Pogłębianie i kopanie studni – ręcznie czy koparką?

kopanie studni

Studnia na działce lub przy domu jednorodzinnym to darmowe źródło wody, którą możemy wykorzystywać między innymi do podlewania trawnika. Jeśli jednak zainwestujesz w jej uzdatnianie, to możesz używać jej także do gotowania. Jeśli przy twoim domu jeszcze jej nie ma i zastanawiasz się, czy warto inwestować w kopanie studni, odpowiadamy jasno – zdecydowanie tak!

Woda wbrew pozorom nie jest tania. Szybko to odczujesz, jeśli zdecydujesz się podlewać nią ogródek czy trawnik i spojrzysz na kwotę na rachunku. Dlatego też warto rozważyć tę inwestycję jak najszybciej. Studnia na działce zapewni dostęp do bieżącej wody także wtedy, kiedy panuje susza i okoliczne pompy będą miały problem z dostarczeniem jej mieszkańcom. Jeśli zdecydujesz się na kopanie studni, warto poznać dostępne metody.

Studnia kręgowa czy głębinowa?

Termin „kopanie” odnosi się tak naprawdę do jednej konkretnej metody. Chodzi o kopanie studni poprzez wykopanie dołu, w którym następnie umieszczone zostaną betonowe kręgi. Tego typu studnie to studnie kopane. Inaczej jest to po prostu studnia kręgowa. Dziś jednak zdecydowanie częściej inwestorzy decydują się na studnie głębinowe. Są one pewniejsze jeśli chodzi o dostępność wody, sięgają znacznie głębiej i zapewniają wodę zdecydowanie bardziej czystą.
Różnice między studnią kręgową a głębinową są znaczne. O ile kopanie studni zatrzymuje się maksymalnie na 10 metrach głębokości, studnia głębinowa sięgnąć może powyżej 20 metrów. Jest to jednak oczywiście inwestycja wymagająca większego nakładu finansowego niż kopanie studni, ale w perspektywie przyszłości tak naprawdę znacznie bardziej opłacalna.

Jak wykopać studnię – podstawowe wskazówki

Jeśli wiesz już, że ze studni będziesz korzystał rzadko i raczej w celu podlewania grządek na przykład na działce rekreacyjnej, studnia kręgowa może być jednak lepszym wyjściem. Zaoszczędzisz dzięki temu sporo pieniędzy. Jak wygląda tego typu przedsięwzięcie?
Przede wszystkim w tego typu studniach tradycyjnych bardzo często wciąż stosuje się ręczne kopanie studni. Szczególnie wtedy, gdy do działki jest bardzo trudny dojazd. Częściej jednak inwestorzy decydują się na kopanie studni koparką.
Powstały otwór wzmacnia się nakładanymi jeden na drugi kręgami z betonu. Dzięki temu ściany studni nie ulegają zasypaniu.

Pobieranie wody ze studni kopanej wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim tego typu studnie okresami mogą wysychać. Jeśli zależy ci na stałym dostępie do wody, niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. Problemem może być też przenikanie nawozów czy nieczystości do płytkich studni, co czyni wodę zupełnie niezdatną do spożycia dla ludzi oraz zwierząt. Kopanie studni tradycyjnej może też oznaczać konieczność jej pogłębiania w przyszłości.

Pogłębianie studni – kiedy jest konieczne?

Wykopanie studni jest stosunkowo tanie, a woda czerpana z niej często zupełnie wystarcza do podlewania trawnika czy grządek. Niestety czasem konieczne jest pogłębianie studni. Wykonanie tego typu pracy niezbędne jest wtedy, gdy lustro wody w studni bardzo mocno się obniżyło albo całkowicie wyschło. Innym powodem dla którego należy zdecydować się na pogłębianie studni kręgowych, jest tzw. kurzawka.

Czym jest kurzawka w studni?

Jeśli zdecydowałeś się na kopanie studni, po pewnym czasie możesz zauważyć że wystąpiła w niej tzw. kurzawka. Kurzawka wygląda jak bardzo gęsta ciecz. Całkowite pozbycie się jej ze studni jest praktycznie niemożliwe, ale stosuje się różne zabiegi, które pozwalają na dalsze korzystanie z tego źródła wody. Jednym z nich jest właśnie pogłębianie studni. Nigdy nie rób tego sam. Skontaktuj się z lokalną firmą, która ma doświadczenie w tym, jak pogłębić studnię.

Jak wykopać studnię głębinową?

Jeśli decydujesz się na studnię głębinową, powinieneś mieć świadomość, jak wygląda cały proces oraz ile kosztuje wywiercenie studni tego typu.
Koszt studni głębinowej jest oczywiście wyższy niż tradycyjne kopanie studni. Wykonuje się to za pomocą specjalnej wiertnicy do studni głębinowych. Zaletą tego rozwiązania jest jednak szybkość postępu prac. Odwiert o głębokości około 30 metrów razem z założeniem rur, a także rur osłonowych potrwać może maksymalnie pięć godzin. Samodzielna praca i wiertnica ręczna do studni nie będą wtedy konieczne.

Cena wiercenia studni głębinowej

Jak już wspomnieliśmy, wiercenie studni głębinowej zawsze będzie droższe niż kopanie studni tradycyjnej z okręgami z betonu. Koszty mogą tu być jednak bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników.

Głębokość studni głębinowej

Najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o końcową cenę wiercenia studni głębinowej jest głębokość samego otworu. Ceny za wykopanie jednego metra zaczynają się od około 160 złotych. Łatwo zatem policzyć, na jaki koszt musimy się nastawić jeśli chodzi o odwiert o głębokości na przykład 15 metrów. Kopanie studni i jej głębokość to jednak nie wszystko.

Rodzaj pompy głębinowej

Ostateczna cena za kopanie studni głębinowej uzależniona jest także od rodzaju pompy głębinowej. Tylko od ciebie zależy na jak wysokiej klasy sprzęt się zdecydujesz. Doliczyć musisz też cenę zbiornika hydroforowego, który może kosztować od kilkuset do 1000 złotych. Nie zapominaj też o badaniach, jakie powinny zostać przeprowadzone jeszcze przed samym wywierceniem studni.

Tradycyjna studnia kopana vs studnia głębinowa

Jeśli zdecydowałeś już, że studnia jest na twojej działce po prostu niezbędna, pozostaje już tylko odpowiedzieć sobie na pytanie – którą z nich wybrać? Odpowiedź na to pytanie powinna być prosta, jeśli tylko wiesz dokładnie, jakie potrzeby ma spełniać.

Na kopanie studni tradycyjnej zdecyduj się, gdy:

  • wiesz, że ze studni korzystać będziesz sporadycznie;
  • nie masz zamiaru wykorzystywać czerpanej z niej wody do picia;
  • masz pewność co do wysokości wód gruntowych;
  • wiesz, że woda nie będzie nazbyt mocno zanieczyszczona.

Studnia głębinowa będzie natomiast zdecydowanie lepszym wyborem, jeśli:

  • woda ma służyć do podlewania ogródka;
  • chcesz jej używać jako wody pitnej;
  • istnieje problem z zanieczyszczeniem gleby, chociażby przez opryski.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wysokość umywalki

Wysokość umywalki – jakie normy obowiązują obecnie?

Następny artykuł
panele do łazienki

Panele do łazienki – połóż to sam!

Związane stanowiska