Wymiary cegły są bardzo różne. Wyjaśniamy, jak je czytać i co wybrać

wymiary cegły

Cegła cegle nierówna, a dobry plan to podstawa. Doradzamy, jaki budulec wybrać do budowy domu. Tutaj dowiesz się również, jakie są wymiary cegły. Dzięki temu będziesz mógł dobrze zaplanować budowę.

W trakcie planowania budowy domu każdy zadaje sobie pytanie – jaki budulec wybrać? To jeden z pierwszych i zarazem najważniejszych dylematów. Wymiary cegły są jednak bardzo różne, a to od nich zależy projekt twojego domu. Warto już teraz dowiedzieć się, jakie są wymiary cegły pełnej. Istotne jest także to, jaka jest waga cegły. Osoba, która tworzy projekt lub dostosowuje go do twoich wymagań, z pewnością zapyta cię, na co się zdecydowałeś.

Wymiary cegieł są bardzo różne

Obecnie rynek budowlany jest niesłychanie bogaty. Planując budowę domu możemy zdecydować się na najróżniejsze rozwiązania. Pomimo że cegła jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych świata, nadal jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Nie każdy jednak wie, że wymiary cegły mogą się między sobą bardzo mocno różnić, z czego wynikają potem różnice, jeśli chodzi o ilość budulca potrzebnego do wzniesienia danej ściany. Wymiary cegieł różnią się na przykład między firmami produkującymi w Niemczech oraz w Polsce.

Waga i grubość cegły – wpływ na projekt

Bardzo istotna jest szczególnie grubość cegły. Od niej zależeć będzie, chociażby to, jak szybko twój dom będzie się nagrzewał oraz wytracał temperaturę. W przypadku ścian działowych wpłynie to także na akustykę. Waga cegły też jest bardzo istotna. Szczególnie ,a ona wpływ ściany stawiane na piętrze domu. Projektant musi dokładnie wiedzieć, ile waży cegła, na którą chcesz się zdecydować i dostosować projekt, biorąc pod uwagę choćby rodzaj gruntu na twojej działce. Wymiary cegły są więc na tym etapie bardzo istotne.

Z jakiej cegły murować?

Różnorodność dostępnych na rynku materiałów budowlanych sprawia, że inwestor na samym początku staje przed dylematem – z czego najlepiej budować? Różne są w końcu rodzaje budulca, a nawet gdy już zapadnie decyzja co do samego materiału, są jeszcze różne wymiary cegły czy pustaka.

Właściwości cegły

Z pewnością cegła jest jednym z materiałów, który nadal warto rozważyć, planując budowę domu. Wymiary cegły, jak już wspomnieliśmy wcześniej, są różne. Dlatego też wszystko można dopasować w zależności od naszych upodobań. Cegła często jest tańsza od betonu komórkowego. Ceniona jest także ze względu na swoje właściwości. Gdy już jest rozgrzana, wolniej stygnie. Jednocześnie jest bardzo twardym budulcem.

Jakie cegły można wykorzystać?

Niekoniecznie musimy też decydować się na taki sam materiał, jeśli chodzi o ściany nośne oraz działowe. Te pierwsze możemy postawić z cegły pełnej, a materiał na ściany działowe stanowić może cegła dziurawka. Można również znaleźć cegłę max. Wymiary tego wariantu są imponujące.

Murowanie ścian nośnych

Załóżmy, że zapadła już decyzja – cegła. Wymiary tego budulca, jak już wspomnieliśmy, są różne. Z pewnością warto zdecydować się tutaj na możliwie najgrubsze cegły, dzięki którym lepsza będzie izolacja cieplna oraz pewność muru, na którym oprze się dach. Wymiary cegły zwykłej w polskim formacie to 25 × 6,5 × 12 cm. Ścianę nośną można ułożyć z dwóch murów obok siebie – wówczas grubość wyniesie 24 cm. Taka ściana daje pewność, że można powiesić na niej także ciężkie szafki.

Murowanie ścian działowych

Także, jeśli chodzi o murowanie ścian działowych, bardzo dobrze sprawdzi się właśnie cegła. Wymiary, które podaliśmy powyżej, pozwalają zarówno na postawienie ściany grubości 12 cm, jak i cienkiej na 6,5 cm. Taką wiotką ścianę należy jednak wzmocnić zbrojeniem. Wymiary cegły pozwalają też na inne konfiguracje, jeśli chodzi o ściany zewnętrzne oraz właśnie działowe.

Cegła pełna – wymiary i rodzaje

Cegła pełna dzieli się z grubsza na dwa rodzaje. Jednym z nich jest cegła zwykła, z której najczęściej muruje się ściany nośne lub działowe, o czym wspomnieliśmy powyżej. Drugi rodzaj to cegła licowa, inaczej nazywana elewacyjną. W przeciwieństwie do cegły zwykłej nie wymaga ona zabezpieczenia jej na przykład tynkiem.

Wymiar cegły pełnej

W dalszym ciągu bardzo często wykorzystywanym budulcem w Polsce jest zwykła cegła. Wymiary cegły zwykłej mogą być różne. Najczęściej jednak spotykanym w Polsce formatem cegły pełnej jest format polski. Ma wymiary 25 × 6,5 × 12 cm. Nie jest to jednak oczywiście jedyny rozmiar, jaki może mieć tego typu cegła. W przypadku cegły pełnej wymiary, jakie można spotkać to:

  • 21 × 10 × 5 cm;
  • 24 × 11,5 × 52 cm;
  • 21 × 10 × 6,5 cm.

Tego typu cegły są jednak nietypowe, formowane ręcznie. W sklepach budowanych najczęściej spotkać można wspomniany wyżej polski format cegły. Decydując się na inny, warto dokładnie przeliczyć zużycie na metr kwadratowy danego budulca.

Pustak dziurawka

Innym rodzajem budulca, który jest szeroko stosowany w polskim budownictwie, jest tak zwany pustak dziurawka. To także swego rodzaju cegła. Wymiary są tutaj jednak bardzo zróżnicowane. Pozwala to na zwiększenie rozmiaru budulca, przy jednoczesnym „odchudzeniu” go. Większy rozmiar oznacza, że budowa trwać będzie krócej, aniżeli w przypadku cegły pełnej.

Jakie wymiary ma pustak dziurawka?

W sklepach dosyć często spotykane wymiary cegły tego typu to (dla pustaka murarskiego):

  • 50 × 25 × 25 cm;
  • 50 × 30 × 25 cm;
  • 190 × 190 × 39 cm.

W przypadku pustaków szalunkowych przykładowe formaty to:

  • 50 × 25 × 20 cm;
  • 50 × 23 × 25 cm;
  • 50 × 20 × 25 cm.

Cegła kratówka – wymiary

Jeszcze innym rodzajem cegły wykorzystywanej w budownictwie jest cegła kratówka. Wymiary cegły tego rodzaju różnią się przede wszystkim wysokością. Jest ona stosowana między innymi do budowania ścian działowych czy osłonowych. Wyróżnia się charakterystyczną kratką, tworzoną przez puste przestrzenie w kształcie rombów. Nie przekraczają one jednak czterdziestu procent całej powierzchni. Jeśli chodzi o wymiary, cegły tego rodzaju są zestandaryzowane. Wyróżniamy rozmiary:

  • K1 (25 × 12 × 6,5 cm);
  • K2 (25 × 12 × 18,8 cm);
  • K3 (25 × 12 × 14 cm);
  • K4 (25 × 12 × 22 cm).

Stara, ozdobna cegła. Tu wymiar nie jest tak ważny

Specjalną grupę cegieł tworzą cegły ozdobne. Popularność stylu retro, jeśli chodzi o urządzenie wnętrz, sprawia, że coraz częściej cegła może otrzymać swoje drugie życie. Poza dostępnymi na rynku imitacjami cegły, które odlewane są z gipsu, spotkać można też bardziej nietypowe rodzaje materiałów ozdobnych. Mowa o cegłach rozbiórkowych.

Jak stworzyć coś ciekawego z cegły rozbiórkowej?

Wymiary cegły tego typu z oczywistych względów są jednak bardzo różne i trudno tu o spełnianie jakichś norm. Tworzenie pięknie wyglądającego efekt starego muru w salonie nie polega w końcu na ogromnej precyzji. Taki mur wręcz nie powinien być nazbyt równy. Całość ma wyglądać po prostu jak stara cegła. Wymiar nie jest tu aż tak istotny. Przykładowa cegła tego rodzaju może mieć na przykład wymiar 26 × 7 × 2.5 cm. Kolejne mogą się od niej różnić o kilka centymetrów. W tym jednak cały ich urok. Przygotowując się do budowy domu, dobrze przemyśl wybór budulca. Jeśli stawiasz na cegłę lub pustak dziurawkę, zwróć uwagę na rozmiar cegły i razem z projektantem wybierz ten format, który najbardziej będzie odpowiadał twoim wymogom. Dzisiejszy rynek materiałów budowlanych jest bardzo zróżnicowany i warto wybrać to, co sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnego projektu. Możesz jednak nadal użyć np. cegły czerwonej. Wymiary również powinieneś dobrać odpowiednio do założeń.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wymienniki ciepła

Czym jest płytowy wymiennik ciepła? Dowiedz się, jaka jest zasada działania wymiennika c.o.

Następny artykuł
wapno palone

Jak powstaje wapno palone i dlaczego wciąż jest niezbędne w budownictwie?

Związane stanowiska