Jak ustawić antenę satelitarną w swoim domu – sprawdzone sposoby

jak ustawić antenę satelitarną

Chociaż wielu użytkowników odbiera naziemny sygnał telewizyjny, to dla zaspokojenia potrzeb wszystkich domowników potrzebne są setki kanałów na satelicie. Aby to zrobić, trzeba wiedzieć, jak ustawić antenę satelitarną prawidłowo. Oto podpowiedzi.

Nie potrzeba fachowca, który byłby wyposażony w mierniki lub wskaźniki odbieranego sygnału satelitarnego, by ustawianie anteny było możliwe. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie wartości kątowych ustawień satelity dla poszczególnych miejsc widocznych na stronach internetowych dostawców. W ten sposób można zrobić to samodzielnie, co pozwoli zaoszczędzić i zdobyć kolejne umiejętności.

Ustawienie anten satelitarnych – co jest potrzebne?

Niezbędne elementy całej instalacji to:

  • antena – najlepiej taka o średnicy co najmniej 80 cm, bo im większa, tym łatwiej znaleźć sygnał;
  • konwerter – niezbędny do zmiany sygnału odbieranego z satelity;
  • uchwyt montażowy naścienny;
  • kabel antenowy 75 Ohm – maksymalna długość to 30 metrów.

Dobrym miejscem do montażu satelity będzie przestrzeń odsłonięta od wysokich drzew. Szukaj miejsca na dachu przy kominie lub na elewacji wolnej od zacienienia. Jeśli uchwyt masz już zamontowany, czytaj dalej i dowiedz się, jak ustawić antenę satelitarną.

Jak ustawić satelitę w konkretnym mieście?

Jeśli korzystasz z usług Cyfrowego Polsatu, NC+ lub Orange powinno cię interesować ustawienie anteny satelitarnej Hot Bird. Jakie kąty powinieneś uwzględnić?

Ustawienie anteny satelitarnej Cyfrowego Polsatu, NC+ i Orange wymaga znajomości 3 parametrów:

  • azymutu;
  • kąta elewacji;
  • odchylenia od kąta strony południowej.

Oczywiście, w zależności od konkretnego miasta liczby te się zmieniają, dlatego najlepiej skorzystać z gotowych wartości dla lokalizacji. Wtedy wykorzystaj kątomierz i miernik sygnału. Jednak nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie zawsze montuje się maszt na antenę pod kątem prostym.

Instalacja anteny satelitarnej – jak się za to zabrać?

Po umieszczeniu anteny na maszcie i podpięciu konwertera z przewodem do dekodera możesz przystąpić do poszukiwania sygnału. Na początku postaraj się ustawić antenę satelitarną podobnie jak te, które mają sąsiedzi. Najlepiej mieć wtedy wgląd w obraz na telewizorze, by sprawdzać, jaka jest jakość i siła sygnału. Najpierw postaraj się skierować antenę maksymalnie na wprost południa. W dalszym etapie zmieniaj o 1o wartość kątową góra-dół. Jest to sposób na to, jak ustawić antenę satelitarną bez miernika, jednak nie zawsze najlepszy.

Jak ustawić antenę satelitarną za pomocą telefonu?

Do znalezienia odpowiedniego sygnału może ci posłużyć telefon z aplikacją wyszukującą sygnał satelitarny. W ten sposób możesz wykonać ustawienie anteny NC+, Cyfrowego Polsatu i Orange. Podłącz telefon do sieci WLAN i to samo zrób z dekoderem. Później ustaw program o najsłabszych parametrach, jeśli chodzi o sygnał i jakość. Ostatni etap to wprowadzenie IP dekodera do aplikacji, która odczytuje jakość sygnału.

Jak zobaczyć, czy ustawienie jest prawidłowe?

Mając telefon przy sobie, możesz delikatnie zmieniać ustawienie anteny tak, by uzyskać maksymalnie najsilniejszy sygnał. Będzie to widoczne na pasku w aplikacji. Jednak ustawienie anteny Polsatu i innych dostawców nie polega jedynie na kręceniu talerzem. Co jeszcze musisz zrobić?

Ustawienie konwertera w antenie satelitarnej

Jak wiesz, konwerter ma za zadanie odbierać i zmieniać wartość sygnału satelitarnego. Dlatego jego pozycja jest bardzo ważna, jeśli chcesz wiedzieć, jak ustawić antenę satelitarną. Zdecydowanie najwięcej uzyskasz, gdy dobrze ustawisz talerz, ale konwerter też musi mieć odpowiednią pozycję.

Ustawianie anten satelitarnych z konwerterem – krok po kroku

Ustawienie satelity i konwertera powinno umożliwiać pionową pozycję kabla antenowego. Na początku warto to zrobić orientacyjnie. Kąt konwertera znajdziesz dopiero po całkowitym ustawieniu anteny, a procedura ta polega na obracaniu nim względem własnej osi. Podczas obrotu cały czas patrz, jak zmienia się siła sygnału. Gdy już uzyskasz najlepszy wynik, dokręć mocowanie konwertera.

Ustawienie anteny satelitarnej NC+, Polsatu i Orange – o czym jeszcze pamiętać?

Jakie czynności są jeszcze istotne, by ustawienie anteny było poprawne? Przede wszystkim, na początku postaraj się skręcić mocowania talerza tak, by ruch obrotowy wymagał nieco siły. Pozwoli to zapobiec samoistnej zmianie wartości kątowej anteny. A jak ustawić antenę satelitarną bez poprawek? Po znalezieniu optymalnej wartości południowej skontruj śruby w mocowaniach. Pozwoli ci to na bezproblemowe ustawienie pozycji góra-dół. Gdy już ją znajdziesz, również dokręć mocowania. Na samym końcu jeszcze raz umiejętnie dokręć wszystkie śruby mocujące.

Jeśli całość wykonasz starannie i wykażesz się cierpliwością, antena będzie odbierała sygnał bardzo dobrze i niestraszne jej będą porywiste podmuchy wiatru. To największy wróg jakości sygnału satelitarnego, ale gdy będziesz wiedział, jak ustawić antenę satelitarną, odbiór okaże się idealny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
imitacja kominka

Domowa imitacja kominka – kilka sposobów na przytulne miejsce w salonie

Następny artykuł
dom z kamienia

W jaki sposób zbudować dom z kamienia i czy warto to zrobić?

Związane stanowiska