Dom dwurodzinny: cena budynku, jaki powinien być i czy warto się na niego zdecydować?

Dom dwurodzinny to sposób na oszczędzenie pieniędzy. Dzięki podzieleniu kosztów na pół budowanie będzie zdecydowanie tańsza niż w przypadku domu jednorodzinnego. Co powinieneś wiedzieć o budowie takiego budynku?
dom dwurodzinny

Budowa domu to skomplikowany proces, który wymaga dokładnego planowania. Dom dwurodzinny ma całkiem wiele zalet. Zastanów się nad jego wyborem, szczególnie jeśli twoi bliscy także myślą nad postawieniem budynku wolnostojącego. Dlaczego jeszcze warto rozważyć budowę domu dwurodzinnego?

Czym jest dom dwulokalowy?

Dom podzielony na dwa mieszkania jest nazywany domem dwurodzinnym lub dwulokalowym. Często ma poddasze użytkowe lub jest piętrowy. Jest to dom z dwoma wejściami, ale zdarzają się też takie, które mają klatkę schodową. Dom dwurodzinny jest często mylony z bliźniakiem, ale są to inne typy zabudowy. 

Chociaż projekty bliźniaka i domu dwurodzinnego na pierwszy rzut oka mogą wyglądać podobnie, to jednak ich wewnętrzna konstrukcja znacząco się od siebie różni. Bliźniak to dwa niezależne domy, które przylegają do siebie, a złączone są podwójną ścianą. Najważniejszą cechą jest dylatacja, która znajduje się pomiędzy ścianami. Nie występuje ona w domu dwulokalowym, gdzie ściana szczytowa jest wspólna i pojedyncza.

Jaki powinien być projekt domu dwulokalowego?

Chcesz wybudować dom dwurodzinny? Musisz zacząć od projektu. Budynek powinien być zbudowany w taki sposób, aby zapewnić komfort 2 rodzinom. Projekt domu dwulokalowego wyróżnia się zwiększonym metrażem. Średnia wielkość domu to około 140 metrów kwadratowych. Najczęściej są to domy z poddaszem użytkowym lub dodatkowym piętrem. Tak duży rozmiar pozwala na zapewnienie 2 rodzinom wystarczającej liczby miejsca.

Układ pomieszczeń zależy oczywiście od wybranego projektu i indywidualnych potrzeb danej rodziny. W domach bliźniaczych pomieszczenia mają takie same rozmiary i układ. W przypadku zabudowy dwurodzinnej sprawa wygląda inaczej. 

W każdym z mieszkań rozkład pokojów może być inny, mogą one różnić się także wielkością. Mieszkania mogą być też swoim odbiciem lustrzanym i mieć identyczną powierzchnię.

W projekcie domu dwulokalowego można uwzględnić część wspólną, czyli garaż lub kotłownię. Często zwraca się także uwagę na obecność dwóch osobnych wejść.

Jak rozplanować pomieszczenia w domu dwurodzinnym?

Dobrze zaprojektowany dom dwurodzinny powinien zapewniać jak najwięcej intymności. To dlatego dwa osobne wejścia są lepszym wyborem. Dla wygody i funkcjonalności lepiej unikać części wspólnych, a same wejścia powinny być od siebie oddalone i niezależne. 

Jeżeli dom ma dwie kondygnacje, możesz przemyśleć budowę schodów zewnętrznych. 

Prawo własności w przypadku domu dwurodzinnego

Jeżeli decydujesz się na dom dwulokalowy, musisz wiedzieć, że jego statusem prawnym będzie współwłasność. Ten rodzaj własności sprawia, że każdy współwłaściciel może swobodnie rozporządzać własną częścią nieruchomości. 

Jako jeden z właścicieli domu możesz sprzedać lub obciążyć hipoteką swoją część. Jeżeli dom ma część wspólną, to zarządzają nią wszyscy współwłaściciele. Jeżeli decyzja dotyczy na przykład odnowienia klatki schodowej w domu dwurodzinnym, to wystarczy, że większość udziałowców wyrazi na to zgodę. W przypadku sprzedaży wszyscy muszą być jednogłośni.

Wejście do domu dwurodzinnego

W trosce o zachowanie intymności rodziny warto zdecydować się na dwulokalowy dom z dwoma wejściami. Nie jest to rozwiązanie trudne do wykonania, a znacznie zwiększy komfort mieszkańców. 

Możecie też zdecydować się na klatkę schodową w domu dwurodzinnym, która będzie częścią wspólną budynku. W takim wypadku jedno z mieszkań musi znajdować się na parterze, a drugie – na piętrze. Musisz pamiętać, że klatka schodowa odbierze trochę powierzchni mieszkalnej.

Dom dwurodzinny – jego wady i zalety

Dom dwulokalowy ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawiony wad. Oto plusy jego budowy:

  • sąsiedzi są dosłownie na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu możesz czuć się bezpieczniej, a ryzyko włamania jest mniejsze;
  • na budowę domu dwurodzinnego potrzeba o wiele więcej materiałów, dzięki czemu możesz wynegocjować lepsze ceny;
  • jeżeli sam wybudujesz dom dwulokalowy, to drugą część możesz wynająć i czerpać długotrwałe korzyści finansowe;
  • jeżeli za sąsiadów masz bliską rodzinę, możesz liczyć na jej pomoc.

Niestety, budowa domu dwurodzinnego ma też swoje minusy:

  • jeżeli rodzina nie żyje ze sobą w zgodzie, to taka bliska odległość może powodować konflikty;
  • problemy z brakiem prywatności i brakiem swobody;
  • na remont budynku musi zgodzić się większość współwłaścicieli;
  • niektóre domy mają część wspólną w postaci pralni lub piwnicy, przez co użytkowanie pomieszczeń może czasami być kłopotliwe.

Dom z senioratką – czym jest?

Dom z senioratką to budynek, w którym wygospodarowano przestrzeń dla starszych członków rodziny, czyli najczęściej dziadków albo rodziców. W takich domach jest najczęściej osobne wejście, aby pozwolić na zachowanie intymności. Zdarza się też, że wejście jest wspólne, a seniorzy zajmują miejsce na piętrze lub parterze domu wielokondygnacyjnego. 

Dom z senioratką pozwala dzieciom wywiązać się z obowiązków wobec starzejących się rodziców. Dom właściwy jest zazwyczaj większy od senioratki, co już na pierwszy rzut oka odróżnia go od domu bliźniaczego.

Ile kosztuje wybudowanie domu dwurodzinnego?

Dom dwurodzinny oczywiście jest droższy od jednorodzinnego. Największy wpływ na cenę ma tutaj powierzchnia, która musi być na tyle duża, by dom można było podzielić na dwa mieszkania. 

Koszt za metr kwadratowy jest podobny jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Średni koszt budowy metra kwadratowego domu w stanie surowym waha się od 1500 do nawet 2500 złotych. Cena jest tym wyższa, im bardziej skomplikowana bryła budynku i jego geometria dachowa. Dużą rolę odgrywa też jakość użytych materiałów.

Budowa domu dwurodzinnego ma wiele zalet. Jest to rozwiązanie szczególnie opłacalne finansowo. Jeżeli nie przeszkadza ci bliskość drugiej rodziny, to dom dwurodzinny jest właśnie dla ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
domy tanie w budowie

Domy tanie w budowie – rodzaje, cena. Czy warto się na nie zdecydować?

Następny artykuł
domy 3d

Domy 3D – przyszłość budownictwa czy technologiczna fanaberia?

Związane stanowiska