm okna uchylnego sprawia, że deszcz nie dostaje się do środka domu, czy innego budynku. Oprócz tego okno uchylne jest jednoczęściowe. Sprawia to, że konserwacja i czyszczenie są dość proste do wykonania. 

Okna rozwierno-uchylne – funkcjonalny element wyposażenia

Dużą popularnością cieszą się także okna rozwierno-uchylne. Ich atuty, to optymalny poziom bezpieczeństwa, efektywność energetyczna i zapewnianie dostępu do świeżego powietrza. Główną zaletą okien rozwierno-uchylnych jest funkcjonalność. Są także praktyczne w użyciu za sprawą stosowania klamki, którą można przełączać w trzy różne tryby:

  • zamknięcie: przekręcając klamkę w pozycji pionowej w dół, przesuwa ona wielopunktowe okucie blokujące do momentu, w którym okno jest szczelnie zamknięte. Zapewnia to ochronę przed wodą, wiatrem, nieczystościami, hałasem, czy włamaniem;
  • otwarcie: w momencie, kiedy klamka jest przekręcona o 90°, skrzydło okna obraca się do wewnątrz na zawiasach znajdujących się z boku. Umożliwia to szybkie przewietrzenie pomieszczenia i łatwe wyczyszczenie zewnętrznej oraz wewnętrznej części okna rozwierno-uchylnego;
  • uchylenie: pozycja uchylna to obrót klamki o 180°. Skrzydło okna jest rozwarte od góry. Dzięki temu możliwa jest wentylacja.

Czym charakteryzują się okna rozwierno-uchylne?

Zaletą okien rozwierno-uchylnych jest to, że użytkownik może korzystać jednocześnie z trzech funkcji. Sprawia to, że okna rozwierno-uchylne są bardziej praktyczne, niż okna stałe. Jest jeszcze jedna zaleta, jaką mają okna uchylne – montaż. Nie różni się on od standardowej obróbki okiennej. Z tego powodu nietrudno będzie znaleźć grupę fachowców, którzy zamontują ten element wyposażenia w domu, czy innej nieruchomości.

Okna rozwierno-uchylne są bardzo popularne. Dzięki temu klienci mogą liczyć na bogatą ofertę produktów, co ułatwia wybranie modelu pasującego do charakterystyki danego budynku. Ta odmiana może być także dobrym pomysłem do niedużego pomieszczenia. Pojedyncze, smukłe okna są praktyczne, a jednocześnie zachowują wszystkie funkcje. Liczne zalety okien uchylnych i rozwierno-uchylnych sprawiają, że warto zastanowić się nad ich nabyciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
okna aluminiowe

Czy warto zdecydować się na okna aluminiowe?

Następny artykuł
okno przesuwne

Okna przesuwne – element wyposażenia, na który warto się zdecydować

Związane stanowiska