W ostatnich latach furorę w budynkach wielomieszkaniowych robi imitacja kominka. Chociaż nie każdy może pozwolić sobie na prawdziwe palenisko, można zaopatrzyć się w atrapę, która będzie łudząco przypominać prawdziwy kominek. Jak ją wykonać?
Nie każdy może zdecydować się na prawdziwy kominek w mieszkaniu. Powodów jest kilka. Po pierwsze, względy techniczne nie pozwalają w wielu miejscach na montaż paleniska. Po drugie, jest to raczej kosztowna inwestycja. Po trzecie, wiąże się ona też z wygospodarowaniem miejsca na drewno, utrzymaniem porządku i opanowaniem umiejętności zapanowania nad ogniem. Dlatego właśnie kominki na prąd cieszą się coraz większą popularnością. Czy warto postawić na imitację kominka?
Sztuczne kominki – atrapy, które możesz mieć w salonie
To, że kominek nie daje prawdziwego ognia, nie przeszkadza cieszyć się wysoką temperaturą podczas przyjemnych wieczorów. Obecnie budowane mieszkania mają już główne źródło ciepła, którym najczęściej jest piec gazowy, kocioł na węgiel lub pompa ciepła. Rzadko zdarza się, by kominki służyły za centralny punkt grzewczy. Nie oznacza to jednak, że imitacja kominka nie może zagościć w twoim salonie lub sypialni. Jakie rodzaje takich akcesoriów możesz wykorzystać?
Kominek na świece czy inny typ?
Jakie modele możesz mieć w swoim mieszkaniu? Kilka pomysłów przedstawiono poniżej, a zaliczają się do nich kominki:
- na świece;
- LED;
- atrapy;
- elektryczne z funkcją grzania.
Oto charakterystyka poszczególnych rodzajów kominków.
Imitacja ognia do kominka przy pomocy świec
To jedno z prostszych rozwiązań, które możesz wykonać samodzielnie w swoim mieszkaniu. Taka imitacja kominka koncentruje się głównie na obecności portalu stanowiącego obramowanie naścienne. Jest wykonane niemal tak samo, jak obudowa prawdziwego kominka, z tą jednak różnicą, że materiały nie muszą być odporne na ogień.
Imitacja kominka na świece i estetyka
Paleniskiem w takim „kominku” jest blat, na którym umieszcza się świece. Najlepiej wybrać dosyć grube produkty, które nie będą się łatwo przewracały. To też piękne miejsce na wyeksponowanie zdjęć rodzinnych i pamiątek ozdobnych, które można ułożyć na półce powyżej. Za świecami warto ustawić lustro, aby optycznie pogłębiało kominek.
Imitacja kominka LED do mieszkania
Kolejne (i nieco bardziej zaawansowane) rozwiązanie to sztuczne palenisko elektroniczne z lampkami LED. Atrapy kominka wykonane w tym stylu nie wymagają tworzenia obramowania i można je powiesić na ścianie. Są interesującym rozwiązaniem szczególnie dlatego, że można nimi sterować przy pomocy pilota. Emitują też dźwięki palącego się drewna i łudząco przypominają płomienie oraz dym.
Jak działa kominek LED w praktyce?
Taka imitacja kominka ma tę zaletę, że modele LED nie muszą mieć podłączenia do prądu. Oczywiście, jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak wymaga niejednokrotnie pociągnięcia dodatkowej nitki przewodów do sterownika. Możesz zainteresować się też kominkiem na baterie.
Atrapy kominków bez wkładu
Rozwiązaniem nieco przypominającym pierwszy proponowany typ są atrapy kominkowe wykonane samodzielnie lub montowane jako gotowe produkty najczęściej z płyty MDF. Można je dowolnie udekorować, a jedynym warunkiem do montażu jest kawałek prostej ściany, do której można taki portal przysunąć.
Imitacja kominka bez wkładu – pomysł na aranżację
Opisywana imitacja kominka jest świetnym pomysłem, by nadać wnętrzu kunsztownego stylu. Sprawdzi się nawet w miejscach o małej przestrzeni, ponieważ takie modele nie są zbyt głębokie. W niektórych przypadkach te produkty zawierają otwierane filary, w których można umieścić drobne bibeloty. Frontalny blat to odpowiednie miejsce na zdjęcia rodzinne, a wewnątrz można ułożyć kilka okrągłych lub podziabanych drewienek.
Domowy kominek – imitacja z funkcją grzania
To zaawansowane rozwiązania przygotowane z myślą o osobach, które nie tylko chcą cieszyć oczy widokiem płomieni, ale też skorzystać z wydzielanego ciepła. Kominki na prąd wyposażone w funkcję grzania mogą wykorzystywać lampy LED i podczerwień. Dzięki temu są oszczędne i nie powodują wysuszania ogrzewanego powietrza. Taki typ urządzenia może być oczywiście sterowany zdalnie, a jego montaż bardzo często przeprowadza się razem z portalem dekoracyjnym.
Atrapa kominka – jak zrobić ją samodzielnie?
Jeśli masz ambicję, by stworzyć kominek samodzielnie (mowa oczywiście o jego imitacji), czeka cię ciekawe wyzwanie. Sam montaż nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności. Ważne jest jednak, byś wiedział, jaki efekt chcesz osiągnąć i dobrze zaplanował przebieg prac. Zanim wykonasz portal paleniska, zaopatrz się w wybraną przez siebie imitację. Dowiesz się, jaka głębokość jest ci potrzebna i w jaki sposób rozplanować przestrzeń. Atrapa kominka w salonie jest do kupienia lub zrobienia samodzielnego. Wybór zależy od ciebie.
Imitacja kominka a przebieg prac montażowych
Stawiając na trudniejszy wariant, czyli własnoręczne wykonanie obramowania, musisz wszystko dobrze pomierzyć. Najlepiej wykonaj rysunek poglądowy z naniesionymi wymiarami. Jakie narzędzia i materiały będą ci potrzebne? Oto ich lista:
- płyty GK;
- klej do płyt;
- profile do płyt GK;
- nożyce do blachy;
- wkrętarka;
- wiertarka;
- młotek;
- narożniki;
- wkręty do blachy (najlepiej samowiercące);
- nóż do płyt;
- poziomica;
- miarka;
- ołówek lub marker.
Tak przygotowany możesz przystąpić do wykonywania prac.
Jak zamontować imitację kominka?
Na początku dokładnie zmierz rozstaw profili, do których będziesz przykręcał płyty. Pamiętaj, że ich rozmieszczenie nie stanowi gotowego miejsca, ponieważ od zewnątrz i od wewnątrz dojdą jeszcze płyty z karton gipsu, których grubość to standardowe 1,25 cm. Imitacja kominka wymaga dobrego zaplanowania, tak by zminimalizować ryzyko pozostawienia zbyt dużej i za małej przestrzeni wewnątrz portalu.
Jak dokręcić płyty?
Kolejny krok to dokręcenie przyciętych na wymiar płyt. Zanim zrobisz to również od frontu, dobrze, żebyś przeprowadził kabel zasilający do sterowania kominkiem. Jeżeli nie masz możliwości podpięcia się do gniazdka np. tego odpowiedzialnego za oświetlenie w pomieszczeniu, możesz zaplanować przeciągnięcie przedłużacza. Najlepszy efekt jednak osiągniesz, gdy zminimalizujesz obecność widocznych kabli.
Przyklejanie i wykańczanie atrapy kominka
Po zakręceniu płyt do profili przyszedł czas na przyklejenie ich do ściany. Teraz najlepiej obsadzić narożniki i przykleić cegłę ozdobną (jeśli taką przewidujesz). Równie dobrze imitacja kominka w salonie może zostać pomalowana. Prawdopodobnie wyjdzie taniej niż przyklejanie kamienia, fugowanie i impregnacja. W końcowych etapach pozostaje zainstalowanie wewnątrz komina puszki elektrycznej i gniazdka, by umieścić w nim przewód zasilający.
Końcowy etap prac obejmuje wykończenie, czyli zaszpachlowanie wszelkich miejsc po wkrętach, obsadzenie dodatkowych narożników, przyklejenie listew i pomalowanie całości. Po wykonaniu tych czynności możesz przejść do założenia kominka w portalu. I gotowe!
Atrapa kominka – gdzie kupić?
Mnóstwo sklepów internetowych i stacjonarnych oferują rozwiązania imitujące kominki domowe. Ich wybór jest naprawdę duży, a dodatkowa zaleta to możliwość obejrzenia efektów wizualnych bez kupowania urządzenia. Oczywiście, jeśli nie masz możliwości wykonać zabudowy samodzielnie, możesz w tym celu zatrudnić fachowca. Koszt inwestycji będzie jednak nieco większy.
Jak widzisz, imitacja kominka może być wykonana samodzielnie i masz możliwość szerokiego wyboru. Taka atrapa może być bardzo ciekawym dodatkiem, który uprzyjemni wygląd wnętrza.