Stawiamy mur oporowy. Jaki materiał wybrać i na co zwrócić uwagę?

mur oporowy

Działki w terenach górzystych zazwyczaj nie mają powierzchni poziomych. Dlatego dla zabezpieczenia mas ziemi i poprawę funkcjonalności potrzebny będzie mur oporowy. Czy taka konstrukcja wymaga pozwolenia i na co zwrócić uwagę, żeby przez wiele lat cieszyła estetyką?

Mur oporowy w ogrodzie – kiedy będzie przydatny?

Oglądając domy swoich znajomych czy nieruchomości na sprzedaż z pewnością zwróciłeś uwagę na ściany oporowe. Tego typu konstrukcje stosowane są zarówno wokół domów i w ogrodach, jak również w przestrzeni miejskiej. Nadają obiektowi sporej estetyki, jednak upiększanie nie jest jedynym zadaniem tych konstrukcji. Mur oporowy w znaczny sposób poprawia funkcjonalność ogrodu i bezpieczeństwo budowli znajdujących się na jego powierzchni.

Funkcjonalny mur oporowy na skarpie

Mur oporowy wykonuje się na działkach o sporym spadku. Jego zadaniem jest zabezpieczenie mas gruntu przed osunięciem się po namoknięciu lub w czasie prac ziemnych. Projektowany i wznoszony jest w poprzek skarpy prostopadle do kierunku spadku. Nie musi być budowany w linii prostej, choć takie konstrukcje najlepiej przenoszą napór gruntu. Często mur oporowy na skarpie wykonywany jest wzdłuż chodnika czy ścieżki. Powszechnie ten rodzaj zabezpieczenia wykorzystywany jest także w budownictwie drogowym, rolnictwie czy przy zabezpieczeniu akwenów.

Murek oporowy kaskadowy

Na działkach o większym spadku projektuje się kilka murów oporowych stopniowo niwelujących spadek gruntu. Taka konstrukcja nazywana jest murem oporowym kaskadowym. Podłoże pomiędzy zaporami jest wyrównywane i tworzy przestrzenie o płaskiej powierzchni. Pozwala to na dowolne zagospodarowanie jej na parking, ogród czy miejsce do wypoczynku.

Estetyczne ściany oporowe

Sama funkcjonalność to zaledwie jedna z zalet takiej konstrukcji. Mur oporowy w ogrodzie pełni także funkcję estetyczną. Sposób jego wykończenia może tworzyć jednolitą dekorację razem ze ścieżkami. Sprawdza się także jako część ogrodu lub skalniaka dekoracyjnego. Ogromne możliwości wykończenia pozwalają na wybór niemal dowolnej formy dla murków. Część z możliwości opiszemy w dalszej części tekstu.

Z czego zbudować mur oporowy w ogrodzie?

Jeśli już znasz główny powód, dla którego stawia się mur oporowy, z pewnością rozumiesz, jak istotna jest jego trwałość. To od solidności konstrukcji zależy, czy utrzyma ona napór zgromadzonej ziemi. Dlatego wybierając materiał do budowy murku, kieruj się przede wszystkim obciążeniami, jakie będzie musiał przenieść. Dopiero w drugiej kolejności ważna będzie jego estetyka. Podpowiadamy kilka możliwości, jakie możesz wykorzystać, budując murek oporowy.

Ściany oporowe na konstrukcji betonowej

Najpewniejszą konstrukcją, która wytrzymuje największe obciążenia jest mur oporowy wykonany z betonu. Korzystając z wytrzymałości i parametrów tego materiału możesz wykonać rozmaite konstrukcje. Najprościej będzie stworzyć szalunek w miejscu, w którym zaplanujesz mur oporowy. Zbrojenie takiej konstrukcji możesz zaplanować podobnie do zbrojenia stropów czy fundamentów. Jeśli masz taką możliwość, a mur oporowy będzie wysoki, postaraj się zakotwić zbrojenie głęboko do gruntu.

Jak wykończyć ściany oporowe na konstrukcji betonowej?

Jeśli stworzyłeś mur oporowy na betonowym zbrojeniu, możesz wykończyć go w estetyczny sposób. Do wyboru masz między innymi:

  • kamienie naturalne;
  • płytki ceramiczne;
  • płyty betonowe dekoracyjne.

Możesz też zostawić konstrukcję muru oporowego betonowego bez wykończenia. To poprawi estetykę szczególnie wokół obiektów minimalistycznych o nowoczesnej formie. Najprościej będzie, jeśli poniżej muru posadzisz pnącza i krzewy. Dzięki temu staną się jego naturalną dekoracją, a cała przestrzeń nabierze ciekawego charakteru.

Tani mur oporowy z gazobetonu

Przy mniejszym spadku działki warto rozważyć mur oporowy z gazonów. Gotowe konstrukcje prefabrykowane charakteryzują się odpornością na czynniki atmosferyczne i trwałością. Nie sprawią problemów przy wykonywaniu pracy i murek można zbudować z nich w krótkim czasie. Forma i kształt prefabrykatów umożliwia także zasadzenie roślin we wnękach, co upiększy całą konstrukcję.

Gabionowe ściany oporowe

Zastanawiasz się z czego murek oporowy wokół terenów podmokłych czy przy rzekach? Nie szukaj innowacyjnych rozwiązań, tylko sięgnij po struktury już sprawdzone. Nie tylko w pobliżu cieków i skarp sprawdzi się mur oporowy gabionowy. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa gabbione określającego klatkę. Istotnie, konstrukcja murków wykonana jest z plecionych drutów stalowych, które wypełnia się wybranym materiałem. Najczęściej jest to kruszywo w postaci naturalnych kamieni pochodzących z dużych frakcji. Możesz też wypełnić kosze kolorowym szkłem, co stworzy ciekawy efekt estetyczny.

Mur oporowy L-ka z prefabrykatów

Na rynku dostępny jest także mur oporowy prefabrykowany. Ofertę stanowią pojedyncze elementy uformowane w kształcie litery L, stąd inna nazwa – mur oporowy L-ka. Prefabrykaty ustawiane są na skarpie, a za ich stabilność odpowiada właśnie napór mas ziemi. Dla pewności poszczególne prefabrykaty można zakotwić w podłożu. Taki murek oporowy budowany jest także w celu zagrodzenia przejazdu lub wytyczenia przestrzeni parkingu.

Mur oporowy a pozwolenie

Jeśli zamierzasz samodzielnie wybudować mur oporowy, pozwolenie na jego budowę będzie konieczną procedurą. Dokumenty musisz złożyć podobnie jak w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Często ten element architektoniczny nanosi się na mapy już przy projektowaniu budynku. Będzie ci potrzebny projekt architektoniczny oraz plan zagospodarowania terenu. W przypadku muru oporowego będziesz musiał skorzystać także z usług profesjonalnego projektanta. To on obliczy dokładnie wymiary i konstrukcję muru, jaka jest w stanie zatrzymać napór gruntu.

Ściany oporowe – czy wykonywać samodzielnie?

Mur oporowy jest bardzo odpowiedzialną konstrukcją, która może mieć wpływ na bezpieczeństwo domu. Dlatego samodzielne wykonywanie zabezpieczenia szczególnie przy dużych obciążeniach bywa ryzykowne. Na rynku działa wiele firm, które profesjonalnie zajmują się tego typu pracami i biorą pełną odpowiedzialność za konstrukcję. Tymczasem, jeśli chcesz stworzyć niewysoki murek na terenie ogrodu, który poprawi jego estetykę, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to samodzielnie.
Murek oporowy często jest koniecznością i trudno wyobrazić sobie normalne korzystanie z ogrodu bez niego. Jednak przed rozpoczęciem budowy musisz zdać sobie sprawę z odpowiedzialności i dokładnie zaprojektować ten element architektoniczny. Tylko wówczas unikniesz problemów, a mur oporowy stanie się również estetyczną dekoracją przestrzeni przed domem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dom z keramzytu

Jakie korzyści płyną z budowy domu z keramzytu? Czy warto inwestować w taki projekt?

Następny artykuł
bojler elektryczny

Montujemy bojler elektryczny. Który wybrać i dlaczego?

Związane stanowiska