Projekt i budowa grilla w ogrodzie – praktyczne porady

budowa grilla

Budowa grilla przed domem ułatwi przygotowywanie potraw w okresie letnim i jesiennym. Dodatkowo samodzielnie wykonana konstrukcja to powód do dumy. Dowiedz się, jak powinna przebiegać budowa grilla krok po kroku i o jakich częściach musisz pamiętać.

Grill w ogrodzie uznawany jest za element jego wyposażenia. Dzięki niemu w okresie letnim będzie można przygotowywać potrawy na świeżym powietrzu. Budowa grilla w ogrodzie to szansa na stworzenie konstrukcji, która najbardziej będzie odpowiadała potrzebom domowników. Zarówno wielkość, lokalizację, jak i materiał wykonania konstrukcji można możesz dopasować do własnych potrzeb.

Budowa grilla w ogrodzie – zapewnij dodatkową atrakcję

W lecie i jesienią chętnie korzystamy z dobrodziejstw ładnej pogody i możliwości przebywania na łonie natury. Pierwsze ciepłe dni zaczynają też nasuwać skojarzenia z potrawami pieczonymi na wolnym ogniu. Budowa grilla w ogrodzie to sposób na stworzenie dodatkowej atrakcji, dzięki której będziesz czerpał jeszcze więcej przyjemności z trawnika za domem. Przy odpowiednio zaplanowanej konstrukcji będziesz mógł piec mięso, warzywa, a może nawet zdecydujesz się na wędzenie.

Budowa grilla ogrodowego to też swego rodzaju wyzwanie dla majsterkowiczów. Samodzielnie wykonana konstrukcja musi być stabilna i estetyczna. Ponadto budowa grilla musi być tak pomyślana, żeby przygotowywanie posiłków stało się przyjemnością. Dlatego sama decyzja o budowie to tylko pierwszy krok, po którym musi nadejść etap planowania i projektu.

Budowa grilla na działce czy wariant przenośny?

Może się wydawać, że budowa grilla na działce jest niepotrzebna, ponieważ można skorzystać z przenośnych konstrukcji. Jeśli masz przed domem niewiele miejsca i pieczesz potrawy raczej sporadycznie, faktycznie wystarczy Ci wersja przenośna. Budowa grilla stacjonarnego to pomysł głównie dla osób, które często korzystają z tego typu rozrywek, a latem nie wyobrażają sobie obiadu bez potraw okadzonych dymem. Samodzielnie wybudowane stanowisko będzie też odpowiednio funkcjonalne i wygodne w obsłudze.

Budowa grilla – najważniejsze informacje

Choć każda budowa grilla jest nieco inna, wszystkie konstrukcje powinny zawierać kilka uniwersalnych elementów. Najważniejszym z nich jest odpowiednio przygotowane palenisko. Musi być osłonięte przed wiatrem i wykonane z materiałów zapewniających odporność na wysokie temperatury. Kolejną niezbędną częścią jest rożen, czyli miejsce do układania potraw. Jego wielkość, typ konstrukcji i usytuowanie można dobierać dowolnie. Konieczne będzie umieszczenie go bezpośrednio nad paleniskiem, a możliwość regulacji wysokości będzie dodatkowym atutem.

Budowa grilla – dodatkowe akcesoria

Poza wspomnianymi podstawowymi akcesoriami, budowa grilla może zawierać elementy dodatkowe. Dadzą one większe możliwości zastosowania budowli, a także mogą poprawić jej funkcjonalność. Do najczęściej stosowanych dodatków należy komora przeznaczona do wędzenia potraw. Nie musisz budować ogromnej dodatkowej konstrukcji, bo czasem wystarczy jedynie niewielka dodatkowa budka z hakami na mięso. Ponadto wokół paleniska możesz zaplanować podstawki pod talerze czy miejsca składowania drewna.

Pomysł na budowę grilla – znajdź odpowiednią lokalizację

Przy budowie grilla musisz wziąć pod uwagę to, że proces spalania zawsze generuje dym. Dlatego musisz poświęcić sporo czasu na znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej wybierz miejsce oddalone od domu i granicy działki. Dzięki temu dym nie dostanie się do Twoich okien, a także nie będzie przeszkadzał innym. Lokalizacja powinna też sprzyjać przebywaniu ludzi w pobliżu grilla, ustawianiu tam krzeseł czy stołów, a także gromadzenia paliwa. Pomysł na budowę grilla powinien uwzględniać dodatkowo zadaszenie całej konstrukcji, a także jej otoczenia.

Budowa grilla – z jakich materiałów go wykonać?

Budowa grilla wiąże się z reguły z pracami murarskimi. Musisz zaopatrzyć się w zaprawę odporną na działanie wilgoci i inne czynniki atmosferyczne. Dodatkowo konieczne będzie wypełnienie, czyli cegły lub pustaki z gazobetonu. Nie zapomnij też o fundamentach lub wzmocnieniu podłoża na podjeździe czy przed domem. Możesz użyć do tego płyty betonowej lub wzmocnić podłoże żwirem, gruzem i innymi materiałami.

Pozostaje Ci jeszcze wybór materiału wykończenia. Budowa grilla z cegły klinkierowej nada konstrukcji interesującego charakteru. Budowla będzie wyglądała profesjonalnie i dobrze sprawdzi się w otoczeniu nowoczesnych domów. Jeśli jednak wolisz bardziej naturalny wygląd i chcesz schować obiekt wśród roślin, pozostaje Ci budowa grilla ogrodowego z kamienia naturalnego. Na zaprawie możesz układać dowolne wzory z kamieni rzecznych lub znalezionych w ogrodzie.

Ile kosztuje budowa grilla ogrodowego?

Pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje budowa grilla ogrodowego? Sama cena materiałów wykorzystywanych do budowy nie będzie bardzo wysoka. Za cegły lub pustaki, a do tego trochę cementu nie zapłacisz więcej, niż 500 złotych. Jednak koszt budowy grilla murowanego to Twój czas i praca. Jeśli masz umiejętności, nadmiar wolnego czasu i chcesz stworzyć taką konstrukcję, budowa grilla warta jest przemyślenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
budowa domu systemem gospodarczym

Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym - najważniejsze zagadnienia

Następny artykuł
budowa wiaty

Samodzielna budowa wiaty – niezbędne formalności i pomysły na wykonanie zadaszenia

Związane stanowiska