Wysokość umywalki – jakie normy obowiązują obecnie?

wysokość umywalki

Robisz remont? Sprawdź, jaka jest odpowiednia wysokość umywalki. Dowiedz się też, jaka jest prawidłowa wysokość zlewu. Podpowiemy również, jaką należy wybrać wysokość szafki umywalkowej w zależności od rodzaju umywalki.

Czy wysokość umywalki faktycznie ma znaczenie?

Przygotowując się do remontu łazienki lub przeprowadzenia prac wykończeniowych warto zadać sobie kilka pytań. Ważny jest jednak nie tylko dobór odpowiednich płytek, wybór prysznica czy baterii umywalkowej. Inwestor musi wybrać także wysokość umywalki. Dlaczego jest to tak ważne?
Od tego, na jakiej wysokości będzie się znajdowała umywalka zależy twój komfort w trakcie jej użytkowania. Z pewnością nie chcesz być zmuszony do schylania się lub stawania na palcach, by umyć ręce. Dlatego też wybór odpowiedniej wysokości umywalki jest niezwykle istotny.
Większy problem może pojawić się wtedy, gdy w twoim domu mieszkają osoby mocno różniące się od siebie wzrostem. Jak się za chwilę przekonasz, także i tę kwestię możesz rozwiązać na różne sposoby. Zacznijmy jednak od podstaw.

Wysokość umywalki – norma

Zapewne domyślasz się, że jeśli chodzi o montaż osprzętu w łazience, istnieją pewne normy. Dotyczy to zarówno sedesów, pryszniców, wanien, jak i właśnie umywalek. Wysokość umywalki jest niezwykle istotna dla komfortu użytkowania jej na co dzień.
W Polsce jeszcze do niedawna obowiązywały normy z lat siedemdziesiątych. Stosowanie się do nich nie gwarantowało jednak wygody użytkowania łazienki. Dlatego dziś profesjonaliści stosują raczej normy europejskie w tym zakresie. Jeśli chodzi o wysokość umywalki, norma dzisiaj to między 75 a 80 centymetrów.

Wysokość montażu umywalki

W miejscu, gdzie mieszkają osoby o wzroście co najmniej 170 cm można zamontować umywalkę na wysokości 85 centymetrów. Jeśli domownicy są jeszcze wyżsi, wówczas można przesunąć umywalkę do 90 centymetrów.
Rozważając wysokość umywalki musisz zatem dobrze przemyśleć, kto będzie z niej korzystał. Jeśli masz miejsce na osobną łazienkę dla dzieci, w łazience dla dorosłych umywalka może znaleźć się wyżej. Warto jednak podjąć tę decyzję mając na uwadze także komfort gości, którzy będą odwiedzać cię w twoim domu.
Jeśli w twoim domu mieszkają osoby, których wzrost bardzo mocno się różni, jednym z rozwiązań może być zamontowanie dwóch umywalek. Wysokość umywalki jest bardzo istotna, a więc czasem może być to bardzo korzystne rozwiązanie. Trudno o kompromis w przypadku jednej umywalki, jeśli jedna osoba mierzy 200, a druga 160 centymetrów wzrostu.

Co należy rozumieć przez wysokość umywalki?

Wydawać się to może nieco mylące, ale zasada jest bardzo prosta. Chodzi po prostu o odległość pomiędzy podłogą a górną krawędzią umywalki, która znajdzie się w łazience.

Wysokość umywalki nablatowej

Szczególnie należy uważać, jeśli chodzi o wysokość umywalek nablatowych. Jedne z nich są wpuszczane w blat, inne na nim stoją. Wysokość umywalki najlepiej wybrać razem z modelem umywalki. Generalnie górna krawędź misy powinna się znajdować na wysokości co najmniej 85 centymetrów. Można to regulować, w zależności od wzrostu i upodobań domowników.

Wysokość umywalki dla niepełnosprawnych

A jak wygląda kwestia montażu umywalki w przypadku osób niepełnosprawnych? Wysokość umywalki musi być tu oczywiście dostosowana do wysokości wózka inwalidzkiego. W innym wypadku skorzystanie z umywalki byłoby dla takiej osoby niemożliwe.
W przypadku takiej umywalki wysokość od podłogi do górnej krawędzi nie powinna przekroczyć 85, a nawet 80 centymetrów. Jeszcze bardziej istotne niż wysokość umywalki jest zapewnienie miejsca na nogi oraz wózek inwalidzki. Dlatego też umywalka musi być w tym wypadku mocno wysunięta do przodu. Pod nią powinno zostać około 67 cm miejsca. Szerokość umywalki nie powinna jednak być mniejsza niż 60 cm, a zalecana długość to około 50 centymetrów.

Jaka wysokość zlewu jest optymalna?

Ze zlewów korzystamy w podobny sposób, jak z umywalek. Dlatego też wysokość zlewu powinna być podobna. Należy zadbać o to, aby górna część zlewu znajdowała się na wysokości 80, maksymalnie 85 centymetrów. Jeśli jesteś osobą bardzo wysoką, wówczas możesz wybrać wysokość 90 centymetrów.

Wysokość podłączenia umywalki

Podobnie jak w przypadku wysokości samej umywalki, istnieją też normy dotyczące wysokości, na jakiej powinno się znaleźć jej podłączenie. Należy jednak pamiętać, że uwarunkowane to będzie na przykład rodzajem baterii. Wyróżniamy baterie:

  • ścienne;
  • stojące;
  • narożne. 

W przypadku baterii stojącej, wysokość podłączenia umywalki powinna wynosić mniej więcej 60 centymetrów. W przypadku baterii ściennej wysokość, jaką powinniśmy przyjąć to około 25, maksymalnie 30 centymetrów od krawędzi umywalki.

Wysokość odpływu umywalki

W przypadku odpływu umywalki wysokość jest już bardziej standardowa. W zależności od umiejscowienia samej umywalki, odpływ powinien się znaleźć na wysokości między 50 a 65 centymetrów. Tak jak w przypadku wysokości umywalki, wielkość tę liczy się od gotowej podłogi w łazience.

Wysokość szafki umywalkowej

Przy projektowaniu łazienki istotne jest odpowiednie dobranie szafki umywalkowej. Musi być ona dostosowana do rodzaju umywalki, wysokości odpływu i dopływu.
Jeśli chodzi o osoby dorosłe, wysokość szafki umywalkowej to około 75 centymetrów, nie więcej niż 80. Problem jest zdecydowanie mniejszy, jeśli decydujesz się na szafkę montowaną na ścianie. Wówczas można dowolnie przesuwać ją, dobierając wysokość zależnie od tego, gdzie znajdzie się sama umywalka. Jeśli planujesz zamówić szafkę robioną na zamówienie, dobrze przeanalizuj w jakim miejscu znajdować będzie się dopływ, odpływ oraz jaki rodzaj syfonu dobierzesz. Najlepiej, aby stolarz uprzednio wykonał wszelkie konieczne pomiary.

Planując remont, po pierwsze zastanów się, kto będzie korzystał z umywalki. Nie przesadź z wysokością, jeśli w domu są dzieci, osoby starsze czy niepełnosprawne. Weź też pod uwagę gości, którzy odwiedzą cię w twoim domu.
Decydując się na konkretną wysokość umywalki musisz też wziąć pod uwagę to, jaką szafkę zamontujesz oraz jakiego rodzaju bateria będzie się w niej znajdować. Nie zapomnij też o ustaleniu wysokości umywalki, która różni się w zależności od jej rodzaju.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
folia paroizolacyjna

Folia paroizolacyjna dachowa – jak układać i po co?

Następny artykuł
kopanie studni

Pogłębianie i kopanie studni – ręcznie czy koparką?

Związane stanowiska