Czym jest płytowy wymiennik ciepła? Dowiedz się, jaka jest zasada działania wymiennika c.o.

wymienniki ciepła

W sklepach znajdziemy różne wymienniki ciepła do instalacji c.o. Przed decyzją o zakupie zapoznaj się z różnymi rodzajami wymienników i dowiedz się, czym się różnią. Nie każdy będzie się nadawał do twojej instalacji

Wymiennik ciepła w instalacji c.o. stanowi niezwykle ważny element. To właśnie dzięki niemu możliwe jest ogrzewanie budynku. To, w jaki sposób działają wymienniki ciepła, jest tak naprawdę bardzo proste. Wszystko wyjaśniamy poniżej. Warto także mieć świadomość, na co zwracać uwagę, jeśli musimy kupić nowy wymiennik ciepła płytowy, ponieważ poprzedni uległ uszkodzeniu. Także na to pytanie znajdziesz tu odpowiedź.

Wymiennik ciepła c.o. – gdzie się go stosuje?

Wymienniki ciepła spotykasz przede wszystkim w najróżniejszych instalacjach grzewczych w domach czy innych budynkach, gdzie mamy do czynienia z centralnym ogrzewaniem. Coraz częściej spotyka się je także w przypadku instalacji, które łączą tradycyjne metody ogrzewania z korzystaniem z alternatywnych źródeł energii.

Wymiennik ciepła – co to jest?

Płytowy wymiennik ciepła stosuje się w celu wymiany energii cieplnej, przeważnie między dwoma mediami. Poza wodnymi, istnieją jednak także wymienniki ciepła, które temperaturę przekazują z cieczy do gazu. Dzięki wymianie ciepła możliwe jest przekazanie go na przykład z pieca do grzejników czy instalacji ogrzewania podłogowego.

Wymiennik c.o i nie tylko

Choć wymiennik ciepła do c.o jest stosowany najczęściej, to urządzenia tego typu wykorzystuje się także w instalacjach klimatyzacyjnych czy układach chłodniczych. Zasada działania wymiennika ciepła jest jednak zawsze taka sama, bez względu na to, gdzie został zastosowany. Jednak nie wszystkie wymienniki ciepła pasować będą do każdej instalacji i musimy mieć to zawsze na uwadze.

Budowa wymiennika ciepła

Wiesz już, co to jest wymiennik ciepła. Czy jednak masz świadomość, jak wygląda „od środka”? Ten niezwykle ważny element instalacji c.o. zbudowany jest w bardzo prosty sposób. Wymienniki ciepła nie są urządzeniami produkującymi ciepło, a jedynie pozwalają przekazywać je na przykład z jednego płynu do drugiego. Jak działa wymiennik ciepła?

Płytowy wymiennik ciepła – zasada działania

Aby wymiennik c.o. mógł działać, płyty w nim umieszczone muszą być względem siebie przeciwprądowo. Jeden z płynów przepływających przez wymiennik ciepła oddaje energię drugiemu. Wspomniane już płytki umieszczone są w zamkniętym pojemniku. Choć płytowe wymienniki ciepła działają tak samo, różna może być ich wydajność. Zależne to jest od wielu czynników.

Wymienniki ciepła. Od czego zależą ich parametry?

Wymiana ciepła między mediami przepływającymi przez wymiennik zachodzi w przestrzeniach pomiędzy bardzo cienkimi płytkami, które wspomnianą wymianę ciepła umożliwiają. To, jak szybko owa wymiana będzie zachodzić, zależy przede wszystkim od ilości takich płytek w danym wymienniku ciepła. Wymiennik ciepła do c.o., jeśli takich płytek ma dużo, będzie zdecydowanie szybciej przeprowadzać cały proces.

Wymiennik ciepła – budowa a wydajność

Wymienniki ciepła różnią się jednak między sobą nie tylko ilością płytek, jakie w nich zastosowano. Tak naprawdę zdecydowanie bardziej istotnym parametrem jest ich faktura. Znajdujące się wewnątrz urządzenia płytki często nie są płaskie, ale mają nierówną, pofalowaną powierzchnię. Sprawia to, że wymiennik ciepła w instalacji c.o. nie musi mieć ogromnych rozmiarów, aby zmieścić w nim dużą powierzchnię płyt.

Opisana powyżej technologia produkcji płytek pozwala na zamknięcie w jednym pojemniku elementów o większej powierzchni. Dzięki temu wymienniki ciepła mogą być mniejsze, spełniając jednocześnie tę samą funkcję.

Płytowy wymiennik ciepła. Dwa rodzaje

Jeśli chodzi o wymienniki ciepła stosowane między innymi w instalacjach c.o., istnieją w gruncie rzeczy tylko dwa ich rodzaje. Jednym jest wymiennik płytowy lutowany. To właśnie on jest obecnie najbardziej popularnym typem wymiennika, który znajdziemy w większości instalacji. Wspomniane płytki umożliwiające doprowadzenie do wymiany cieplnej są połączone poprzez lutowanie. Ogromną zaletą, jaką posiada tego typu wymiennik ciepła do c.o., jest jego niewielki rozmiar.

Wymienniki płytowe z ramą

Drugim rodzajem tego urządzenia jest wymiennik ciepła, w którym poszczególne płytki połączone zostały w nieco inny sposób, z użyciem ramy. Tego typu wymienniki ciepła stosuje się zdecydowanie rzadziej.

Nie wszystkie wymienniki ciepła lutowane są jednak sobie równe. Chcąc wybrać nowy wymiennik ciepła do c.o., musisz pamiętać, że tu także wyróżnia się kilka ich rodzajów, które różnią się między sobą parametrami.

Lutowany płytowy wymiennik ciepła. Na co musisz zwrócić uwagę?

Zadaniem, jakie w instalacji c.o. spełnia wymiennik ciepła, jest wymiana ciepła między jednym medium a drugim. Wszystko po to, aby ciepła woda trafiła do ostatecznego miejsca, jakim jest ogrzewanie podłogowe czy na przykład grzejnik. Jednak nie wszystkie wymienniki ciepła lutowane działają w taki sam sposób. Warto wiedzieć, czym się od siebie różnią:

  • wymienniki ciepła z podwójnymi płytami powstają z podwójnych płyt. Specjalna szczelina znajdująca się z boku pozwala w prosty sposób odkryć ewentualny wyciek;
  • jednym z materiałów, jaki może być wykorzystany do lutowania płyt w wymienniku ciepła, jest miedź. Stworzone w ten sposób urządzenie działać będzie w temperaturze, która nie będzie przekraczać około 230 stopni Celsjusza. To dobre rozwiązanie zarówno jeśli chodzi o tradycyjne centralne ogrzewanie, jak i instalacje wykorzystujące dodatkowo energię z odnawialnych źródeł. Wytrzymuje ciśnienie aż do 3 megapaskali;
  • wyższą temperaturę wytrzymuje z kolei wymiennik ciepła, którego płytki lutowane są przy pomocy stali nierdzewnej, nawet do 550 stopni.

Wymiennik ciepła w instalacji c.o. – cena i opłacalność

Na rynku dostępne są różne wymienniki ciepła. Zasada działania jest taka sama, nie każdy będzie się sprawdzał w twojej instalacji c.o. Przed zakupem upewnij się, że jest on do niej dostosowany. To, na co musisz zwrócić uwagę, to między innymi dopuszczalne temperatury i ciśnienie oraz maksymalny przepływ czy powierzchnia wymiany ciepła. Zakup warto skonsultować ze specjalistą od instalacji c.o. Specjaliści powinni także zająć się uszkodzonym wymiennikiem ciepła. Objawy, które będą niepokojące, są przesłanką, by zbadać sprawę. Bez wątpienia wymiennik ciepła jest jednym z istotniejszych elementów instalacji c.o. Przed jego zainstalowaniem warto zwracać uwagę na wydajność urządzenia i wybrać jak najbardziej efektywne, aby wymiana ciepła zachodziła sprawnie, ale na niezbyt dużej powierzchni.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku. To nie jest wcale takie trudne!

Następny artykuł
wymiary cegły

Wymiary cegły są bardzo różne. Wyjaśniamy, jak je czytać i co wybrać

Związane stanowiska