Jaki zawór do pralki wybrać?

zawór do pralki

Zakup nowej pralki nieodłącznie wiąże się z pewnym dreszczykiem emocji. Od dawna już nie jest to urządzenie podobne do poczciwej Frani działającej niegdyś w większości domów. Aby podłączyć nowy sprzęt do wody, konieczny jest zawór do pralki.

Czasem sprzedawcy oferują instalację sprzętu zaraz po jego przewiezieniu. Trzeba jednak za nią nieco zapłacić. W przypadku, gdy ma się w zanadrzu kilka narzędzi i nieco pojęcia o hydraulice, można zrobić to samodzielnie. Podłączenie pralki jest względnie łatwe, biorąc pod uwagę to, że elementy montażowe są powszechnie dostępne. Musisz jednak wiedzieć, że zawór zasilający i odpływowy może występować w różnych formach. Jak wybrać właściwe?

Zakup sprzętu i co dalej, czyli jak podłączyć pralkę

Do pralki muszą zostać doprowadzone woda i prąd, a po wirowaniu brudna woda koniecznie ma być odprowadzona do kanalizacji. Wiesz już, co będzie potrzebne do jej podłączenia. Przede wszystkim potrzebny ci jest zawór do pralki, który może występować w formie:

  • kulowej;
  • kątowej;
  • grzybkowej.

Każdy z typów ma zalety, ale też i wady. Ich poznanie pozwoli ci podjąć decyzję. Najpierw jednak pokrótce przybliżymy sposób montażu samego urządzenia.

Podłączenie pralki krok po kroku

Gdy przywieziesz pralkę do domu, warto ją rozpakować i wstawić w pobliże miejsca, w którym ma stać. Do zestawu dołączone są dwa węże – zasilający i odpływowy. Zazwyczaj nie mają ekstremalnej długości. W przypadku, gdy podłączenie pralki będzie następować w bardzo niestandardowym miejscu, należy dokupić sobie dłuższe elementy w sklepie. Rura spustowa do montażu w ścianie ma zwykle rozmiar fi50, natomiast wąż wylotowy jest w rozmiarze fi32. Potrzebna ci jest gumowa redukcja, którą należy włożyć w otwór w ścianie.

Jak podłączyć pralkę do odpływu?

Kolejna sprawa to podłączenie pralki do odpływu. Można po prostu wetknąć gumowy wąż w miejsce spustowe i tak pozostawić. Nie panuje tam zbyt duże ciśnienie, więc nic niepożądanego nie powinno się wydarzyć podczas wirowania. Jednak lepszym sposobem będzie zawór do pralki w formie syfonu montowany natynkowo lub podtynkowo. Po pierwsze jest to rozwiązanie bardziej estetyczne, a po drugie – bardziej stabilne.

Jak dokręcić zawór do pralki?

Dalszy etap to umieszczenie zaworu do pralki w miejscu zasilania wodnego. Przeważnie zawór w ścianie jest na ½ cala, natomiast gumowy przewód dołączony do pralek przeważnie występuje w rozmiarze ¾ cala. Dlatego należy zaopatrzyć się w taki, który z jednej strony ma wejście na ½ cala i wyjście ¾ cala. Gwint trzeba zgratować (przeszlifować poprzecznie) oraz nałożyć na niego pakuły i uszczelnienie hydrauliczne w formie pasty. Zawór trzeba dokręcić tak, aby wyjście ¾ cala skierowane było prostopadle w dół. Pamiętaj, by przed pierwszym uruchomieniem odkręcić blokady bębna!

Zawór wody do pralki – charakterystyka modeli

Aby dokonać optymalnego wyboru, powinieneś poznać wcześniej wymienione zawory:

  • zawór kulowy – jego budowa jest w zasadzie prosta, bo składa się on z uchwytu regulującego położenie kuli wydrążonej w środku, korpusu, dwóch uszczelnień i dławika. Zawór kulowy do pralki jest łatwy w obsłudze ze względu na ramię, które jest najdłuższe w opisywanych modelach. Trzeba więc użyć stosunkowo niewiele siły, żeby otworzyć lub zamknąć zawór. Minusem może być jego spory gabaryt i zastosowanie kolorów (niebieski i czerwony), które rzucają się w oczy.
  • zawór kątowy – bardzo chętnie wybierany wśród typów zaworów przystosowanych do pralek ze względu na swoją minimalistyczną budowę. Nie rzuca się w oczy i może zostać utrzymany w stylistyce armatury łazienkowej. Zawór kątowy do pralki pozwala na regulować strumień wody, dlatego często wybierany jest nie tylko do pralek, ale również do kranu lub zmywarek.
  • zawór grzybkowy – również niezwykle często stosowany do podłączania urządzeń (w tym pralki). Możesz tu regulować ciśnienie wody bardzo precyzyjnie przy pomocy pokrętła w formie grzybka (stąd nazwa). Zawór zajmuje nieco miejsca i również może rzucać się w oczy kolorystyką, jednak ma opinię bardzo trwałego.

Jakie zawory do pralki warto rozważyć do montażu?

Oczywiście, wygląd i ogólny styl zaworu to sprawa, która absolutnie należy uwzględnić, ale nie jest ona najważniejsza. W większości przypadków zarówno zasilający zawór do pralki, jak i syfon do odpływu będą zasłonięte przez pralkę. Dlatego liczy się przede wszystkim ich niezawodność.

Wybierz zawór do pralki z certyfikatem!

Dobry zawór to taki, który będzie miał odpowiednie certyfikaty. Chodzi przede wszystkim Atest Higieniczny, oraz ewentualnie Aprobatę Techniczną od ITB. Nie warto wybierać najtańszych rozwiązań, ponieważ ich trwałość jest wątpliwa. Zawory zasilające nie mają prawa przeciekać, szczególnie jeśli są zamontowane w miejscach poza zasięgiem wzroku.

Wewnątrz takiego zaworu powinien być specjalny filtr lub element mosiężny. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia i kamień zostaną wyłapane, a korpusowi nie zagrozi kamień.

Podłączenie pralki – co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Kolejna sprawa to odpływ pralki i jego wysokość. Zwykle nie mamy większego wpływu na jego umiejscowienie, jednak w większości urządzeń nie powinien on znajdować się niżej niż 60 cm od podłogi. Gdy jest on niżej, może wypływać woda przy całkowitym napełnieniu bębna. Jeśli w twoim przypadku taki odpływ jest ustawiony niżej, cały zawór do pralki w formie syfonu, należy przerobić i zmienić na wyższy.

Co zrobić przy podłączeniu pralki w kuchni?

Jeszcze jedna sprawa to podłączenie pralki w kuchni. Oczywiście, nie jest to standardowe miejsce, jednak nadal się zdarza, że taki sprzęt można w kuchni zastać. Skąd wziąć wodę i gdzie odprowadzać brudną? Zawór do pralki automatycznej umieszcza się najczęściej w baterii kranu. Taki zawór z przedłużką umożliwia wysunięcie całej baterii do przodu i umiejscowienie pomiędzy kurkami a gwintami mocującymi zaworu do pralki. Jeśli chodzi o zawór odpływowy do pralki, można go pominąć i umiejscowić wąż w głównym syfonie pod zlewem.

Jak odpowiednio wypoziomować pralkę?

Ostatnia sprawa po podłączeniu wszystkich elementów i odkręceniu śrub mocujących bęben, to wypoziomowanie urządzenia. Dlaczego jest to ważne? Odpowiednio stojąca pralka nie będzie emitować zbędnych wibracji podczas wirowania. Jak przeprowadzić ten proces? Przede wszystkim, przyda ci się poziomica (nie musi być długa, 40 cm wystarczy) i osoba, która pomoże ci nieco unieść pralkę. Do poziomowania wykorzystaj stopy, które można wkręcać lub wykręcać. Regulując ich wysokość, ustawisz pralkę w poziomie.

Pralka i jej eksploatacja nie sprawiają większych trudności, jeśli tylko montaż elementów został przeprowadzony odpowiednio. Kluczową rolę odgrywa ma zawór do pralki. Nie tylko dystrybuuje wodę i ogranicza jej ciśnienie, ale też może stanowić odpowiednią ozdobę w łazience lub kuchni. Nie decyduj się na najtańsze rozwiązania, bo ich trwałość jest często wątpliwa, a szczelność – krótkotrwała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
cement portlandzki

Cement portlandzki – zastosowanie, ceny, skład i pochodzenie

Następny artykuł
malowanie elewacji

Samodzielne malowanie elewacji – nejlepsze i sprawdzone sposoby!

Związane stanowiska