Domy tanie w budowie – rodzaje, cena. Czy warto się na nie zdecydować?

Wiele osób wynajmujących mieszkania marzy o własnym domu. Panuje jednak przekonanie, że jest to bardzo kosztowna inwestycja, ale czy na pewno? Sprawdź, dlaczego domy tanie w budowie to wybór, który warto rozważyć!
domy tanie w budowie

Budowa tradycyjnego domu rzeczywiście jest bardzo dużym wydatkiem. Jednak koszty inwestycji można znacznie obniżyć. Żeby to zrobić, musisz zapoznać się z informacjami o domach tanich w budowie. Oczywiście, oznacza to konieczność pójścia na kompromisy, ale dzięki temu zaoszczędzisz naprawdę sporo. Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi bardzo tanich w budowie domów!

Projekty domów tanich w budowie

Budowa każdego domu rozpoczyna się od stworzenia projektu. W tym celu udaj się do biura projektowego, gdzie razem z architektami określisz, jak będzie wyglądał twój wymarzony dom. 

Ceny projektów domów tanich w budowie wahają się od 2500 do 4000 złotych. Profesjonalni projektanci przekażą ci wiele informacji o budowie taniego domu. Określą też przybliżone koszty realizacji.

Tanie domy parterowe – co warto o nich wiedzieć?

Dom mający tylko jedną kondygnację jest trochę tańszy od domu piętrowego. Jeżeli myślisz o dobudowaniu piętra w przyszłości, to pamiętaj, żeby poinformować o tym projektanta. Dzięki temu uwzględni on w planie rozwiązania, które ułatwią rozbudowę w przyszłości. 

Parterowe domy tanie w budowie to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chcesz uniknąć dużych kosztów i skomplikowanych, czasochłonnych prac budowlanych. 

Piwnica a bardzo tani dom w budowie

Wybudowanie piwnicy w domach tanich w budowie może wygenerować bardzo duże koszty. Jeśli chcesz ograniczyć cenę budowy, powinieneś z niej zrezygnować. Piwnica potrafi zwiększyć koszt całej inwestycji nawet o 30%! 

Budowanie piwnicy jest szczególnie odradzane, jeśli nie sprzyjają temu warunki terenowe. Jeżeli twoja działka leży na terenach podmokłych, to piwnica jest złym pomysłem – będzie narażona na zalewanie, a same koszty odpowiedniego zabezpieczenia fundamentów i izolacji także będą bardzo wysokie. 

Nie bez znaczenia jest również konieczność przynajmniej częściowego ogrzewania piwnicy.

Najtańsze domy w budowie – jaką bryłę wybrać?

Bryła domu powinna być prosta i regularna. Najtańsze domy w budowie powinny być osadzone na planie prostokąta. Pozwoli to zaoszczędzić na materiałach budowlanych i robociźnie. Również eksploatacja będzie zdecydowanie tańsza – taki kształt domu znacząco ogranicza utratę ciepła. Niższe rachunki za ogrzewanie to istotna zaleta. 

Domy tanie w budowie nie powinny mieć zbyt wiele elementów dekoracyjnych. Nie jest to znacząca wada – bardziej minimalistyczne  budynki dobrze wpiszą się w prawie każdy krajobraz. 

Taki dom wcale nie musi być też mały, bo znacznie większe znaczenie ma kształt bryły. 

Pamiętaj, że domy z balkonem również będą dużo droższe. Jeżeli chcesz oszczędzić, a masz dużą rodzinę, nie ograniczaj liczby metrów kwadratowych. Zbyt mały dom będzie niefunkcjonalny, a oszczędności szybko okażą się naprawdę pozorne.

Jaki dach do taniego domu?

Najlepsze będą dachy płaskie, jednospadowe lub dwuspadowe. To najbardziej energooszczędne i ekonomiczne opcje. Dachy wielospadowe są drogie. Bardziej skomplikowane konstrukcje dachowe często wymagają okien o nieregularnych kształtach, które trzeba zamawiać u producenta.

Garaże w tanich domach

Zdecydowałeś się na budowę taniego domu? Wcale nie musisz rezygnować z garażu! Garaż powinien w takim wypadku znajdować się wewnątrz bryły budynku. Takie rozwiązanie zabierze dużo powierzchni użytkowej, ale bardzo ułatwi ci życie. 

Jeżeli twoja działka ma odpowiedni rozmiar, możesz odłożyć budowę garażu na przyszłość. Wtedy możesz też wybrać między garażem wolnostojącym lub przylegającym do budynku. 

Najtańszy dom w budowie do 100 m2 – domy drewniane

Obecnie duża część budynków jest murowana, ale domy drewniane stają się coraz popularniejsze. Chociaż wydaje się, że takie konstrukcje są mniej trwałe niż ich murowane odpowiedniki, to nie jest to prawda. Odpowiednio wybudowany dom z drewna posłuży ci przez wiele długich lat. 

Weź pod uwagę przede wszystkim czas budowy. Jeżeli szukasz oszczędności, to znajdziesz je właśnie tutaj. W przypadku domu drewnianego jedyną robotą mokrą jest wylanie fundamentów, co sprawia, że budowa jest możliwa o każdej porze roku. 

Same fundamenty są zdecydowanie węższe, a więc tańsze. Duża część szkieletu domu drewnianego powstaje w fabrykach, a na plac budowy dostarczane są gotowe elementy, co również skraca czas budowy. Drewniany dom postawisz nawet w 3 miesiące!

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Na koszt budowy domu składa się wiele czynników. Domy tanie w budowie mogą być zarówno murowane, jak i wykonane z drewna. Chodzi głównie o to, aby zoptymalizować koszty budowy. To pozwoli ci zmieścić się w zakładanym budżecie.

Koszt budowy domu murowanego

Domy murowane stawia się dosyć długo. Ich popularność sprawia jednak, że łatwiej będzie ci znaleźć specjalistów. Ekip stawiających domy murowane jest zdecydowanie więcej niż tych, które zajmują się domami drewnianymi. 

Gotowe projekty domów murowanych łatwiej jest też kupić. W czasie budowy możesz skorzystać z tańszych materiałów o wystarczającej jakości. W przypadku domu drewnianego niezbędne są materiały naprawdę wysokiej jakości. 

Odpowiedni dobór materiałów połączony z nieskomplikowanym projektem sprawią, że dom murowany nie będzie znacznie droższy od drewnianego. Cena za jeden metr kwadratowy to około 5500 złotych. 

Budynki murowane są dla ciebie odpowiednim wyborem, jeżeli cenisz sobie wytrzymałość i bezpieczeństwo, a nie jesteś przekonany do domów wykonanych z drewna. Podczas budowy będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość, bo sam proces jest dość długi.

Koszt budowy domu drewnianego 

Dom wybudowany w technologii szkieletowej jest najtańszym rodzajem domu drewnianego. Jego cena może być niższa nawet o 10% w stosunku do domu murowanego. Nie jest to bardzo duża różnica, ale czas wznoszenia konstrukcji szkieletowej jest znacznie krótszy. Decyzja o budowie domu drewnianego sprawi, że do swoich czterech kątów wprowadzisz się znacznie szybciej.

Sam koszt budowy zależy od wielu indywidualnych czynników. W przypadku domu szkieletowego zapłacisz około 2000 złotych za metr kwadratowy. Jeśli wybierzesz dom z bali, to licz się z kosztami 2500 złotych za metr. Jeżeli chcesz, żeby twój drewniany dom był bardzo wysokiej jakości, to kwota urośnie nawet do 4000 złotych za metr. Droższe będą domy wielopiętrowe – wymagają większej ilości materiału i szerszych fundamentów.

Domy tanie w budowie to bardzo dobry wybór dla osób, które chcą wybudować dom, ale nie dysponują znacznymi funduszami. Dom wcale nie musi być drogi! Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią technologię, żeby znacząco obniżyć koszty budowy. Dzięki temu zyskasz miejsce, które posłuży twojej rodzinie przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
rozbudowa domu

Rozbudowa domu – ile kosztuje i od czego powinieneś zacząć?

Następny artykuł
dom dwurodzinny

Dom dwurodzinny: cena budynku, jaki powinien być i czy warto się na niego zdecydować?

Związane stanowiska