Malowanie boazerii – czy warto w ten sposób odnawiać pomieszczenie?

malowanie boazerii

Materiałem powszechnie używanym do wykańczania wnętrz w starym budownictwie było drewno, które nadal jest obecne w wielu domach i mieszkaniach. Sprawdź, co możesz z nim zrobić, by nie przeprowadzać kosztownego remontu! Jak wykonać malowanie boazerii?

Niektórzy nie mogą już patrzeć na starodawne elementy drewniane i chcą się ich jak najszybciej pozbyć. Wtedy raczej żadna farba nie zmieni ich postrzegania boazerii. Inni natomiast są zdania, że jeśli coś jest dobrej jakości i nie ma ubytków, wystarczy to odnowić. Malowanie boazerii to jedna z ciekawszych metod.

Czy renowacja boazerii ma sens?

Za renowacją boazerii stoi jeden poważny argument – nie wiadomo, co jest pod spodem. Dla jednych może to być powodem zrywania boazerii, dla innych – wręcz przeciwnie. Drobna modernizacja zamienić się może w gruntowny remont. A to pociąga za sobą koszty. Jeśli nie chcesz ich ponosić, czytaj dalej. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jak odnowić drewno w domu i czym pomalować boazerię. Startujemy!

Jak odnowić boazerię – najpopularniejsze metody

Sposobem na odświeżenie wielu powierzchni (zarówno wnętrz, jak i konkretnych pojedynczych przedmiotów) jest malowanie. Oczywiście, nie zawsze spowoduje, że powierzchnia będzie prezentowała się tak, jak nowa. Aby tak było, konieczna jest zdrowa warstwa wierzchnia pozbawiona większych ubytków i solidny materiał, którym zamierzasz wszystko odnowić. W przeciwnym wypadku, gdy drewno albo płytki odpadają ze ścian lub podłogi, należy wykonać gruntowny remont.

Jakie są zalety odświeżania boazerii?

Bardzo dobrze we wnętrzach mieszkań i domów wygląda boazeria pomalowana na biało. Bielenie boazerii to trend skandynawski, który wdarł się przebojem do polskich wnętrz. Tradycyjnie w montażu boazerii pozostawiano naturalną struktury, a drewno było pokrywane lakierem. W zacienionych korytarzach dawało to efekt przytłoczenia. Dlatego malowanie boazerii nie tylko odświeża, lecz również powiększa i rozświetla pomieszczenie.

Lakierowanie i szlifowanie boazerii

Inny sposób to lakierowanie drewna w domu. Konieczne może okazać się do tego szlifowanie boazerii, które ułatwi znacząco przyczepność nowej powłoki lakierniczej i malarskiej. Można pominąć ten krok, jednak nie zawsze uda się wówczas uzyskać trwałe efekty.

Jak unowocześnić boazerię krok po kroku?

Jeśli podjąłeś już decyzję o malowaniu boazerii, musisz zaplanować przebieg poszczególnych prac. Czas, jaki będzie ci potrzebny na uzyskanie spodziewanego efektu, jest uzależniony od wielu czynników. Przede wszystkim liczy się to:

  • czy zamierzasz zdejmować szczebelki;
  • czy bierzesz pod uwagę malowanie boazerii bez szlifowania;
  • jaką formę matowienia przyjmujesz;
  • ile razy chcesz malować powierzchnię;
  • jak duża jest powierzchnia do pomalowania.

Najczęściej całość prac wykonasz w dwa dni, chociaż można też działać szybciej. Zapoznaj się z poniżej wymienionymi krokami, by sprawdzić, jak zabrać się za malowanie boazerii.

Samodzielne odnawianie boazerii – czy warto?

O ile to możliwe, warto samodzielnie podjąć się malowania boazerii. Cena takiej usługi, obejmująca jedynie robociznę, to ok. 25 zł/m2. Dokładna kwota zależy od lokalizacji, powierzchni i wymagań danego fachowca. Biorąc pod uwagę fakt, że praca nie jest specjalnie trudna, z pełną śmiałością ją wykonać na własną rękę. Nie potrzeba do tego również pomocy innych osób.

Renowacja boazerii, krok 1 – przygotowanie pomieszczenia

Zabezpiecz wszystko, co znajduje się blisko powierzchni malowanych, a co jednocześnie nie będzie odnawiane. Ościeżnice i parapety najlepiej owinąć taśmą, a kontakty i włączniki powinieneś zdemontować. Od dawna już nie okleja się taśmami elementów elektrycznych. Można je bowiem bardzo łatwo zdjąć i pomalować elementy ścian, które są pod nimi. Taśmowanie skutkuje mniejszymi lub większymi niedokładnościami podczas malowania.

Wynieś dywan i wiszące elementy

Warto pozbyć się z wnętrza tego wszystkiego, co może przeszkadzać. Wieszaki, elementy przesuwne i obrazy koniecznie trzeba wynieść. To samo należy zrobić z dywanem, jeśli jest w pomieszczeniu. Malowanie boazerii wymaga dobrego zabezpieczenia podłoża folią malarską.

Malowanie boazerii, krok 2 – przygotowanie podłoża

Oczywiście, znajdą się osoby, które polecą ci malowanie boazerii bez matowienia. Można w ten sposób odnowić podłoże, ale konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim, drewno musi być pozbawione plam z farby lub tłuszczu. Jeśli położony jest lakier, farba nie będzie wniknie w strukturę drewna i będzie się „ciągnąć” po powierzchni. Równomierne pokrycie okaże się wówczas utrudnione.

Czym i jak szlifować boazerię na małej powierzchni?

Jeśli masz w pomieszczeniu niewielką powierzchnię do pomalowania, wystarczy ci papier ścierny w różnych wariantach gradacji. Skoro już bierzesz się za szlifowanie, dobrze jest zrobić to do „żywej” deski. Możesz skorzystać z papieru 120 i przechodzić stopniowo do 220. Dzięki temu usuniesz wszystkie wystające elementy i zedrzesz lakier lub farbę. Najdrobniejszym papierem wygładzisz deski. Jeśli farba jest dobrej jakości, a na boazerii nie było lakieru, możesz jedynie ją zmatowić.

A co, jeśli boazerii jest więcej?

W przypadku dużej powierzchni dobrze jest wybrać szlifierkę z workiem na pył lub odkurzaczem. O wiele szybciej przygotujesz powierzchnię do malowania. Zanim użyjesz farby do boazerii, koniecznie sprawdź, czy w materiale nie ma dziur i szpar. Jeśli ich głębokość jest spora, zaszpachluj je masą do drewna i przeszlifuj po wyschnięciu. Po szlifowaniu dokładnie odkurz boazerię, by pył ze szczelin nie połączył się z farbą podczas malowania. Na koniec przetrzyj powierzchnię wilgotną ścierką.

Malowanie boazerii na szaro, biało lub lakierem – krok 3 i ostatni

Najtrudniejsze już za tobą. Przygotowanie powierzchni jest zdecydowanie najbardziej wymagającym etapem prac i pochłania sporo energii. Ucieszysz się jednak rezultatem widocznym po malowaniu. Oczywiście, zazwyczaj masz już gotowy materiał do malowania boazerii, jednak jeśli tak nie jest, to zastanów się ostatecznie nad wyborem koloru.

Pierwsza metoda, czyli lakierowanie desek

Najczęściej odnawianie pomieszczeń pokrytych drewnem wiąże się z radykalną zmianą stylu. Całkowite usunięcie pierwotnej powłoki otwiera możliwości do nakładania nowej. Jeśli pasuje ci styl naturalnego drewna i chcesz zachować widoczne słoje, możesz po prostu polakierować deski. Nie zmienisz diametralnie wnętrza, ale z pewnością nabierze ono świeżości i blasku.

Metoda druga, czyli farby kredowe

Inny sposób to wykorzystanie farb kredowych. Nie należą one do najtańszych, ale zapewniają piękny i modny ostatnio styl shabby chic. Farby kredowe do boazerii schną bardzo szybko, dlatego z ich nakładaniem warto się pospieszyć. Krycie zależy od stopnia rozcieńczenia, o ile jest ono przewidziane przez producenta. Malowanie boazerii przy pomocy farb kredowych wymaga zazwyczaj 2-3 warstw i końcowego wykończenia lakierem. Stosuje się też specjalistyczne pędzle z włosia syntetycznego.

Metoda trzecia, czyli farba akrylowa do drewna

Jednak najczęściej wybieranym produktem do odnawiania boazerii jest farba akrylowa do drewna. Nadaje się do użycia wewnątrz ze względu brak toksycznych substancji lotnych. Nie będziesz czuł także żadnego jej zapachu. Bardzo dobrze nadaje się do pokrywania drewnianej boazerii, jeśli planujesz odnowić ją z efektem gładkiego koloru.

Malowanie boazerii a dodatkowe zabiegi

Bardzo modne jest postarzanie mebli i boazerii. Czemu służy taki zabieg? Ma on na celu uwypuklenie faktury drewna z jednoczesnym wygładzeniem powierzchni. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj boazeria pomalowana na szaro lub z widocznymi odcieniami niebieskiego. Jak przeprowadzisz taki proces?

Jak postarzysz boazerię?

Konieczne jest wykorzystanie dwóch substancji – bejcy i lakieru. Produkt zawsze nakładaj wzdłuż deski, a nie w poprzek. Po użyciu bejcy przetrzyj deski tak, by uwidoczniły się słoje, jednak uważaj, by nie wchodzić zbyt głęboko. Następnie odkurz powierzchnię i nałóż lakier. Później drobnym papierem ponownie przeszlifuj boazerię, by pozbyć się charakterystycznych włosków i odkurz ją. Na koniec pomaluj drewno drugą warstwą lakieru. W ten sposób uzyskasz fantastyczny efekt postarzenia boazerii.

Malowanie boazerii to stosunkowo tani sposób na to, by zmienić wystrój i odświeżyć pomieszczenie. Oczywiście, warto abyś zastosował także dodatki na ściany. Zrób to szczególnie wtedy, gdy boazeria jest na całej wysokości ścian, by korytarz nie przypominał szpitalnego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dach dwuspadowy

Czy dach dwuspadowy to nadal dobre rozwiązanie w domu jednorodzinnym?

Następny artykuł
tynki zywiczne

Tynki żywiczne we wnętrzach – co musisz o nich wiedzieć?

Związane stanowiska