Folia paroizolacyjna dachowa – jak układać i po co?

folia paroizolacyjna

Zabezpieczenie budynku przed szkodliwym działaniem wilgoci jest jednym z podstawowych zadań w pracach wykończeniowych. Folia paroizolacyjna stosowana jest przede wszystkim podczas izolacji połaci dachowej. Jaką pełni funkcję w tej konstrukcji?

Folie paroizolacyjne – co to jest?

Rozwój technologii produkcji tworzyw sztucznych wpłynął mocno na branżę budowlaną. Poza wykańczaniem wnętrz spore zastosowanie znajdują tworzywa przy pracach izolacyjnych. Szczególnie w czasie prac prowadzonych w obrębie połaci dachowej wykorzystywane są tworzywa w postaci folii. Właściwie dobrana i rozłożona folia paroizolacyjna będzie gwarancją szczelności przez wiele lat. Dzięki niej do wewnątrz zagospodarowanego poddasza nie przedostanie się wilgoć z zewnątrz.

Z czego tworzy się folie paroizolacyjne?

Folia paroizolacyjna najczęściej wykonywana jest polietylenu lub polipropylenu. Rozpoznasz ją po żółtym kolorze nadawanym tym produktom, choć zdarzają się także inne warianty kolorystyczne. Czasem spotykana jest folia paroizolacyjna aluminiowa. Jej budowa, poza tworzywem sztucznym składa się również z cienkiej warstwy metalizowanej.

Paroprzepuszczalność i paroizolacja – folia folii nie równa

Przy budowie konstrukcji dachowej wykorzystywane są najczęściej dwa rodzaje folii. Jednym z nich jest folia paroizolacyjna, natomiast druga to folia paroprzepuszczalna. Można spotkać się ze stwierdzeniem, że każda folia ma takie same właściwości, jednak nie jest to zgodne z prawdą. Oba warianty stosuje się w innym celu, a co ciekawe, także w innych częściach połaci dachowej.

Folie paroizolacyjne

Opisywana tu folia paroizolacyjna ma strukturę szczelną i nieprzepuszczalną. Nie tylko zabezpiecza przed przedostawaniem się wilgoci do wewnątrz pomieszczenia. Jest też odpowiedzialna za zatrzymanie pary wodnej. Dzięki niej cząsteczki wody nie przedostają się w żadną stronę i stanowi ona skuteczną zaporę.

Folie paroprzepuszczalne

Na samym szczycie powierzchni dachowej tuż pod dachówką lub blachą układane są folie paroprzepuszczalne. To one są narażone na bezpośredni kontakt z wilgocią, która może przedostawać się przez połać. Dzięki temu woda nie dostaje się do wewnątrz obiektu, a szczególnie nie zalewa wełny mineralnej. Jednak ruchy powietrza i inne nieszczelności mogą prowadzić do tego, że w obrębie wełny jednak będzie gromadziła się wilgoć. Dlatego paroprzepuszczalność folii pozwala na wypuszczenie wilgoci z tej przestrzeni w postaci pary wodnej.

Folia paroizolacyjna – zastosowanie

Folie paroizolacyjne kojarzone są głównie z wykańczaniem połaci dachowej, jednak stosowane są także w innych obszarach. Najczęściej folia na poddasze układana jest w sytuacji, kiedy tą przestrzeń wykańcza się na użytkową. Wówczas folia trafia pod konstrukcję sufitową. Te same produkty mogą być wykorzystywane jako folie pod panele.

W czym pomoże montaż folii paroizolacyjnej?

Charakterystyka folii paroizolacyjnej sprawia, że praktycznie nie przepuszcza ona wilgoci w żadnej postaci. Dlatego najczęściej jej zadaniem jest ochrona strefy izolacji termicznej przed zawilgoceniem. W konstrukcjach tworzonych w obrębie poddasza układana jest folia pod wełnę mineralną. W ten sposób chroni wełnę izolacyjną przed parą wodną powstałą wewnątrz poddasza. Dzięki temu materiał izolacyjny nie ulega degradacji, a skroplona para nie spływa do wewnątrz poddasza w postaci zacieków.

Montaż folii paroizolacyjnej

Folia paroizolacyjna na poddasze lub pod panele montowana jest z najczęściej przy pracach wykończeniowych. Także w czasie remontu i renowacji tych przestrzeni zawsze wymienia się materiał na nowy. Sam montaż folii paroizolacyjnej nie jest bardzo skomplikowany i nie trzeba być specjalistą, żeby wykonać go prawidłowo. Musisz jednak zwrócić uwagę na kilka zasad, które pozwolą ci uniknąć błędu i wynikających z nich poważnych konsekwencji.

Folia pod dach – gdzie montować?

Paroizolacja traktowana jest jako folia pod dach. Umieszcza się ją od wewnątrz poddasza i nakłada na spód konstrukcji dachowej. Najczęściej rozwijana jest bezpośrednio na powierzchni wełny mineralnej lub styropianu. W przypadku układania folii w obrębie podłogi folia nakładana jest bezpośrednio na wylewkę lub podłoże stropu. Z kolei bezpośrednio na powierzchnię folii można układać konstrukcję suchej zabudowy na poddaszu lub gąbkę i panele w przypadku podłogi.

Jak układa się folię do paroizolacji poddasza?

Przed rozpoczęciem prac warto upewnić się, że folia paroizolacyjna układana jest odpowiednią stroną. W przypadku folii aluminiowych to warstwa metalizowana powinna znaleźć się po wewnętrznej stronie pomieszczenia. Na pozostałych wariantach znajdują się napisy informujące o wewnętrznej stronie.
Folia paroizolacyjna w rolkach rozwijana jest w poprzek spadku połaci dachowej. Poszczególne arkusze montowane są do aluminiowych wsporników mocujących wełnę za pomocą taśmy dwustronnej. Po ułożeniu pierwszej szerokości kolejną rozwija się z zachowaniem około dziesięciu centymetrów zakładu. Warto przewidzieć nieco większą zakładkę podczas planowania zakupu folii paroizolacyjnej.

Klej i taśma do folii paroizolacyjnej

Nie da się uniknąć sytuacji, w których folia paroizolacyjna będzie musiała zostać połączona. Wówczas na zakładce umieszczona będzie taśma do folii paroizolacyjnej, która jest gwarancją szczelności połączenia. Dodatkowo w pracach montażowych będzie potrzebny klej do folii paroizolacyjnej. Z jego pomocą montuje się pionowe brzegi folii do konstrukcji połaci dachowej. Dzięki temu mocowanie jest trwalsze i niemożliwe staje się przypadkowe poderwanie folii przy dalszych pracach wykończeniowych.

Folia paroizolacyjna – cena

Folia paroizolacyjna nie jest bardzo droga i jej zakup nie narazi cię na spore wydatki. Koszt metra kwadratowego takiego materiału waha się od 2 do 4 złotych. Nie warto szukać oszczędności na tym materiale, ponieważ jego nieszczelność może prowadzić do opłakanych skutków. Jeśli chodzi o układanie jej przez specjalistów, cena folii paroizolacyjnej najczęściej wliczana jest w usługę wykonania poddasza lub układania paneli.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
garderoba na poddaszu

Garderoba na poddaszu – wyzwanie architektoniczne o wyjątkowej funkcjonalności

Następny artykuł
wysokość umywalki

Wysokość umywalki – jakie normy obowiązują obecnie?

Związane stanowiska