Dlaczego piramidy, zamki, kamienice i stare kościoły są nadal w tak dobrym stanie pomimo lat? Powodem jest użycie kamienia naturalnego jako budulca. Dzisiaj dom z kamienia to rzadkość, szczególnie w Polsce. Nie oznacza to jednak, że jego budowa jest niemożliwa.
Gdy myślimy o domach z kamieni, możemy wyobrazić je sobie w słonecznej Hiszpanii, Francji lub Włoszech. Nie ma w tym nic dziwnego, bo właśnie w tamtych krajach kamień był stosowany powszechnie do konstruowania domów mieszkalnych. To nadal cenione tam konstrukcje, które w zimie zapewniają ciepło, a w lecie przyjemny chłód. Czy budowa takiego domu z kamienia w polskich warunkach ma sens?
Dom z kamienia polnego – czy warto?
Najważniejsze zalety domu z kamienia polnego to:
- wyjątkowy design i styl;
- umiejętność utrzymania ciepła;
- niezwykła trwałość.
Dom z kamienia nie ma sobie równych pod względem wytrzymałości i stylu. Szacuje się, że cegła stosowana do wznoszenia domów ma trwałość liczoną na około 100 lat. Jak się to ma do długowiecznych budowli kamiennych wymienionych na początku artykułu? Sam znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Dom z kamienia – koszt budulca
Dom z kamienia polnego warto zbudować, jeśli ma się dostęp do taniego budulca. Niestety, kamień taki jest drogi, szczególnie, jeśli mowa o tym łupanym ze żwirowni. Dlatego alternatywą jest posiadanie go na działce lub zwyczajnie zbieranie z pól (wszak to kamień polny). W praktyce jednak, jeśli ktoś decyduje się na dom z kamienia, koszt nie jest dla niego największym zmartwieniem. Taka osoba zdaje sobie sprawę, ile musi zapłacić, zanim zacznie budowę.
Jak zbudować dom z kamienia polnego – co na początek?
Jeśli podjąłeś decyzję o wznoszeniu konstrukcji z kamienia polnego, należysz do nielicznej grupy inwestorów. Co jest kluczem do udanego przebiegu takiej budowy? Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednią ekipę fachowców. I nie ma tu mowy o kimś, kto potrafi murować z cegły albo bloczków betonowych i silikatowych. Takie osoby muszą wiedzieć, jak przebiega budowa domu z kamienia. Poszukiwania właściwych ludzi mogą trwać bardzo długo, bo niewiele jest w Polsce osób, które rzeczywiście potrafią taki projekt wykonać.
Dom z kamienia – projekty na wagę złota
Jeśli chcesz zbudować dom z kamienia, wiedz, że projekty nie są tak łatwo dostępne. Trudno jest uzyskać gotowy produkt, ponieważ teraz takich domów robi się naprawdę niewiele. Dlatego projekt będzie prawdopodobnie indywidualny, co dodatkowo podnosi koszty.
Dom z kamienia – zasady budowania
Wznoszenie takiej konstrukcji różni się od tradycyjnej budowy. Przede wszystkim dom z kamienia i drewna musi mieć szeroki i mocny fundament. W tradycyjnych budynkach jednorodzinnych ława fundamentowa zwykle ma szerokość 60 cm. Ściany na niej posadowione wykonuje się z bloczków betonowych lub litego betonu o szerokości 24 cm. Natomiast same ściany konstrukcyjne w domu z kamienia są grube na 50 cm! Dlatego fundament musi być tak szeroki i mocny, by utrzymać ciężar takich ścian.
Gdzie umieszczać głazy?
Kolejna ważna kwestia to miejsce umieszczania największych głazów. Sztuka budowlana mówi, że najbardziej masywne powinny znajdować się w narożnikach i na obrysie zewnętrznym domu. Od środka można wtedy dodać drobne kamienie i zaprawę. Dom z kamienia nie jest w budowie tak prosty, jak tradycyjny, a przestrzeganie przedstawionych zasad jest kluczowe dla bezpieczeństwa projektu.
Izolacja domu z kamienia? Tylko od wewnątrz
Następna sprawa to umieszczenie izolacji. Oczywiście po to, by dla zachować efekt, kamienia nie powinno się okładać z zewnątrz żadnym materiałem. Ocieplenie stosuje się zatem od wewnątrz. Pozwala to na dowolne zaaranżowanie wnętrza, dzięki wyrównaniu ścian.
Domy z bali i kamienia, czyli nie będziesz w lesie!
Strop i belki powinny być wykonane z drewna. Ma to związek z konstrukcją budynku, ale też względami estetycznymi. Domy z bali i kamienia nadal wyglądają rewelacyjnie i komponują się szczególnie z leśnym terenem.
Jeśli nie dom z kamienia, to co?
Innym sposobem na wykorzystanie tego pięknego materiału jest podmurówka domu wykonana z kamienia polnego. W zależności od kształtu działki może to być wysoka kondygnacja z podpiwniczeniem lub cokół o niewielkich wymiarach. Wykorzystuje się do tego kamień łupany. Należy go obrobić tak, by miał gładkie ścianki i nadawał się też na narożniki.
Kamień na elewacjach zewnętrznych
Jest jeszcze jeden pomysł na domy z kamieni bez surowca jako elementu konstrukcji. Chodzi o zaaranżowanie fasady lub wszystkich ścian z wykorzystaniem kamienia. Co ciekawe, kamień naturalny na elewacje zewnętrzne kładzie się niemal tak prosto jak płytki na ścianach. To dlatego, że wykorzystuje się do tego materiał cięty. Nadal są to kamienie polne, jednak wycina się je na specjalnych maszynach dla uzyskania płaszczyzny.
Jak wykonuje się elewacje z kamieniem dekoracyjnym?
Praca nie jest tak skomplikowana, jak stawianie domu z kamienia polnego. Najlepszym sposobem jest uprzednie ocieplenie ścian przy pomocy dowolnego materiału, np. styropianu lub wełny mineralnej.
Dom z kamienia (a raczej – z kamieniem elewacyjnym)
Kamień elewacyjny przykleja się zawsze na wyczyszczone i zagruntowane podłoże. Dzięki temu nie ma ryzyka, że poszczególne elementy odpadną z czasem od ściany. Do aplikacji płytek wykorzystuje się dedykowaną masę klejową. Ważne jest, by umieszczanie warstw płytek rozpocząć od dołu i podłożyć je klinami. Warstwa kleju po dociśnięciu musi wypłynąć poza obrys płytki. Wtedy jest pewność prawidłowego trzymania jej do podłoża. Nadmiar można ściągnąć kielnią.
Elewacje z kamieniem dekoracyjnym – jak wykończyć?
Poszczególne płytki nie powinny się stykać, dlatego wykorzystuje się do ich montażu krzyżyki dystansowe. Są one podobne do tych używanych podczas kładzenia płytek podłogowych lub ściennych. Wyróżnia je jednak imponująca grubość.
Dom z kamienia – fugowanie ścian elewacyjnych
Dobrym sposobem na wykonanie fug jest skorzystanie z rękawa elastycznego. Należy umieścić w nim masę fugową, która następnie wciska się w szczeliny między płytkami. W dalszym etapie, w zależności od wybranego materiału do uzupełniania szczelin dylatacyjnych, można pędzelkiem pozbyć się nadmiaru masy lub mokrym materiałem zebrań jego odstającą warstwę. Dom z kamienia jest już gotowy!
Czy warto budować dom z kamienia polnego?
W Polsce domy z kamieni nie są nadal zbyt popularne. Jeśli nie jesteś pewny, czy jest to dobry pomysł, alternatywą dla ciebie może być wykonanie elewacji kamiennej. Zapewnia ona praktycznie taki sam efekt wizualny, jak konstrukcja kamienna. Jest też sporo tańsza w wykonaniu.
Artykuł sponsorowany