Nic tak nie cieszy, gdy wracamy zmarznięci zimą do domu i możemy ogrzać się przy ciepłym kaloryferze. Zdarza się jednak, że taki grzejnik ulegnie zapowietrzeniu. Jak odpowietrzyć kaloryfer? To dość prosty zabieg, z którym na pewno sobie poradzisz.
Choć coraz częstszym rozwiązaniem w nowym budownictwie jest ogrzewanie podłogowe czy na podczerwień, to grzejniki wciąż są najpopularniejszym sposobem ogrzewania. Stosuje się je zarówno w mieszkaniach, jak i w domach jednorodzinnych. Zdarza się, że czasem przestają działać tak, jak powinny. Zapowietrzony grzejnik to problem, ale możesz mu zaradzić. Sprawdź, o czym pamiętać, gdy będziesz samodzielnie odpowietrzać kaloryfer.
W jaki sposób grzejniki ogrzewają nasze domy i mieszkania?
Grzejniki, najprościej rzecz ujmując, są po prostu wymiennikami ciepła. Wtłaczana do nich gorąca woda doprowadza do rozgrzania samego grzejnika, który potem oddaje ciepło do powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu. Kaloryfery nie są jednak niestety urządzeniami bezobsługowymi. Od czasu do czasu zbiera się w nich gaz. Dlatego każdy z nas powinien wiedzieć, jak odpowietrzyć kaloryfer w swoim domu.
Czy zapowietrzony grzejnik zawsze oznacza awarię?
Jeśli masz w domu instalację z kaloryferami, z pewnością zauważyłeś, że znajdują się na nich specjalne zawory. Dzięki nim zapowietrzony grzejnik w prosty sposób można naprawić. Jak odpowietrzyć kaloryfer? Wspomnianym zaworem musimy po prostu wypuścić z niego powietrze. Już sama obecność zaworów daje nam do zrozumienia, że odpowietrzanie kaloryferów to czynność, z którą będziemy musieli umieć sobie raz na jakiś czas poradzić.
Hydraulik do odpowietrzania grzejników? Zrób to sam!
To z kolei oznacza, że zapowietrzony kaloryfer nie jest oznaką awarii i z pewnością nie potrzebujesz wzywać hydraulika, aby wyjaśnił ci, jak odpowietrzyć kaloryfer. W tym poradniku w przystępny sposób wyjaśnimy ci, jak odpowietrzyć kaloryfer w bloku czy mieszkaniu. Dzięki temu z pewnością zaoszczędzisz pieniądze, bo odpowietrzanie kaloryfera przeprowadzisz z pewnością nie raz.
Co sprawia, że kaloryfer się zapowietrza?
Najkrócej można odpowiedzieć, że przyczynia się do tego woda. A w zasadzie nie tyle ona sama, ile znajdujące się w wodzie powietrze. Z czasem w kaloryferze jest go więcej wskutek parowania, zmniejsza się też ilość wody. Gdy przekroczony zostanie pewien poziom, zaczniesz zauważać niepoprawne działanie kaloryfera, które daje różne objawy. Jeśli jeszcze nie wiesz jak to zrobić, musisz dowiedzieć się jak odpowietrzyć kaloryfer samodzielnie w swoim domu lub mieszkaniu. Najpierw jednak upewnij się, że to z czym masz do czynienia to właśnie zapowietrzony grzejnik.
Zapowietrzony kaloryfer i jego objawy
Jest kilka bardzo charakterystycznych objawów zapowietrzenia kaloryfera. Gdy już się z nimi zapoznasz, w przyszłości bez najmniejszego trudu rozpoznasz je od razu. Gdy będziesz wiedział, jak odpowietrzyć kaloryfer, poradzisz sobie z tym problemem bardzo szybko. Nie jest to trudny ani czasochłonny proces. Do zapowietrzenia kaloryfera najpewniej doszło wtedy, gdy:
- pomimo włączenia grzejników w domu zrobiło się zimno;
- kaloryfery w dotyku są chłodne (upewnij się, że poprawnie działa pokrętło);
- grzejnik nie jest równomiernie nagrzany i chłodna (lub wręcz zimna) jest jego dolna część.
Jeśli takie objawy są ci znane, oznacza to właśnie, że czeka cię odpowietrzanie grzejników.
Jak odpowietrzyć grzejnik samodzielnie?
Proces ten, jak już wspomnieliśmy, możesz wykonać samodzielnie. Jak odpowietrzyć kaloryfer? Przede wszystkim, sprawdź, jakiego typu grzejniki masz w swoim domu. Znajdź też zawory odpowietrzające oraz zapewnij łatwe dojście do nich. Upewnij się też, w kaloryferze, który chcesz odpowietrzyć, woda nie jest gorąca (najlepiej zakręć zawór dla konkretnego grzejnika). Koniecznie też dowiedz się, w jaki sposób otwiera się w nim zawór odpowietrzający. Może to być kluczyk, pokrętło lub zawór na śrubokręt.
Odpowietrzanie grzejnika. Czego będziesz potrzebować?
Zanim dowiesz się, jak odpowietrzyć kaloryfer, musisz przygotować kilka rzeczy. Jeśli zawór w twoich grzejnikach otwierany jest za pomocą kluczyka, musisz go mieć pod ręką. Inne kaloryfery mogą być odpowietrzane przy pomocy śrubokrętu. Jeśli tak jest w twoim przypadku, musisz go przygotować. Warto mieć także naczynie (na przykład wiaderko), do którego może kapać woda, a także kilka ścierek. To w końcu praca z wodą i warto się zabezpieczyć.
Czy odpowietrzanie grzejników samemu jest bezpieczne?
Kiedy już dowiesz się, jak odpowietrzyć kaloryfer i przestrzegasz pewnych reguł, nie musisz się obawiać. Odpowietrzanie kaloryferów jest normalną czynnością w każdym domu i kiedy nauczysz się go raz, z pewnością nie będziesz musiał wzywać już nigdy do tego celu hydraulika. Dzięki temu oszczędzisz nieco pieniędzy z domowego budżetu.
Odpowietrzanie kaloryfera – tym pamiętaj
Jeśli upewniłeś się już, że masz w swoim mieszkaniu zapowietrzony kaloryfer i chcesz samodzielnie go odpowietrzyć, musisz pamiętać o kilku regułach. Bardzo istotna jest kolejność. Odpowietrzania grzejników podejmij się w ten sposób:
- kaloryfer odpowietrzaj dopiero wtedy, kiedy znajduje się w nim zimna, a nie gorąca woda. Dzięki temu unikniesz oparzenia;
- zawsze miej ze sobą dostateczny zapas ścierek czy ręczników. Pracujesz w końcu z wodą i lepiej zabezpieczyć podłogę pod kaloryferem, nawet jeśli wiesz, jak odpowietrzyć kaloryfer. To szczególnie istotne wtedy, kiedy jest ona wykonana z drewna lub paneli;
- sprawdź sposób odkręcania zaworu. Możesz potrzebować specjalnego klucza. W markecie z narzędziami bez problemu będziesz mógł kupić kluczyk do odpowietrzania kaloryferów.
Nie każdy kaloryfer odpowietrza się tak samo
W starszych budynkach wciąż spotykamy grzejniki żeliwne. Co więcej, w związku z dużą popularnością aranżacji typu retro, coraz częściej się do nich wraca. Obecnie bardziej popularne są jednak kaloryfery aluminiowe. Przed przystąpieniem do pracy musisz wiedzieć, że choć ogólnie zasada jest taka sama, nie każdy kaloryfer odpowietrza się tak samo.
Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?
Przede wszystkim, najpierw upewnij się, że zakręciłeś zawór lub termostat, który będzie blokował dopływ wody do kaloryfera. Jeśli tę czynność masz już za sobą, teraz musisz dowiedzieć się, jak odpowietrzyć kaloryfer.
Odpowietrzenie kaloryfera żeliwnego – jak to zrobić?
Przede wszystkim, przygotuj klucz nastawny. Odpowietrzenie grzejnika żeliwnego może się niektórym osobom wydawać skomplikowanym działaniem. Tak naprawdę jest bardzo proste i poradzisz sobie z nim z pewnością bez pomocy hydraulika. Po zakręceniu zaworu lub termostatu musisz nieco poluzować śrubunek, który stanowi połączenie między dopływem do twojego kaloryfera a samym zaworem.
Zabezpiecz podłogę przed wodą
Jeśli kaloryfer był zapowietrzony, usłyszysz teraz nieprzyjemne piszczenie dobywające się z poluzowanego połączenia. Z grzejnika zacznie też wypływać woda. Dlatego tak ważne jest, aby zabezpieczyć podłogę i pod połączenie podstawić wiaderko lub miskę. Gdy dźwięk ucichnie, oznaczać to będzie, że odpowietrzenie dobiegło końca. Możesz dokręcić śrubunek i odkręcić zawór lub termostat. Zapowietrzony grzejnik powinien teraz poprawnie się nagrzać. Teraz już wiesz, jak poprawnie odpowietrzyć kaloryfer żeliwny.
Odpowietrzamy kaloryfer aluminiowy
Odpowietrzenie kaloryferów aluminiowych przebiega nieco inaczej, ponieważ często są one zaopatrzone w specjalne odpowietrzniki. Jeśli odpowietrznika nie ma, cała procedura wygląda identycznie, jak w przypadku grzejnika żeliwnego.
Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego krok po kroku
Jak odpowietrzyć kaloryfer, jeśli mamy w nim odpowietrznik? Sprawa jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu. Najpierw termostat w grzejniku ustaw w pozycji zero. Potem zawór skieruj do pozycji w dół. Tu może być konieczne użycie kombinerek, trzeba jednak uważać, aby zaworka nie odkręcić całkowicie. Kluczykiem odkręć śrubę do momentu, w którym da się usłyszeć świst. Zaczekaj, aż z zaworu zacznie lecieć woda i wówczas śrubę dokręć. Twój grzejnik jest już odpowietrzony.
Jak odpowietrzyć kaloryfer łazienkowy?
Dowiedziałeś się już, jak przebiega odpowietrzanie grzejników aluminiowych i żeliwnych. W domach jednak występują też przecież grzejniki łazienkowe. Jak odpowietrzyć kaloryfer łazienkowy, a więc tzw. drabinkę? To również nie należy do trudnych zadań i poradzisz sobie z nim bez problemu.
Przede wszystkim, tak jak w poprzednich przypadkach, termostat ustaw w pozycji zero, aby woda nie wpływała już do grzejnika. Samo odpowietrzanie kaloryfera łazienkowego jest bardzo proste. Grzejniki drabinkowe wyposażone są w ręczne zawory do odpowietrzania.
Odpowietrzenie grzejnika łazienkowego – etapy
Najpierw jednak pod grzejnik podłóż szmatkę lub ręcznik, w który wsiąknie wypływająca woda. Następnie wystarczy taki zawór poluzować. Możemy to zrobić za pomocą płaskiego wkrętaka. Lepiej sprawdzi się jednak specjalny kluczyk, który dostaniesz w każdym sklepie z narzędziami. Gdy powietrze ucieknie z kaloryfera, zawór trzeba dokręcić. Wtedy też odkręć termostat.
Wiesz już jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny, aluminiowy czy łazienkowy. Możesz jednak zaoszczędzić sobie pracy w przyszłości. W tym celu możesz kupić specjalne zawory automatyczne. Po ich zamontowaniu będą pilnować, aby zbierające się w grzejnikach powietrze odprowadzane było na bieżąco.
To szczególnie praktyczne rozwiązanie w przypadku instalacji z kotłem na paliwo stałe. W ich przypadku odpowietrzanie kaloryferów bywa dosyć częste.