Czym jest pustak ceramiczny? Dlaczego bloczki ceramiczne są często lepsze od innych materiałów? Wyjaśniamy

pustak ceramiczny

Jednym z częstszych wyborów, jeśli chodzi materiał do murowania domu, jest pustak ceramiczny. Jego popularność wynika ze świetnych właściwości termoizolacyjnych oraz wysokiej wytrzymałości. Wyjaśniamy, dlaczego jeszcze warto go wybrać.

Pierwszą z decyzji, jaką musimy podjąć, gdy planujemy budowę domu, jest oczywiście wybór odpowiedniego budulca. Na tym polu w dalszym ciągu najpopularniejszy wydaje się pustak ceramiczny. To rozwiązanie tańsze w porównaniu do innych materiałów, a jednocześnie niezwykle opłacalne. Nic dziwnego, że na budowach w dalszym ciągu najczęściej widzimy pustaki ceramiczne. Dlaczego jeszcze Polacy tak często decydują się na pustak ceramiczny?

Bloczki ceramiczne. Z czego powstają?

Pustak ceramiczny to materiał budowlany, który z pewnością zasługuje na miano ekologicznego. Jest skład jest bardzo prosty. Pustaki ceramiczne składają się z gliny, wody oraz piasku. Dzięki temu przeważnie są one tańsze od gazobetonu. W przypadku pustaków ceramicznych poryzowanych dodaje się także pył drzewny. Ten w trakcie wypalania pustaka w bardzo wysokiej temperaturze ulega zupełnemu spaleniu. Powstają wówczas specjalne pory, które bardzo dobre wpływają na właściwości termoizolacyjne tego materiału budowlanego.

Rodzaje pustaków ceramicznych

Jeśli zdecydujesz się na pustak ceramiczny, szybko zauważysz, że na rynku są dostępne najróżniejsze jego rodzaje. Dodatkowo, jeśli chodzi o pustaki ceramiczne, wymiary są także różne.

Nowością jest pustak ceramiczny, w którego szczelinach znajduje się wełna mineralna. Dzięki temu właściwości termoizolacyjne takiego materiału są wyjątkowo dobre. To jednak rzadziej stosowane rozwiązanie. Jakie więc pustaki ceramiczne znajdziemy na rynku i na co się zdecydować?

Pustak poryzowany

Jednym z najczęściej wybieranych wariantów jest pustak poryzowany. Powstaje on poprzez dodanie domieszki pyłu drzewnego lub trocin do gliny, piasku i wody. Wypalany w temperaturze kilkuset stopni pustak ceramiczny po zakończeniu procesu będzie się charakteryzował porowatą powierzchnią. Wszystko za sprawą drewna, które spali się całkowicie w piecu. Taka powierzchnia pozwala na jeszcze lepsze właściwości, jeśli chodzi o utrzymywanie ciepła w budynku.

Wady pustaka poryzowanego

Pustak ceramiczny poryzowany nie nadaje się jednak do wszystkiego. Nie wznosi się z niego ścian piwnicy czy też kominów. Jego powierzchnia jest w takich wypadkach wadą. Dodatkowo, poryzacja wpływa nieco na jego wytrzymałość. Dlatego projektant musi dokładnie wiedzieć, z jakiego rodzaju budulca będziesz wznosił swój dom.

Pustaki max

Wiele rodzajów pustaków ceramicznych nadaje się do wznoszenia ścian nośnych. Jednym z nich jest pustak max. Wymiary, jakie nadano temu rodzajowi budulca, pozwalają na wznoszenie z niego ścian zarówno na długość, jak i jego szerokość. Mur może mieć wówczas grubość 29 lub 19 centymetrów. Pustaki max świetnie się sprawdzą, by wznieść z nich ściany nośne, ale można je stosować także do murowania ścian wewnętrznych.

Pustak kominowy

Nieco innym rodzajem pustaka jest pustak kominowy. Tego rodzaju budulec musi wykazywać szereg właściwości, które pozwolą mu między innymi wytrzymać skrajne temperatury. Nie może być także nasiąkliwy, gdyż doprowadziłoby to do jego korozji. Pustak ceramiczny wykorzystywany do budowy kominów cechuje też bardzo wysoki wskaźnik termoizolacyjności.

Pustak wentylacyjny ceramiczny

Kolejnym przykładem specjalnego rodzaju budulców tego rodzaju jest pustak wentylacyjny ceramiczny. Wykorzystuje się go między innymi do budowy pionów wentylacyjnych. Taki pustak posiada wewnątrz przeważnie jedną pustą powierzchnię, która pozwala na odprowadzanie gazów.

Pustak szlifowany

Zwyczajny pustak ceramiczny jest murowany przeważnie z zastosowaniem grubych spoin murarskich. Aby budynek jednak nie tracił swoich właściwości termoizolacyjnych, konieczne jest zastosowanie innego rodzaju zaprawy murarskiej. Inaczej dom szybko będzie wytracał ciepło. Zaprawa taka musi zawierać perlit, przez co jest oczywiście odpowiednio droższa od tradycyjnej. Alternatywnym rozwiązaniem jest pustak szlifowany.

Jak murować pustaki ceramiczne szlifowane?

Tego rodzaju pustak ceramiczny może być już murowany z zastosowaniem cienkiej spoiny. Można wówczas wykorzystać nie zaprawę murarską, ale klej. Spoiny mają wówczas grubość nie większą niż 3 milimetry, a dzięki szlifowaniu pustaków wszystkie mają jednakową wysokość.

Pustak ceramiczny. Cena to jego mocna strona

Wybór materiału, z jakiego ma powstać dom, jest niezwykle trudną decyzją. Zarówno beton komórkowy, jak i pustak ceramiczny mają swoje wady i zalety. Pod uwagę musimy wziąć nasiąkliwość materiałów, oddawanie przez nie ciepła oraz oczywiście koszt całej inwestycji. Jeśli chodzi o pustak ceramiczny, cena w porównaniu do bloczków z gazobetonu jest przeważnie nieco niższa.

Jeśli chodzi o zalety, bardzo często wskazuje się na zdecydowanie dłuższe utrzymywanie ciepła przez pustak ceramiczny. Materiał ten jednak nieco dłużej się nagrzewa. Decyzja jest więc trudna. Przed jej podjęciem upewnij się, że bierzesz pod uwagę wszystkie aspekty.

Kołki do pustaków. Czy to prawda, że jest z nimi problem?

Podejmując decyzję na temat wyboru materiału, z jakiego powstanie twój dom, musisz brać pod uwagę wszelkie możliwe właściwości budulca. Liczą się w końcu nie tylko cena czy właściwości termoizolacyjne. Ważne jest także to, jak łatwo będzie wznieść ścianę z konkretnego budulca (szczególnie, jeśli chcesz to zrobić sam). Nie mniej ważną kwestią jest późniejsze „eksploatowanie” ścian. W końcu zaraz po wprowadzeniu się do domu z pewnością będziesz coś na nich wieszał.

Nie wierz w mity o kołkach do pustaków i wybierz solidność

Jeśli chodzi o pustak ceramiczny, jednym z mitów, jakie krążą na jego temat, jest rzekomy problem z mocowaniem cięższych rzeczy na takich ścianach. Mówi się czasem o spadających telewizorach czy szafkach. To jednak, jak już wspomnieliśmy, mit. Czy pustak ceramiczny utrzyma zatem ciężką szafkę? Odpowiedź jest prosta – tak!

Najważniejsze to zakupić odpowiednie kołki do pustaków. Mity na temat słabej wytrzymałości pustaków ceramicznych na obciążenie w ogromnej mierze spowodowane są złymi decyzjami podczas wyboru kołków czy innych elementów montażowych.

Jakie kołki i elementy do pustaków ceramicznych będą odpowiednie?

Na pewno nie warto stosować zwykłych kołków rozporowych. Rozpierają się one jedynie w dwóch kierunkach i wówczas rzeczywiście mogą nie spełnić swojego zadania, jeśli chodzi o pustak ceramiczny. Nie oznacza to jednak, że na takiej ścianie nie można wieszać nic ciężkiego.

Grunt to dobre przygotowanie. Najlepiej zapoznać się z poradami, jakie producent danego pustaka ma dla użytkowników. Ważne jest zakupienie odpowiedniego wiertła, wiercenie bez udaru oraz stosowanie kołków czterorozporowych. Dostępne są też specjalne kotwy chemiczne.

Pustak ceramiczny. Czy warto się na niego zdecydować? Wady i zalety

Pustak ceramiczny w dalszym ciągu należy do najbardziej popularnych materiałów budowlanych. Z pewnością warto rozważyć wybranie tego budulca, jeśli planujesz postawić dom.

Pustak ceramiczny – zalety

Oto najważniejsze atuty pustaka ceramicznego:

  • to materiał wysoce ognioodporny;
  • bardzo dobra izolacja akustyczna;
  • świetne utrzymuje temperaturę;
  • jest ekologiczny;
  • nie jest nasiąkliwy.

Wady pustaków ceramicznych

Niestety, rzeczywiście sporą wadą może być duża kruchość tego materiału. Może to stanowić problem szczególnie wtedy, kiedy murować chcesz sam, ale nie masz wielkiego doświadczenia. Konieczne jest zachowanie sporej ostrożności, szczególnie w przypadku używania piły do pustaków.

To, który budulec wybierzesz do swojego domu, wpłynie na przebieg prac. Różne materiały wykazują inne właściwości. Nadal jednak pustak ceramiczny jest dominującym wyborem na polskich budowach i nie ma w tym przypadku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
biokominek

Lubisz żywy ogień w domu? Postaw na biokominek! Aranżacja może cię zaskoczyć

Następny artykuł
budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku. To nie jest wcale takie trudne!

Związane stanowiska