Podgrzewacze do basenu – poczuj komfort w czasie kąpieli

Podgrzewacze do basenu to świetna opcja dla tych, którzy chcą się kąpać nie tylko w upalne dni. Dzięki nagrzewnicom woda jest ciepła nawet jesienią, gdy promienie słoneczne nie są już tak mocne. Jak działają te urządzenia? Przeczytaj!
podgrzewacze do basenu

Kąpiele w małym basenie to przyjemność nie tylko dla dzieci. W upalne dni można się schłodzić i odpocząć. Woda jest wówczas ciepła, bo mocno prażą promienie słoneczne. A co zrobić, jeśli jest nieco zimniej, ale nadal chcesz popływać? Rozwiązaniem okażą się podgrzewacze do basenu, które podniosą temperaturę wody. Dowiedz się więcej o tych urządzeniach!

Podgrzewacze do basenu – charakterystyka i zastosowanie

Basen wypełniony wodą to marzenie wielu osób w czasie długich letnich dni. Jednak szczególnie zbiorniki o sporej pojemności mogą bardzo powoli nagrzewać się od promieni słonecznych. Stopniowe podnoszenie temperatury wewnątrz basenu jest jeszcze trudniejsze w czasie gorszej pogody i chłodniejszych dni, kiedy woda oddaje temperaturę do otoczenia. W takich przypadkach jedynym sposobem na kąpiel w przyjemnie ciepłej wodzie będą podgrzewacze do basenu.

Jak działa podgrzewacz basenu?

Podgrzewacz wody w basenie to urządzenie wolnostojące, które może być jednym z twoich akcesoriów dodatkowych. Jest odpowiedzialny za:

  • pobieranie wody z basenu;
  • ogrzewanie jej;
  • wpuszczanie wody cieplejszej.

Choć energia cieplna może być generowana i oddawana wodzie na różne sposoby, zasada działania wszystkich urządzeń jest podobna.

Czy warto stawiać na podgrzewacz wody do basenu?

Ogrzewacz wody do basenu dla małych zbiorników nie jest drogim urządzeniem. Podstawowy produkt to koszt kilkuset złotych. Nie wymaga też specjalnej obsługi i będzie ci go łatwo schować po zakończeniu sezonu. Nawet mniejsze urządzenia są w stanie podgrzać wodę o kilka stopni, co może wystarczyć do poprawy komfortu kąpieli. Choć w czasie słonecznego lata sprzęt nie będzie użytkowany, z pewnością solidny podgrzewacz do basenu wykorzystasz w kolejnym sezonie lub z końcem sierpnia.

Jak wybrać ogrzewacz wody do basenu?

Jeśli oglądasz podgrzewacze do basenu w marketach budowlanych czy sklepach internetowych, z pewnością będziesz miał kłopot z wyborem właściwego. Jeśli nie masz upatrzonego modelu ani ulubionej firmy, kieruj się parametrami technicznymi. Przedstawiamy kilka kroków do wyboru odpowiedniego podgrzewacza do basenu.

Podstawowe zasady wyboru podgrzewacza wody do basenu

W przypadku podgrzewacza basenowego, jak i wszystkich innych urządzeń, ważny jest dobry stosunek parametrów technicznych do ceny. Lepiej unikaj wyjątkowych promocji cenowych, ponieważ może to oznaczać kłopoty. Sprawdź także, czy jest możliwość zwrotu lub reklamacji (szczególnie przy mniej popularnych markach). W przypadku urządzeń sezonowych bardzo ważna jest również długa, wieloletnia gwarancja.

Wielkość ogrzewanego zbiornika

To podstawowy parametr, który musisz brać pod uwagę, szukając takich urządzeń. Podgrzewacze do basenu powinieneś wybierać pod kątem rozmiarów zbiornika wody, jaki mają ogrzewać. Przy większości urządzeń podawany jest parametr maksymalnej pojemności basenu, jaką jest w stanie obsłużyć podgrzewacz. Często jako dodatkowa wartość wskazywana jest sprawność, czyli to, ile litrów wody podgrzewacz może przepompować w ciągu godziny.

Rodzaj zasilania podgrzewacza basenu

Podgrzewacze do basenu mogą wykorzystywać różne rodzaje energii do ogrzewania wody. W nowoczesnych basenach komercyjnych wykorzystuje się pompy ciepła, jednak w przydomowych konstrukcjach byłoby to mało opłacalne i wiązało się z dużymi kosztami. Dlatego najlepiej wybrać podgrzewacze do basenu zasilane prądem sieciowym lub energią słoneczną.

Elektryczny podgrzewacz wody do basenu – wady i zalety

Wszystkie urządzenia zasilane prądem sieciowym uznawane są za bardzo wygodne w obsłudze. Także elektryczny podgrzewacz wody do basenu wydaje się najlepszym sprzętem przy basenach umieszczonych na ogródkach działkowych czy wokół domu. Zalety takich urządzeń to bezobsługowa i wydajna praca. Elektryczne podgrzewacze do basenu mogą być wyposażone w grzałki o różnej mocy. To sprawia, podniosą temperaturę wody nawet w bardzo obszernych zbiornikach.

Kosztowny elektryczny podgrzewacz basenu

Choć elektryczne urządzenia są sprawne i wygodne, grzałka do basenu ogrodowego może pobierać bardzo dużo energii. Będzie to z pewnością widoczne w i tak rosnących rachunkach za prąd. Jeśli basenu będziesz używać regularnie, czyli codziennie lub co kilka dni, może to być opłacalny interes. Natomiast utrzymywanie wyższej temperatury wody przy sporadycznych kąpielach wpływa tylko na efekt cieplarniany. Lepsza będzie wyprawa na basen miejski lub do aquaparku.

Solar do podgrzewania wody w basenie – wady i zalety

W ostatnich latach rozwój technologiczny pozwala na powszechne zastosowanie solarów. Widoczne jest to także w urządzeniach ogrodowych. Podgrzewacz solarny do basenu sprawi, że twoje wydatki za prąd elektryczny nie wzrosną. Pobierasz energię czystą, w pełni odnawialną i (na razie) darmową. Ponadto, możesz ustawić urządzenie na dowolnej parceli nawet oddalonej o dziesiątki kilometrów od sieci elektrycznej. Absorbująca światło słoneczne grzałka będzie skuteczna nawet w pochmurne dni.

Mało wydajne solarne podgrzewacze do basenów

Niestety, jeśli spojrzysz na wydajność solarów do podgrzewania wody w basenie, nie jest już tak kolorowo. Te podgrzewacze do basenu przyzwoicie grzeją wodę jedynie w małych i średnich basenach ogrodowych. Nie są jednak skuteczne przy dużym zachmurzeniu, a jeśli do tego dojdzie niska temperatura otoczenia, problem jest jeszcze większy. Jeśli jednak chcesz ogrzać basen ekologicznie, tanio i tylko o kilka stopni, taki solar będzie wystarczający. 
Podgrzewacze do basenów to urządzenia, na temat których krążą skrajne opinie. Z pewnością nagrzewnica do basenu może być kosztowna w utrzymaniu i nie zawsze jest skuteczna. Podgrzewacz wody basenowej zajmuje też dodatkowe miejsce w ogrodzie i wymaga podpięcia do basenu kolejnych przewodów z wodą. Jednak ucieczkę ciepła do gruntu może rozwiązać warstwa styropianu. Nie będziesz też musiał pływać na przepełnionych pływalniach. Sam zadecyduj, czy kąpiel o dowolnej porze jest warta tego, by wydawać pieniądze na podgrzewacze do basenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wycior do komina

Wycior do komina – narzędzie do czyszczenia układów kominowych

Następny artykuł
okienko do piwnicy

Wybierz funkcjonalne okienko do piwnicy

Związane stanowiska