Czy dach dwuspadowy to nadal dobre rozwiązanie w domu jednorodzinnym?

dach dwuspadowy

Wśród polskiej zabudowy jednorodzinnej najczęściej wybierane rozwiązanie to dach dwuspadowy. Jest obecny zarówno w starych, jak i nowoczesnych konstrukcjach. Jaki jest koszt dachu dwuspadowego? W artykule znajdziesz wszystko, co o takim dachu musisz wiedzieć!

Poza funkcjonalnością projektu domu równie ważna jest jego estetyka. Ma na nią wpływ nie tylko elewacja, ale też sposób skonstruowania dachu i wybór materiału do jego pokrycia. Odpowiedni wybór długości i kąta nachylenia połaci pozwoli optycznie zmniejszyć lub powiększyć budynek. Nie bez znaczenia jest też strona ustawiona frontem do ulicy. W tym artykule najwięcej uwagi poświęcimy temu, jak na całą bryłę domu wpływa dach dwuspadowy.

Dachy dwuspadowe – konstrukcja

Czym charakteryzuje się dom z dwuspadowym dachem? Przede wszystkim, jego projekt opiera się najczęściej na przekroju prostokąta, chociaż nie jest to reguła. Konieczne jest natomiast zastosowanie kalenicy, jako najwyższego punktu dachu. To właśnie w tym miejscu łączą się ze sobą połacie dachowe. W domu, który ma dach dwuspadowy, występują ściany szczytowe. Są one prostopadle ustawione do linii biegu kalenicy. Bardzo często jedna z nich (gdy dom jest ustawiony szczytem do ulicy) kończy się tarasem nad garażem, który jest przyłączony do domu.

Dach dwuspadowy a poddasze

Ściany szczytowe mają okna o pełnym rozmiarze w formie pokojowej, tarasowej lub balkonowej. Jest to tańsze i prostsze rozwiązanie niż montaż okien dachowych. Zapewnia też sporo światła w przypadku, gdy poddasze jest użytkowe. A właśnie taki cel przyświeca inwestorowi, gdy decyduje się na konstrukcję dwuspadową.

Użytkowe poddasze przy dachu dwuspadowym

Budowa dachu dwuspadowego umożliwia wykorzystanie poddasza jako użytkowej przestrzeni mieszkalnej. Dzieje się tak dzięki obecności ścian szczytowych, które zapewniają w większości miejsc poddasza warunki do swobodnego poruszania się. Dodatkowe miejsce daje też ściana kolankowa obecna przy tego typu dachach. Jest ona równolegle ustawiona do kalenicy i zazwyczaj nie przekracza wysokości 1 metra.

Dach dwuspadowy – konstrukcja z dodatkowymi elementami

Jeśli wybierasz konstrukcję z dwiema połaciami, nie ma przeciwwskazań, by zastosować w ich konstrukcji lukarny. To wysunięte miejsca w dachu lub na nim, gdzie mieści się okno i ściana frontowa. Połać dachu nad lukarną również jest w formie dwuspadowej, a sama konstrukcja może zapewniać dodatkowe doświetlenie poddasza i jednocześnie stanowić element dekoracyjny.

Okap w konstrukcji dachu dwuspadowego

Aby obniżyć wysoki budynek lub zaznaczyć jego wysokość, stosuje się okap o różnych rozmiarach. Dach dwuspadowy umożliwia wykorzystanie okapu jako elementu nieco wystającego poza lico ścian. Kończy się on na równi z nimi lub jest przedłużony, aby stworzyć pokrycie dachowe nad tarasem albo wiatą dla samochodu. Jeśli dom jest stosunkowo wąski i występuje w nim poddasze użytkowe, warto wykonać nieco dłuższy okap. Dzięki temu cała konstrukcja nie będzie przypominała wieży. Szeroki okap pozwala też zamaskować wysoką ścianę kolankową.

Czy przy dachu dwuspadowym brak okapu to problem?

Usunięcie okapu również jest możliwe, co zaowocuje stworzeniem projektu o bardziej nowoczesnej formie. Taki dom bardzo często przypomina swoim wyglądem stodołę, co jest w ostatnich latach niezwykle modne. Mimo braku okapu nie trzeba się martwić o skuteczne odprowadzenie wody opadowej. Wystarczy wykorzystać obecne w elewacji systemy rynnowe.

Projekt dachu dwuspadowego – czy zawsze jest możliwy?

Zamierzenia inwestora i MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) nie zawsze będą zbieżne. Czasem może się okazać, że planie jest umieszczony nie tylko kąt nachylenia połaci dachowej, lecz również określona forma konstrukcji (dach dwu lub wielospadowy), a nawet podany kolor i rodzaj pokrycia dachowego! Dlatego, jeśli marzy ci się dach dwuspadowy w swoim nowym domu, najpierw zerknij do MPZP. Będziesz mógł sprawdzić, czy jest on możliwy.

Pokrycie dachu, czyli jaka blacha na dach dwuspadowy?

Wybór jest tutaj bardzo szeroki nie tylko ze względu na dostępność materiałów, lecz także łatwość w ułożeniu pokrycia. Koszt dachu dwuspadowego (a konkretnie materiału na pokrycie) jest niższy, bo odchodzą miejsca, w których konieczne są straty materiałowe. Dekarze będą mieli też o wiele prostszą pracę, a to ma spory wpływ na cenę usługi.

Spośród materiałów, jakimi możesz przykryć dach, masz do wyboru np.:

  • dachówkę;
  • blachodachówkę;
  • blachę płaską;
  • gont bitumiczny;
  • blachę trapezową;
  • trzcinę.

Wybór jest praktycznie nieograniczony, ponieważ mała ilość załamań i płaskie połacie umożliwiają wykorzystanie ogromnej większości materiału bez odpadów. Musisz jednak pamiętać, że materiały do pokrycia dachu mają różną wagę i do ich specyfiki powinieneś dopasować konstrukcję całego budynku.

Jak zrobić dach dwuspadowy krok po kroku?

Murłaty

Aby konstrukcja dachowa mogła powstać, niezbędnych jest kilka elementów. Przede wszystkim, więźba dachowa dwuspadowa musi mieć na czym się oprzeć, a do tego potrzebne są murłaty. To belki drewniane przymocowane do wieńca żelbetowego przy pomocy kotew i skręcane na śruby. Ich rozstaw jest określony w projekcie. Należy o nich pamiętać w momencie wylania wieńca. Tę pracę wykonują najczęściej murarze.

Ściany szczytowe

Nie jest to wymagany etap, jednak w wielu konstrukcjach dach dwuspadowy powstaje po wymurowaniu ścian szczytowych. Dlaczego? Bardzo wysokie szczyty muszą zostać ustabilizowane wieńcem żelbetowym, a jego wylanie przy wzniesionej już konstrukcji dachowej jest bardzo trudne. Dlatego najlepiej jest najpierw wymurować facjaty, a dopiero później przejść do prac na dachu.

Kominy spalinowe i wentylacyjne

To kolejny etap, o którym powinieneś pamiętać, zanim cieśle przystąpią do montażu dachu. Wymurowanie kominów do końca jest kluczowe, ponieważ późniejsze ich wyciągnięcie przy postawionej konstrukcji dachu jest bardzo trudne. Oczywiście, musisz pamiętać o tym, aby je odpowiednio ustabilizować, zanim pojawi się dach dwuspadowy.

Montaż murłat na wieńcach żelbetowych

Jak już wspomnieliśmy, konstrukcja dachu dwuspadowego jest zależna od murłat. Jest tak w przypadku tradycyjnego dachu dwuspadowego opartego na krokwiach. To niezwykle ważne, żeby zostały zamontowane w poziomie. W innym przypadku cała konstrukcja dachowa będzie odbiegała od parametrów określonych w projekcie.

Nieco inaczej jest w przypadku wiązarów dachowych, które są mocowane bezpośrednio do żelbetowego wieńca w formie gotowych elementów i nie wymagają montażu murłaty.

Przytwierdzanie krokwi do murłaty

Aby krokwie mogły mieć jak największą powierzchnię styku z murłatą, należy wykonać w nich wcięcie i je zaimpregnować. Za łączenie tych elementów odpowiadają najczęściej wkręty ciesielskie. Muszą być one dostosowane do grubości krokwi i murłaty. Nie mogą być zbyt krótkie, bo ciąg wiatru powoduje wyrywanie tych elementów z konstrukcji, dlatego ich montaż przy pomocy solidnych akcesoriów jest tak ważny.

Dach dwuspadowy jest prosty w montażu krokwie trzeba łączyć ze sobą płaskimi łącznikami ciesielskimi na wkręty. W ten sposób gotowe pary krokwi można opierać na murłatach i instalować je w wybranych miejscach.

Stabilizowanie konstrukcji dachu dwuspadowego

Aby krokwie nie przesuwały się w pionie, mocuje się do nich deski przykręcane od spodu. Łączą one poszczególne krokwie na tej samej połaci, by odległość między nimi była stała. Dla zapewnienia stabilności poszczególnym parom krokwi łączy się je przy pomocy jętek. To grubsze deski ustawione poziomo. Często wyznaczają wysokość zabudowy poddasza.

Podparcie konstrukcji dachu dwuspadowego

Jeżeli więźba dachowa dwuspadowa tego wymaga, na środku stropu montuje się słupy, które podpierają całą konstrukcję. Konieczne jest wtedy użycie podwaliny jako belki umieszczanej wzdłuż kalenicy na stropie, na której słupy są umieszczane. Górne mocowanie zapewnia oczep, czyli belka ustawiona w osi podwaliny, która styka się z jętkami i biegnie do nich prostopadle. Dodatkowe łączenia pod kątem wykonuje się poprzez miecze odchodzące od słupów w kierunku oczepu.

Łacenie dachu lub pokrywanie deskowaniem

To kolejny element, który musi zostać osadzony na krokwiach, aby można było ułożyć na połaci dachówkę lub inny materiał. W pierwszej kolejności jednak musisz położyć na krokwiach folię paroprzepuszczalną równolegle do kalenicy. Kontrłaty biegnące wzdłuż krokwi zapewnią stabilizację dla folii. W dalszym etapie dach dwuspadowy wymaga przytwierdzenia łat, które stworzą konstrukcję nośną dla pokrycia dachowego.

Deskowanie

Pełne deskowanie najczęściej łączy się z papą. Taką konstrukcję nazywamy sztywną. Wykonuje się ją najczęściej w momencie, gdy inwestor chce poczekać do przykrycia dachu kilka miesięcy. Wtedy deski układa się na krokwiach, a całość jest przykrywana się papą i zabezpieczona pojedynczymi deskami.

Montaż pokrycia dachowego

Gdy dach dwuspadowy ma już wykonaną konstrukcję nośną dla pokrycia, można przystępować do jego montażu. Całość rozpoczyna się od zamontowania okien dachowych (jeśli są w projekcie), a także obróbki w postaci okapu, rynien i innych elementów odprowadzających wodę. W kolejnym etapie dekarze montują pokrycie dachowe na połaciach.

Dach dwuspadowy – cena konstrukcji i wykonania

Cena to kolejny powód, dla którego tak popularna jest konstrukcja złożona z dwóch połaci dachowych. Przy takim dachu musisz wiele inwestować w drewno na konstrukcję, a samo wykonanie jest bardzo łatwe i zajmuje zazwyczaj kilka dni (zależy to oczywiście od powierzchni dachu). Dach dwuspadowy należy do najtańszych rozwiązań, o ile nie ma dodatkowych elementów w postaci okien dachowych lub lukarn.

Jak widzisz, taki wariant dachu w domu jednorodzinnym jest bardzo praktyczny. Koszt także jest o wiele niższy w porównaniu do dachu kopertowego i czterospadowego. Jeśli chcesz, aby dach dwuspadowy był solidnie wykonany, powinieneś wybrać certyfikowane drewno i zatrudnić odpowiednią ekipę cieślów oraz dekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zaprawa cementowa

Zaprawa cementowa – jak ją przygotować i do czego służy?

Następny artykuł
malowanie boazerii

Malowanie boazerii – czy warto w ten sposób odnawiać pomieszczenie?

Związane stanowiska