Z wielką radością można zaobserwować modę na ekologię, jaka zapanowała w ostatnich latach. Zmieniają się niektóre nasze zachowania i nawyki, dobieramy też wiele produktów z myślą o ich ekologicznym charakterze. Jednak często „eko” dodawane jest przez producentów i sprzedawców po to, by zainteresować klienta swoją ofertą. Czy tak jest w przypadku szamba ekologicznego i czy zawsze można uznać je za sprzyjające środowisku? Dowiedz się z naszego artykułu!
Szambo ekologiczne – zasada działania i rodzaje konstrukcji
Instalacja odprowadzenia nieczystości z budynku jest jedną z najważniejszych. Bez gazu albo sieci telekomunikacyjnej łatwo można sobie poradzić. Tymczasem ścieki nie mogą trafiać do środowiska i chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać, dlaczego takie zasady są przyjęte. Jedną z opcji jest eko szambo. Przedstawiamy jego typy, ponieważ zbiorniki mogą być naprawdę różne.
Szambo samospalające, ekologiczne i tradycyjne – rodzaje zbiorników na nieczystości
Najlepszym sposobem na odprowadzenie ścieków jest sieć kanalizacyjna. Prowadzona jest na zlecenie miasta lub gminy. Nie zawsze dociera jednak do miejsc, gdzie infrastruktura jest słabsza. Dlatego alternatywą są wszelkiego rodzaju zbiorniki na nieczystości, w tym szambo ekologiczne. Czym różnią się poszczególne typy zbiorników? Możemy wyróżnić:
- szambo tradycyjne;
- szczelne szambo ekologiczne;
- szambo samospalające.
Tradycyjne szambo
To jedyna konstrukcja w zestawieniu, która nigdy nie jest określana jako szambo ekologiczne. To tradycyjne kręgi betonowe, które wprowadzane są do gruntu i tworzą zbiornik na nieczystości. Są stosunkowo tanie i łatwe w montażu, jednak coraz częściej odchodzi się od tej technologii. Konstrukcje są nieszczelne, a przemieszczające się masy ziemi dodatkowo przesuwają kręgi względem siebie. Dlatego często dochodzi do wycieków nieczystości, a tego każdy chce uniknąć.
Szczelne ekologiczne szambo
Bardzo często za ekologiczne szambo uznawane są zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego. Są to konstrukcje bardzo szczelne, bez osadników czy otworów. Dzięki temu wszystkie ścieki zatrzymywane są wewnątrz i nic nie dostaje się do gleby. Konstrukcja zbiorników zaprojektowana jest w taki sposób, żeby nie pękały pod wpływem poruszającej się ziemi. Dodatkowo, często połączenia rur prowadzonych w ziemi są elastyczne, co również wpływa na poprawę szczelności.
Szambo samospalające
Często nazywane jest również ekologiczną oczyszczalnią ścieków. Konstrukcja zaprojektowana jest w taki sposób, żeby dom opuszczało możliwie najmniej odpadów. Wiadomo, że większość ścieków to woda. Szambo ekologiczne ma za zadanie oczyścić możliwie najwięcej wody i wpuścić ją do otoczenia. Dlatego taka konstrukcja wyposażona jest w drenaż rozsączający, którym odprowadzana jest woda. Pozostałe zanieczyszczenia należy zbierać oddzielnie.
Eko szambo – które wybrać?
Zostawmy na razie szamba z betonowych kręgów i zajmijmy się konstrukcjami ekologicznymi. Masz zatem do wyboru przydomowe szambo ekologiczne do zbierania całości ścieków albo zbiornik częściowo odzyskujący wodę. Wybór odpowiedniego szamba ekologicznego zależy od wielu czynników. Są to głównie warunki techniczne na działce i liczba użytkowników. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu tych konstrukcji. Postaramy się podpowiedzieć, gdzie najlepiej się sprawdzają.
Eko szambo z tworzywa sztucznego i jego zalety
Zbiorniki z tworzywa sztucznego przede wszystkim zamykają wewnątrz wszystkie odpady. Nie musisz martwić się środkami chemicznymi stosowanymi w domu czy antybiotykami. Zakopane pod powierzchnią gruntu pozwalają na komfortowe korzystanie z ogrodu. Na powierzchni ekologicznego szamba możesz zaplanować nawet miejsce wypoczynkowe. Wystarczy, że odpowietrznik będzie miał wylot w pewnej odległości od zbiornika.
Wady szczelnego szamba ekologicznego
Do największych wad takiej konstrukcji należy konieczność częstego opróżniania szamba. Standardowe pojemniki mają objętość od 2,5 m3. W domach, gdzie jest wielu mieszkańców, okaże się to bardzo niewiele, a nawet przy dwóch użytkownikach nie będzie komfortowe. Niestety, szambo ekologiczne co kilka tygodni koniecznie trzeba opróżniać.
Betonowe szamba ekologiczne – budowa
Gdy przeglądasz oferty producentów, możesz natknąć się na szambo ekologiczne betonowe. Nie jest to jednak konstrukcja z kręgów żelbetowych. To szczelne zbiorniki prefabrykowane i montowane na miejscu. Najczęściej stosuje się do nich solidny beton zbrojony, a objętość pojemnika może przekroczyć 12 m3. Dzięki temu szamba nie będzie trzeba często opróżniać, a profesjonalnie wykonana konstrukcja na długo zachowa szczelność. Jednak do budowy tak dużego zbiornika potrzeba sporo miejsca. Wysokie są także koszty transportu i montażu.
Gdzie stosować szczelne eko szambo?
Szambo ekologiczne, które ma zatrzymać całość odpadów, najczęściej wybierane jest przy domkach letniskowych. Wówczas pojemnik wystarczy opróżnić raz na sezon, co jest tanie i komfortowe. Przy domach mieszkalnych zamknięte eko szambo jest konieczne przy pobieraniu wody ze studni. Z wiadomych przyczyn nie można dopuścić do zmieszania nawet oczyszczonej wody z gruntową. Dodatkowo, szambo ekologiczne znajdzie zastosowanie na mniejszych działkach, gdzie lokacja osadników jest utrudniona.
Szambo samospalające, czyli oczyszczalnia ścieków
Ekologiczny charakter mają konstrukcje, które w minimalnym stopniu ingerują w środowisko naturalne. Czy zatem zbiornik pozwalający na opuszczanie wody można nazwać szambem ekologicznym? Opinie w tej kwestii są podzielone i wielu ekspertów podważa ekologiczny charakter przydomowych oczyszczalni. Poznaj metodę działania szamba ekologicznego i sam oceń, czy jest się o co spierać.
Jak działa szambo ekologiczne z oczyszczaniem ścieków? Zalety
Szambo samospalające wstępnie oczyszcza ścieki. Wyposażone jest w system filtrów i osadników, a czasem ma także zbiorniki z bakteriami przyspieszającymi procesy gnilne. Dzięki temu uzyskiwana jest woda, którą uznaje się za ekologicznie neutralną. Za pomocą systemu drenażowego woda odprowadzana jest w dalsze części działki i wsiąka do gruntu. Szambo ekologiczne w formie oczyszczalni trzeba opróżnić jedynie raz do roku.
Wady szamba samoopalającego
Do największych wad konstrukcji trzeba zaliczyć problem z prowadzeniem drenaży. Musisz dysponować sporą działką, a wyloty ulokować z dala od zabudowań. Wokół niech zawsze jest wilgoć, a ponadto zapachu nie można uznać za przyjemny. Takiego szamba nie powinieneś rozmieszczać na działkach, które korzystają z wody ze studni. Gdzie szambo ekologiczne z oczyszczaniem ścieków się sprawdzi? Najczęściej na dużych działkach pod lasem, gdzie będzie spora przestrzeń do wypuszczenia wody.
Koszt szamba ekologicznego
Wpływ na wybór formy szamba ekologicznego ma również cena. Zdecydowanie najmniejsze jednorazowe koszty poniesiesz, kupując szambo betonowe. Konstrukcje o objętości 12 m3 kosztują nieco ponad 3000 złotych. Podobne ceny osiągają zbiorniki z tworzywa sztucznego o pojemności 3 m3, a koszt ich montażu jest niższy. Musisz też liczyć się z dodatkowymi częstymi wizytami szambiarek.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – dofinansowanie
Największy koszt szamba ekologicznego to na pewno konstrukcje z oczyszczalnią. Tu musisz liczyć się z kwotą od 10 tysięcy w górę, w zależności od wielkości i rodzaju osadników. Możesz jednak liczyć na częściowy zwrot kosztów, jeśli wybierzesz przydomowe oczyszczalnie ścieków. Dofinansowanie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może pokryć nawet 80% całości poniesionych kosztów.
Jak widzisz szambo ekologiczne to właściwie kilka różnych konstrukcji, dlatego warto było dowiedzieć się o każdej z nich. Przy wyborze musisz przede wszystkim patrzeć, czy dane rozwiązanie pasuje do twojej działki. Mamy nadzieję, że nasz poradnik ułatwi ci podjęcie decyzji!