Budowa wiaty to jeden ze sposobów na uzyskanie dodatkowej zadaszonej przestrzeni przed domem. Budowla może służyć do przechowywania samochodu albo do wypoczynku. Jak powinna być wykonana konstrukcja wiaty i z jakich materiałów ją zbudować?
Brak garażu może być poważnym problemem, jeśli chcesz utrzymać samochód w dobrym stanie technicznym. Jednym z rozwiązań zapewniających funkcjonalną przestrzeń dla Twojego auta będzie budowa wiaty. Niewielka zadaszona budowla sprawi, że auto będzie bezpieczne, a Ty zyskasz dodatkową ciekawą przestrzeń. Sprawdź, czy na budowę wiaty potrzebne jest pozwolenie i jakie czynniki wziąć pod uwagę przy jej budowie.
Budowa wiaty – kiedy i do czego będzie potrzebna?
Wiata garażowa nasuwa skojarzenia głównie z obiektem mających uchronić samochód przed czynnikami atmosferycznymi. Takie zadaszenie wystarczy, żebyś każdego zimowego ranka nie musiał odśnieżać samochodu. Także wysiadanie z samochodu w czasie deszczu będzie przyjemniejsze. Jednak budowanie wiaty nie musi być związane tylko ze stworzeniem miejsca dla auta. To także dodatkowa przestrzeń do wypoczynku i miejsce składowania mebli ogrodowych. Pod takim zadaszeniem możesz zorganizować spotkanie na świeżym powietrzu i nie martwić się nagłą zmianą pogody.
Budowa wiaty najczęściej prowadzona będzie już w czasie użytkowania obiektu. Najpóźniej po zakupie nowego samochodu stwierdzisz, że będzie Ci potrzebne zadaszenie ułatwiające jego parkowanie. Budowanie wiaty może być też okazją do zmiany sposobu zagospodarowania terenu przed domem i stworzenia miejsca o określonej charakterystyce.
Budowa wiaty – przepisy budowlane
Na co musisz zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy wiaty? Na przepisy budowlane! Wznoszenie tej konstrukcji, jak każdej innej, także podlega regulacjom zawartym w przepisach budowlanych. Budowa wiaty traktowana jest jako budowla, a nie budynek, czyli ustawodawca wskazał na inne podejście do tego obiektu. Drobna różnica, a może zmienić bardzo wiele w ścieżce formalnej. Pojawia się zatem pytanie, czy na budowę wiaty potrzebne jest pozwolenie, a może nie musisz załatwiać żadnych formalności?
Budowa wiaty bez pozwolenia – czy to możliwe?
W odróżnieniu od garażu budowa wiaty nie wymaga uzyskania pozwolenia na wykonywanie prac. Konieczne będzie tylko dokonanie zgłoszenia chęci rozpoczęcia robót, a to procedura znacznie łatwiejsza. Jednak to założenie sprawdza się tylko w określonych przypadkach. Budowa wiaty bez pozwolenia dotyczy tylko obiektów o charakterze otwartym, których powierzchnia nie przekracza 50 m2. To wystarczająco duża powierzchnia nie tylko do parkowania kilku samochodów, ale także do gromadzenia mebli ogrodowych.
Zgłoszenie budowy wiaty – procedura
Ograniczone formalności wcale nie nie oznaczają ich całkowitego braku. Samo zgłoszenie budowy wiaty także będzie wymagało wizyty w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Tam będziesz musiał wypełnić odpowiedni wniosek, opisać charakter budowli, a możesz być poproszony również o przygotowanie projektu budowlanego. Wszystkie formalności powinno się udać załatwić w czasie jednej wizyty.
Samo złożenie wniosku nie wystarczy do tego, żeby rozpocząć budowanie wiaty. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie możesz rozpocząć prac przed rozpatrzeniem wniosku przez urzędników. Oni mają na to 21 dni i w efekcie wydawana jest niema zgoda. Co to oznacza? Jeśli nikt nie zgłosi uwag do projektu ani nie poda w wątpliwość danych czy jakichś załączników, nie otrzymasz żadnego powiadomienia. W tej sytuacji brak informacji możesz uznać za dobrą informację i rozpocząć pracę.
Budowa wiaty – zacznij od projektu
Jednym z dokumentów, jaki musisz dołączyć do wniosku zgłoszenia, jest rysunek poglądowy. Oznacza to, że już na tym etapie musisz wiedzieć, jaki rozmiar będzie miała budowla. Dlatego, zanim wbijesz przysłowiową łopatę w podłoże, przejrzyj projekty lub samemu postaraj się rozrysować budowlę. Dzięki temu będziesz w stanie określić funkcjonalność wiaty i może zaplanujesz dla niej jeszcze inne funkcje.
Budowa wiaty – na co zwrócić uwagę?
Przeglądając projekt przed budową wiaty, weź pod uwagę różne czynniki. Pierwszym z nich jest lokalizacja. Wiata powinna być ulokowana w taki sposób, żebyś mógł swobodnie dojechać do niej samochodem. Najlepiej będzie, jeśli znajdziesz dla niej miejsce w pobliżu wjazdu na posesję lub zagospodarujesz część podjazdu i zbudujesz nad nim zadaszenie.
Druga kwestia dotyczy konstrukcji dachu, czyli ilości połaci i kierunku odprowadzania wody. Zadbaj o to, żeby po zbudowaniu wiaty woda nie zalewała piwnicy czy nie dostawała się do innego newralgicznego miejsca.
Przy budowie wiaty nie zapomnij też o jej wysokości. Konstrukcja nie może być zbyt niska, żebyś miał możliwość wjechania do wewnątrz samochodem. Weź też pod uwagę inne pojazdy, które mogą być nieco wyższe lub mieć zamontowany bagażnik na dachu. Z kolei budowa wiaty o zbyt dużej wysokości może pogorszyć jej stabilność.
Konstrukcja wiaty – jakie materiały zastosować?
Najczęściej jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania projektów będziesz miał wizję wiaty, a w niej materiał, z jakiego zostanie wykonana. Jednak nawet już po rozrysowaniu projektu będzie jeszcze czas na to, żeby zweryfikować swój pomysł. Konstrukcja wiaty najczęściej powstaje z drewna lub stali, ale czasem stosowane są także inne nietuzinkowe rozwiązania. Poznaj wady i zalety poszczególnych materiałów wykorzystywanych do budowy wiaty.
Budowanie wiaty drewnianej
Wiele konstrukcji wznoszonych wokół domu jest wykonywanych z drewna. Ten materiał jest łatwy w obróbce, ogólnodostępny, a do prowadzenia prac nie trzeba żadnych specjalistycznych narzędzi. Dlatego pierwszym pomysłem zazwyczaj będzie budowanie wiaty drewnianej. Taka konstrukcja ma wiele zalet w postaci stosunkowo niskiej ceny, czy możliwości samodzielnej budowy bez większego wysiłku. Wadą może być konieczność regularnego malowania i odnawiania powierzchni narażonej na deszcz.
Budowa wiaty z drewna będzie wymagała sumiennego podejścia do więźby dachowej. Będziesz musiał dobrze rozplanować krokwie i płatwie, a także belki poziome. Do mocowania najlepiej użyć perforowanych złączy ciesielskich montowanych za pomocą wkrętów. Zastanów się także nad wykończeniem połaci. Tu może wystarczyć gont bitumiczny, który jest najtańszy i zapewnia ochronę na kilka lub kilkanaście lat.
Budowa wiaty stalowej
Jeśli drewniana konstrukcja wydaje Ci się niewystarczająco trwała, zastanów się nad wykorzystaniem stali do budowy wiaty. Taka konstrukcja może nie będzie tak estetyczna, jak budowla z drewna, jednak z pewnością zapewni większą stabilność szczególnie przy dużych obiektach. Jeśli dobierzesz solidną ocynkowaną stal i zabezpieczysz ją przed korozją, konstrukcja może wytrzymać bardzo długo w dobrym stanie technicznym.
Jakie elementy będą Ci potrzebne? Do budowy wiaty możesz wykorzystać profile stalowe w postaci kątowników lub teowników. Z nich ułożysz szkielet wiaty, a poszczególne elementy możesz połączyć za pomocą śrub lub spawania. Dodatkowo konstrukcja wiaty z wierzchu będzie pokryta blachą falistą, którą można zamocować na nitach lub także przykręcić. Warto zapoznać się z https://spawam.pl/spawanie-mig w serwisie https://spawam.pl
Konstrukcja wiaty z innych materiałów
Poza standardowymi rozwiązaniami, obiecaliśmy pokazać także konstrukcje wiaty wykonywane z nietypowych materiałów. Choć nie cieszą się popularnością, w pewnych warunkach będą bardziej funkcjonalne od klasyków. Dlatego, zanim spiszesz je na straty, zastanów się, czy taka budowa wiaty nie będzie najbardziej odpowiadała Twoim potrzebom.
Namiot
Co powiesz na namiot, który będzie pełnił funkcję wiaty w ogrodzie? Na rynku dostępne są konstrukcje aluminiowe składane o znacznych wymiarach, które wykończone są brezentowym zadaszeniem. Budowa wiaty z takich materiałów nie sprawi Ci problemu i nie będziesz potrzebował do tego żadnych narzędzi, poza kilkoma kluczami płaskimi. Namiot świetnie ochroni samochód przed deszczem, a w razie potrzeby bez problemu go zdemontujesz. Unikaj jedynie montowania namiotów w miejscach narażonych na silne powiewy wiatru, które mogłyby zerwać płótno.
Pleksa
Ta konstrukcja wiaty to raczej przykład na wykończenie połaci, a nie zbudowanie całego obiektu. Przeźroczyste tworzywo sztuczne wykonywane w technologii komorowej może okazać się świetnym sposobem na zadaszenie szkieletu aluminiowego. Pleksa jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo będzie przepuszczała promienie słoneczne, co będzie ciekawym doznaniem przy rekreacyjnym wykorzystaniu wiaty.
Budowa wiaty – nie zapominaj o podłożu
Sam wybór miejsca i materiału, z jakiego powstanie konstrukcja jest niezwykle ważny. Jednak budowa wiaty nie będzie miała sensu, jeśli nie pomyślisz o odpowiedniej podstawie. Z wielu powodów umieszczenie wiaty nad trawnikiem nie ma większego sensu i szybko zaczniesz zastanawiać się nad utwardzeniem podłoża. Może być do tego wykorzystana podsypka żwirowa, nawierzchnia z kostki brukowej albo płyta betonowa.
Podłoże pod budowę wiaty powinno być na tyle nośne, żeby udało się stabilnie zamontować do niego elementy konstrukcyjne. Najlepsze będzie podłoże betonowe, które daje możliwość montażu kotew czy śrub. Możesz też wykonać podsypkę albo zamocować słupki w gruncie, jak to wykonuje się przy budowie ogrodzenia.
Druga istotna kwestia, która wymaga utworzenia podłoża pod wiatą to komfort użytkowania. Jeśli budowa wiaty będzie prowadzona nad brukiem, nie będziesz martwił się o kałuże czy błoto przy wysiadaniu z samochodu. Dodatkowo bez problemu możesz wykorzystać wiatę do relacji, czy wypoczynku w czasie gorszej pogody.
Budowa wiaty – podsumowanie
Dobry projekt, solidny materiał i stała podstawa to najważniejsze elementy potrzebne do budowy wiaty. Jeśli dobrze zaplanujesz także lokalizację dla tej konstrukcji, będziesz mógł korzystać z niej na wiele sposobów. Wiata będzie nie tylko tańszą alternatywą dla garażu. Może stać się także ciekawym miejscem do rekreacji, spędzania wolnego czasu czy choćby przechowywania akcesoriów ogrodowych. Przy minimum formalności możesz zatem zyskać niezwykle funkcjonalny obiekt.