Ile płacicie za ogrzewanie domu gazem i od czego to zależy?

Ile płacicie za ogrzewanie domu gazem? To pytanie nurtuje wiele osób. W ostatnich miesiącach w tym obszarze obserwuje się wysoką dynamikę zmian i rosnący koszt ogrzewania gazowego. Jest to związane m.in. z zaburzeniami na rynku dostaw, a także z inflacją.
ile płacicie za ogrzewanie domu gazem

To, ile płacicie za ogrzewanie domu gazem, zależne jest od kilku czynników. Polska jest przede wszystkim importerem gazu, dlatego ceny tego paliwa uzależnione są m.in. od zmian na rynkach światowych i stawek dyktowanych przez dostawców. Wojna na Ukrainie i izolacja gospodarcza Rosji przełożyła się bezpośrednio na rynek energetyczny. Stąd m.in. podwyżka rocznego kosztu ogrzewania gazem w 2022 roku w porównaniu do 2021. Prawdopodobnie jeszcze więcej trzeba będzie zapłacić za rachunki w sezonie grzewczym 2023.

Od czego zależy koszt ogrzewania gazowego?

To, ile kosztuje ogrzewanie gazowe, zależy od kilku czynników. Dla ułatwienia w tekście przyjęto jako wyznacznik koszt ogrzewania domu o powierzchni 100 m2. Wpływ na ostateczny kosztorys mają m.in.:

  • konstrukcja i powierzchnia użytkowa domu;
  • technologia i klasa energetyczna nieruchomości;
  • aktualny taryfikator cen gazu dostawcy;
  • rodzaj wykorzystywanych kotłów;
  • realne roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie gazem domu;
  • instalacja dodatkowych elementów i sprzętu w systemie grzewczym.

Wbrew pozorom bardzo ważna jest technologia budowlana, w jakiej powstał dany dom. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się lepszą jakością materiałów, a także efektywniej położoną izolacją. Dzięki temu eliminuje się w nim mostki termiczne i ogranicza starty ciepła. Im mniej ciepła ucieka z domu jednorodzinnego, tym mniejszy rachunek za gaz i większe oszczędności. Szacuje się, że w przypadku starego budownictwa i braku prac termomodernizacyjnych, w skali roku zapłacimy za ogrzewanie nawet dwa razy więcej.

Ile płacicie za ogrzewanie domu gazem?

Według aktualnych wyliczeń, przy standardowej izolacji zapotrzebowanie roczne na gaz ziemny do ogrzania domu to około 100 kWh na każdy m2. Przy domach energooszczędnych zużycie gazu może zmaleć do 50-70 kWh/m2, a przy budownictwie pasywnym wynosi już tylko do 15 kWh/m2. To zużycie dla ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Podstawowe kalkulacje prezentują się następująco:

  • dom ze standardową izolacją – koszt ok. 2000 PLN / rok (zużycie na poziomie 100 kWh/m2);
  • stare i nieefektywne energetycznie budownictwo  – koszt ok. 4000 PLN / rok (zużycie na poziomie 200 kWh/m2);
  • domy energooszczędne  – koszt ok. 1000-1400 PLN / rok (zużycie na poziomie 50-70 kWh/m2);
  • budownictwo pasywne  – koszt ok. 200-300 PLN / rok (zużycie na poziomie 10-15 kWh/m2).

To wyliczenia dla domu 100 m2. W przypadku budynku o powierzchni 150 m2 należy te kwoty pomnożyć przez 1,5. Powyższe dane wskazują na to, że w dobie dużych zawirowań na rynku energetycznym warto stawiać na energooszczędne budownictwo, lepszej jakości materiały i oszczędne źródło ciepła. Przekłada się to na mniejsze koszty gospodarstw domowych, wynikające ze zmniejszonego zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzania budynku. Podane wyżej stawki mogą nieznacznie się różnić w zależności od indywidualnych stawek danego operatora. Choć zakup kotłów gazowych to wysoki koszt, to jednak w perspektywie lat się zwraca. Alternatywą pod kątem zabezpieczenia komfortu cieplnego w domu może być dobrej jakości pompa ciepła, która zaliczana jest do OZE. Tego typu warianty są bardziej efektywne i bardziej ekologiczne niż tradycyjne kotły na takie paliwa jak węgiel czy biomasa.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe w 2022 r. w przypadku domu to wydatek od kilkuset złotych do kilku tysięcy za sezon grzewczy. To ile ostatecznie kosztuje ogrzewanie gazem, zależy od wielu czynników, które należy uwzględnić przy budowie domu i projektowaniu instalacji grzewczej. Ostatnie miesiące to wsparcie rządowe w zakresie obniżenia podatku VAT, aby ułatwić funkcjonowanie gospodarstwom domowym. W pierwszym kwartale 2022 roku stawki były wyraźnie niższe, jednak później doszło do podwyżki cen w związku z wybuchem wojny na sąsiedniej Ukrainie. Ponadto wzrost kosztów ogrzewania może być związany ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ciepło domowników lub ich indywidualnymi upodobaniami. Czy wiesz, że istnieje możliwość inwestowania w takie projekty, które pozwalają uniknąć płacenia podatków? Piszemy o tym na stronie: https://magazyninwestora.pl/w-co-inwestowac-aby-nie-placic-podatkow.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ile dostaliście odszkodowania za zalanie

Ile dostaliście odszkodowania za zalanie mieszkania od ubezpieczyciela?

Następny artykuł

Osuszanie po zalaniu w Warszawie - jak sobie poradzić?

Związane stanowiska