Garderoba na poddaszu to jeden z najwygodniejszych sposobów na zagospodarowanie tej przestrzeni. Jednak z uwagi na charakterystyczne skosy wynikające z kształtu zadaszenia stanowi spore wyzwanie dla projektantów. Czy aranżacja garderoby na poddaszu warta jest zachodu?
Sypialnia na poddaszu z garderobą
Najwyższa kondygnacja w domach często aranżowana jest na strefę wypoczynkową. Z uwagi na znaczną odległość od wejścia panuje tam cisza i większa intymność. Zazwyczaj umieszcza się w niej sypialnie, w towarzystwie których może znaleźć się miejsce do przechowywania odzieży. Garderoba na poddaszu często projektowana jest w domach jednorodzinnych. Najczęściej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni, ponieważ wówczas najłatwiej i najwygodniej jest z niej skorzystać.
Sprawdź również: https://przewodnikpanidomu.pl/jak-szybko-posprzatac-pokoj/
Mała garderoba na poddaszu – jak zaplanować?
Myśląc o garderobie, wielu inwestorów ma na myśli przestronne pomieszczenia rozmiarami przypominające pokoje z niezliczoną ilością szaf. Tymczasem każdy dom cierpi na brak wolnej przestrzeni, niezależnie od tego, jakie ma rozmiary. W związku z tym często garderoba na poddaszu jest raczej niewielkich rozmiarów. Dodatkowym problemem może być specyfika poddasza, a szczególnie jej sufitu. Szerzej ten problem poruszymy w dalszej części tekstu. Warto zwrócić uwagę także na lokalizację garderoby, a co za tym idzie również jej funkcjonalność.
Garderoby na poddaszu w formie szafy
Mało wolnej przestrzeni zmusi cię do podejmowania trudnych decyzji. Projekt garderoby na poddaszu często może zawierać pomieszczenie rozmiarem przypominające większą szafę. Mianem garderoby może być określana wydzielona część sypialni ulokowana za łóżkiem lub w obrębie okna. Nie zawsze będzie możliwość wejścia do środka, jednak pomysłowy projekt pozwoli zachować większość ubrań i dodatków. Dlatego nawet dysponując mało imponującymi warunkami, nie rezygnuj z garderoby na poddaszu.
Gdzie umieścić garderobę na poddaszu?
Planując konstrukcję garderoby, zadbaj o jej funkcjonalność i możliwie najlepszy dostęp z sypialni. Najczęściej garderoby na poddaszu stanowią wydzieloną część sypialni. Zadbaj o to, żeby po wyjściu z łóżka możliwie najszybciej znaleźć się w garderobie. Jeżeli nie masz możliwości, żeby połączyć oba pomieszczenia drzwiami, stwórz przejście korytarzem. Jeśli garderoba na poddaszu będzie zbytnio oddalona od sypialni lub łazienki, przestanie być funkcjonalna. Stanie się wówczas jedynie miejscem do przechowywania nieużywanych ubrań.
Co powinna zawierać mała garderoba na poddaszu?
Żeby garderoba na poddaszu okazała się funkcjonalna i wygodna, musisz znaleźć miejsce na kilka niezbędnych elementów. Niektóre z nich są charakterystyczne dla każdej garderoby, inne wymagane są szczególnie przy tych na poddaszu. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić garderobę na poddaszu, weź pod uwagę poniższe wskazówki.
Półki na bieliznę i codzienne ubrania
Półki na odzież codzienną to jeden z najważniejszych elementów, w jaki powinna być wyposażona każda garderoba na poddaszu. W tym pomieszczeniu powinny znaleźć się przede wszystkim ciuchy, które wrzucisz na siebie natychmiast po wyjściu z łóżka. Zadbaj też o to, żeby ubrania były często używane. Nie przechowuj tam starych swetrów, zimowych kurtek czy sentymentalnych sukienek. Na takie ubrania znajdziesz miejsce w innych szafach.
Szafki na buty
Wielu projektantów unika montażu półek na buty w garderobie na poddaszu. Jednak warto poświęcić nieco miejsca właśnie dla obuwia, zwłaszcza aranżując na nie miejsca o słabej dostępności. Podobnie jak w przypadku półek na bieliznę, nie chowaj tam obuwia nieużywanego i zimowych botków. Lepiej poświęć miejsca dla lekkich butów noszonych po domu, do ogrodu lub w cieplejsze dni.
Miejsce siedzące i wolną przestrzeń
Garderoba na poddaszu to nie tylko miejsce do przechowywania ubrań, ale także do przebierania. Dla poprawy komfortu zadbaj o to, żeby wewnątrz znalazło się miejsce siedzące. Możesz wstawić tam komodę w formie skrzyni, na której będziesz mógł usiąść. Dzięki temu znakomicie zagospodarujesz wolną przestrzeń i poprawisz funkcjonalność garderoby. Zyskasz też dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów o nietypowych kształtach i rozmiarach.
Okienko najlepiej dachowe
Zadbaj o dostęp dziennego światła do wewnątrz. Garderoba na poddaszu często znajduje się przy zewnętrznej części pomieszczenia, dlatego łatwo jest zaprojektować w niej okno dachowe. Okno nie musi być wielkie i często wystarczą najmniejsze konstrukcje dachowe. Dzięki temu łatwiej ocenisz swój wygląd, a sztuczne oświetlenie stanie się tylko dodatkowym.
Wentylacja w garderobach bez okien
Nie masz możliwość wstawienia okna dachowego? Wówczas nie zapomnij o tym, żeby garderoba na poddaszu miała możliwość przepływu powietrza. Najlepszym rozwiązaniem będzie podpięcie do pomieszczenia jednej odnogi instalacji wentylacyjnej. Czasem wystarczy też podcięcie pod drzwiami, podobne do rozwiązań znanych z łazienki.
Zamykane drzwi
Skoro jesteśmy już przy drzwiach, ten temat także warto poruszyć. Sypialnia na poddaszu z garderobą powinna być połączona za pomocą drzwi i lepiej nie pozostawiać obu pomieszczeń otwartych na siebie. Możesz tu wybrać dowolne rozwiązanie. Jeśli masz sporo wolnej przestrzeni, możesz postawić na tradycyjne drzwi rozwierane. Alternatywą mogą być drzwi łamane lub harmonijkowe, które wystarczą w takich miejscach. Żeby całe wnętrze nie okazało się ciężkie, małe i ciemne, możesz wstawić drzwi przeszklone. Stworzą one ciekawy efekt szczególnie przy garderobie wyposażonej w okienko dachowe.
Garderoba pod skosem – spory problem czy drobna niedogodność?
Wcześniej wspominaliśmy o problemach wynikających z ukształtowania powierzchni dachu. Często garderoba na poddaszu musi borykać się z problemami wynikającymi z nieustawnej przestrzeni. Skosy konstrukcji dachowej widoczne są wewnątrz pomieszczenia. Czy jednak garderoba ze skosami to spory problem, którego nie sposób ominąć?
Co to są ścianki kolankowe?
Za skosy w powierzchni poddasza odpowiadają ścianki kolankowe. Stanowią one pionową część ścian ułożonych na ostatnim stropie i to na nich opiera się konstrukcja dachowa. Wysokie ścianki oznaczają przestrzeń o większej funkcjonalności, ponieważ pod ścianą można ustawić komodę. Często jednak ścianki kolankowe mają zaledwie 30-40 centymetrów co znacznie utrudnia aranżację. Jednak nie czyni jej niemożliwą.
Urządzamy garderobę pod skosem
Zabudowa garderoby na poddaszu wykończonej skosami wymaga nieco wyobraźni. Przede wszystkim przed zakupem mebli musisz dokładnie zmierzyć całą przestrzeń i zwymiarować ją. Nie zapomnij także o obliczeniach na pionowych ścianach i w obrębie skosów. Dzięki temu będziesz mógł dobrać szafki, szafy i komody o różnych wysokościach. Alternatywnym rozwiązaniem jest garderoba na poddaszu ze skosami wypełniona meblami na zamówienie. To z pewnością wygodniejsze rozwiązanie, jednak znacznie bardziej kosztowne.
Garderoba ze skosami – czym zaaranżować?
Przestrzenie tworzone przez ścianki kolankowe i konstrukcję więźby dachowej są najtrudniejsze do zagospodarowania. Szczególny problem pojawia się w sytuacji, kiedy mała garderoba na poddaszu ma bardzo niskie ścianki kolankowe i skos zaczyna się niedaleko od podłogi. Garderoba pod skosami wymaga zatem umieszczenia w tych przestrzeniach odpowiednich mebli o szczególnym przeznaczeniu.
Schowki na buty i inne akcesoria
Garderoba pod skosem może być wyposażona w niskie komody o sporej głębokości. W miejscach o najmniejszej wysokości można umieścić schowki na buty, które używane są sporadycznie. Możesz też schować w nich inne akcesoria stosowane tylko okazjonalnie lub sezonowo, jak koce, pościel czy poduszki na meble ogrodowe. Dzięki temu przestrzeń będzie dobrze zagospodarowana, a wspomniane przedmioty znajdą swoje miejsce.
Zabudowa modułowa
Garderoba na poddaszu wykonywana na wymiar często zawiera rozwiązania modułowe. Takie elementy poprawiają funkcjonalność szczególnie tej trudno dostępnej przestrzeni. W niskich częściach garderoby możesz umieścić szafki wyposażone w wysuwane szuflady, czy wieszaki. Producenci oferują także szafki narożne, przypominające rozwiązania znane z pomieszczeń kuchennych. Stosując takie meble, nie tylko schowasz w garderobie więcej przedmiotów, ale także wygodnie je wydobędziesz w razie potrzeby.
Ile kosztuje zabudowa garderoby na poddaszu?
Aranżacja garderoby na poddaszu może okazać się bardzo kosztowna. Przede wszystkim pomieszczenie potrzebuje podobnego wykończenia jak inne wnętrza, czyli malowania ścian i ułożenia podłogi. Ponadto dochodzą jeszcze meble, których jest dużo i często muszą być wykonywane na wymiar. Z pewnością poniesiesz wyższe koszty, niż wykańczając standardowy pokój czy sypialnię.
Niewielka garderoba na poddaszu o powierzchni kilku metrów kwadratowych może wymagać nakładów finansowych w granicach 4-6 tysięcy złotych. Jeśli postawisz na zakup mebli we własnym zakresie, znajdziesz się w okolicach dolnej części widełek. Z kolei meble na wymiar i wymyślne aranżacje mogą wywindować stawkę nawet do kilku tysięcy za każdy metr kwadratowy.
Garderoba na poddaszu – czy warto?
Niewątpliwie garderoba na poddaszu to rozwiązanie architektoniczne, które warte jest uwagi. Przede wszystkim poprawia funkcjonalność całego poziomu a szczególnie strefy wypoczynkowej. Potrzeba wykonywania mebli na wymiar lub uważne dobierania odpowiednich akcesoriów podnosi koszt i utrudnia wyposażenie tej przestrzeni. Dlatego niezależnie od decyzji należy mieć świadomość ograniczeń wynikających z tej konstrukcji.