Basen ogrodowy w ziemi – jak szybko i sprawnie zrealizować to marzenie?

basen ogrodowy w ziemi

Basen przy domu to marzenie wielu osób. Jeśli masz dom jednorodzinny, być może warto zacząć je realizować! Sprawdź, ile kosztuje basen ogrodowy w ziemi oraz jakie są jego rodzaje.

Basen w ogrodzie to marzenie wielu osób. Możliwość schłodzenia się w upalny dzień na swoim trawniku jest bezcenna. Jeśli rozważasz taką inwestycję, z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje taki basen ogrodowy w ziemi. W artykule przybliżamy ceny basenów ogrodowych i podpowiadamy, co jest lepsze – basen wkopany czy murowany?

Basen ogrodowy w ziemi a wybór miejsca

Przed rozpoczęciem prac ziemnych należy ocenić stan gruntów. Sprawdź, czy ziemia nie jest zbyt grząska i czy budowa basenu nie będzie miała wpływu na przykład na tereny należące do sąsiada. Konieczne jest też uwzględnienie poziomu wód gruntowych.

Czy konieczne jest pozwolenie na budowę basenu przy domu?

Zastanawiasz się, czy do budowy basenu potrzebne jest specjalne pozwolenie. Odpowiedź brzmi – to zależy. Od czego? Przede wszystkim od jego powierzchni.

Baseny przydomowe do 30 m²

Jeśli chcesz postawić basen na działce, którego powierzchnia nie będzie przekraczała 30 metrów kwadratowych, nie musisz starać się o pozwolenie. Tym samym procedury będą trwały zdecydowanie krócej. Nie są tu potrzebne żadne projekty basenów, a jedynie musisz złożyć w starostwie zawiadomienie o charakterze i zakresie planowanych prac. Basen będziesz mógł zacząć budować po 30 dniach od momentu złożenia zawiadomienia.

Basen ogrodowy w ziemi o powierzchni powyżej 30 m²

W przypadku planów budowy basenu, którego powierzchnia będzie przekraczać 30 metrów kwadratowych, musisz uzyskać pozwolenie na jego budowę. Wniosek złóż w starostwie powiatowym.

Rodzaje basenów ogrodowych

Podjęcie decyzji o budowie basenu w ogrodzie to dopiero początek. Znając swój budżet, musisz teraz jeszcze zadecydować, jaki basen ogrodowy wybrać. Opcji jest wiele, począwszy od tradycyjnych i w gruncie rzeczy najlepszych basenów betonowych, aż po baseny drewniane czy poliestrowe.

Baseny betonowe

Betonowa konstrukcja basenu jest najbardziej wytrzymała, a jednocześnie najdroższa. Basen ogrodowy w ziemi tego typu może być murowany lub żelbetowy. Najczęściej ma wymiary ok. 8 na 3,7 metra. Głębokość basenów tego typu waha się zazwyczaj od nieco ponad półtora do dwóch metrów.

Betonowy basen ogrodowy w ziemi wymaga dużych nakładów finansowych, a jego budowa może potrwać dość długo. Odpowiednio zaizolowany od zewnątrz przeciwwilgociowo i termicznie służyć będzie przez wiele lat.

Baseny do wkopania

Alternatywne rodzaje basenów to te prefabrykowane. Basen ogrodowy w ziemi wykonany może być z metalu, poliestru czy nawet drewna. Ich zdecydowaną zaletą jest czas montażu. Minusem jest jednak trwałość. Tutaj baseny murowane zdecydowanie wygrywają.

Niecka basenowa z poliestru

Basen ogrodowy w ziemi, który wykonany został z poliestru, to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Typowej wielkości basen ogrodowy do wkopania tego rodzaju nie powinien nas kosztować więcej niż 20 tysięcy złotych. Wygrywa też pod względem czasu montażu i bardzo łatwo go czyścić dzięki bardzo gładkiej powierzchni.

Basen ogrodowy wkopywany ze stali

Nieco rzadsze rozwiązanie, jeśli chodzi o basen ogrodowy w ziemi, to konstrukcja ze stali. Tego typu konstrukcje zdecydowanie częściej stosuje się wewnątrz budynków i są nieco droższe od konstrukcji wykonanych z poliestru. Nadal to jednak tańsze od tradycyjnego, a wciąż bardzo solidne rozwiązanie.

A może basen drewniany?

Rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest basen ogrodowy w ziemi, wykonany z drewna. Częściej spotyka się mniejsze konstrukcje tego rodzaju. Plusem jest możliwość wykonania go także na powierzchni ziemi, bez konieczności wkopywania. Zdecydowanie na minus trzeba zapisać mu konieczność impregnowania drewna, bez czego nie będzie to rozwiązanie na lata.

Ile kosztuje basen w ziemi?

Tym, co inwestora interesuje najbardziej, jest koszt powstania tego typu inwestycji, a nie to, jak wybudować basen. Na ostateczną kwotę, jaką trzeba zapłacić za basen ogrodowy w ziemi, składa się wiele czynników. Jeśli powierzchnia przekracza 30 metrów kwadratowych, konieczny będzie projekt. Cena zależy nie tylko od konstrukcji samego basenu, lecz także od dodatkowych akcesoriów do basenu (tych koniecznych oraz opcjonalnych).

Basen ogrodowy w ziemi. Jaki jest koszt budowy?

Jeśli chodzi o basen długości około 8 czy 8,5 metra, najdrożej kosztować nas będzie budowa basenu betonowego. Najpewniej nakład finansowy przekroczy 30 tysięcy złotych. Jeszcze droższa, nawet o kolejnych 10 tysięcy złotych, będzie budowa basenu marmurowego.

Znacznie bardziej ekonomiczny, ale nieco mniej trwały, będzie basen ogrodowy do wkopania. Cena, jaką będzie trzeba zapłacić za basen ze stali czy poliestru, przekroczy na pewno 20 tysięcy złotych, ale nadal będzie o wiele niższa niż cena basenu betonowego.

Budowa to nie wszystko. Co jeszcze musisz uwzględnić w kosztorysie?

Koszt budowy basenu to oczywiście nie wszystko, co musisz uwzględnić. Basen ogrodowy w ziemi wiąże się z koniecznością dokupienia także:

  • systemu filtracji;
  • preparatów dezynfekujących;
  • ogrzewania;
  • oświetlenia;
  • akcesoriów, takich jak drabinki.

Około 4 tysięcy złotych kosztować będzie sam tylko filtr do basenu. Odkurzacz do dna to kolejne kilkaset złotych w zależności od jakości sprzętu. Paręset złotych należy też przeznaczyć na środki konieczne do uzdatniania wody.

Basen przy domu. Co jeszcze można do niego dokupić?

Zdecydowałeś się na basen ogrodowy w ziemi i chcesz zaszaleć? Nic prostszego! Swój basen możesz zaopatrzyć także w system podgrzewania wody, zadaszenie lub przykrycie. Świetnie wyglądać będzie też niezwykle estetyczne oświetlenie podwodne. Tutaj ogranicza cię już w zasadzie tylko własna fantazja.

Jakie koszty generują rocznie baseny przydomowe?

Planując basen ogrodowy w ziemi, musisz też wziąć pod uwagę kwestię kosztów utrzymania. Trzeba się liczyć z wydatkami rzędu nawet 2 tysięcy złotych. Kwota ta może jednak wzrosnąć, wszystko zależy od częstotliwości używania, wielkości oraz skali zanieczyszczeń. Użytkowanie będzie też droższe, jeśli zastosujesz dużo oświetlenia i innych gadżetów.

Basen ogrodowy w ziemi nie jest, jak mogłoby się wydawać, zarezerwowany jedynie dla bogaczy. Warto dobrze przemyśleć tę kwestię i być może na przyszłość zaplanować budowę takiego basenu przy swoim domu. Ciekawy jest także pomysł na basen ogrodowy kryty. Z pewnością inwestycję bardzo szybko uznasz za celną, kiedy latem będziesz mógł w nim wypocząć po dniu ciężkiej pracy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
modne kolory ścian

Modne kolory ścian – co zmalujesz w tym sezonie?

Następny artykuł
biokominek

Lubisz żywy ogień w domu? Postaw na biokominek! Aranżacja może cię zaskoczyć

Związane stanowiska