Samodzielna budowa altany ogrodowej

Budowa altany może okazać się inwestycją, która pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń przed domem. Jak zrobić altankę samodzielnie i co na temat takiej konstrukcji mówią przepisy? Przeczytaj i sprawdź!
budowa altany

Altana w ogrodzie może być miejscem, w którym będziesz spędzał czas w letnie dni i wieczory. Jeszcze więcej możliwości wykorzystania takiego budynku będziesz miał w sytuacji, kiedy zbudujesz domek na ogródkach działkowych. Jednak budowa altany to jednak zawsze prace budowlane, które wpływają na wygląd i zagospodarowanie przestrzeni. Jak na tę kwestię zapatruje się prawo? Dowiedz się, czy będziesz mógł samodzielnie podjąć się budowy altanki na działce!

Budowa altany ogrodowej – przepisy

Samodzielna budowa altany ogrodowej jest możliwa bez uzyskiwania pozwolenia. Przepisy nie są zatem bardzo restrykcyjne. Potrzebne będzie zgłoszenie do starostwa lub zarządu ogródków działkowych w przypadku domków budowanych na ich terenie. Jednak przepisy regulują maksymalne wymiary obiektu. Powierzchnia nie może przekroczyć 35 m2, a na każde 500 m2 działki można postawić takie dwa budynki. Mogą to być:

  • wiaty;
  • pomieszczenia gospodarcze;
  • altany wypoczynkowe.

Budowa altanki drewnianej czy murowanej?

Wybór materiału, z którego będzie budowana altana to jedna z kluczowych decyzji, jakie musisz podjąć przed przystąpieniem do realizacji inwestycji. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań łącznie z konstrukcjami stalowymi i takimi z tworzyw sztucznych. Jaki materiał będzie najlepszy do budowy altany?

Budowa altany murowanej

Przepisy wewnętrzne w niektórych związkach działkowców wskazują, że budowa altany nie może na stałe wiązać jej z podłożem. Dlatego budowa altany murowanej wydaje się niemożliwa, choć te przepisy nie zawsze są respektowane. Na swojej działce budowlanej masz większą dowolność, dlatego możesz bez obaw postawić obiekt murowany. Będzie to jednak stosunkowo drogie i nieco zaburzy naturalny charakter obiektu.

Budowa altanki drewnianej

Do wznoszenia obiektów ogrodowych z reguły stosuje się naturalne drewno. Budowa altanki drewnianej jest łatwa, ponieważ materiał nie sprawia problemu w obróbce. Ponadto, ostateczny wygląd elewacji ciekawie nawiązuje do natury, a cena za wykonanie takiej konstrukcji jest przystępna. Przy budowie altany z drewna w lekkiej konstrukcji nie potrzeba także tworzyć całych płyt fundamentowych.

Altana ogrodowa – zrób to sam

Wielu domorosłych majsterkowiczów i ambitnych budowlańców decyduje się na samodzielną budowę altany. To praca przynosząca wiele satysfakcji, której efektem będzie obiekt świetnie dopasowany do charakteru miejsca i twoich oczekiwań. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, żeby zabrać się za budowę altany krok po kroku.

Altana ogrodowa – projekt

Nie da się zacząć prac bez odpowiedniej koncepcji, dlatego czeka cię wykonanie choćby poglądowego projektu budynku. Będziesz musiał w nim dokładnie rozrysować, jak ma wyglądać altana ogrodowa. Zrób to sam albo skorzystaj z pomocy projektantów. Możesz też kupić gotowy projekt, a nawet zamówić altanę do samodzielnego montażu z krótką instrukcją. To jednak nie będzie już dawało takiej satysfakcji, jak budowa altany według własnego projektu.

Jak zbudować altanę? Zacznij od fundamentów

Budowa altanek może być różna, tak jak różna będzie ostateczna waga całej konstrukcji. Dlatego na podstawie przygotowanego wcześniej projektu i oceny obciążenia musisz stworzyć fundament. To na nim będzie opierał się cały budynek i taka konstrukcja nośna będzie odpowiadała za jego równomierne osiadanie. Do prac z fundamentami (w zależności od metody) mogą być potrzebne:

  • płyta fundamentowa;
  • słupy betonowe;
  • prace wyrównujące podłoże.

Płyta fundamentowa

Wylewanie płyty betonowej jest konieczne przy budowie altany murowanej lub osadzonej na luźnych gruntach. Wówczas trzeba będzie utwardzić teren poprzez wysypanie kruszyw i wykonanie ławy betonowej o grubości 10 do 20 centymetrów. Wierzchnia krawędź płyty powinna wystawać powyżej gruntu na około 10 centymetrów.

Słupy betonowe

Altany ogrodowe wykonywane w lekkiej konstrukcji drewnianej nie wymagają całej płyty fundamentowej, a jedynie słupów betonowych. Słupy trzeba umieścić na obrysie altany i w newralgicznych miejscach pomiędzy nimi. Do wykonanego w gruncie otworu wpuszcza się rurę PVC, którą wypełnia beton. Tu także warto pamiętać, by wypuścić słupy powyżej gruntu i ustalić orientacyjny poziom.

Niwelacja podłoża

Jeśli budowę altany planujesz na ławie fundamentowej, potrzebna będzie wcześniejsza niwelacja podłoża. Chodzi o usunięcie kamieni lub korzeni, a także wyprowadzenie różnic wysokości. Gdy zdecydujesz się na montaż słupów betonowych, wówczas te prace nie będą konieczne.

Budowa altanki drewnianej – przygotowanie materiałów

Po wykonaniu fundamentów musisz odczekać około czterech tygodni na całkowite związanie betonu. Przez ten czas możesz przygotować materiały potrzebne do budowy altany. Przy obiekcie drewnianym będziesz mógł dopasować do siebie elementów konstrukcyjne lub dociąć je na wymiar. Możesz też przeprowadzić wstępny montaż, co ułatwi dalsze prace.

Impregnacja drewna konstrukcyjnego

Altana ogrodowa będzie stale narażona na czynniki atmosferyczne, a najgroźniejsza może być wilgoć, dlatego do budowy altany wykorzystuj tylko drewno impregnowane. W tartakach możesz często znaleźć elementy konstrukcyjne już nasączone impregnatem. Jest to jednak zabezpieczenie drewna, które chroni je w czasie magazynowania i transportu. Jeśli nie chcesz patrzeć, jak twoja altana niszczeje pod wpływem warunków zewnętrznych, musisz zaimpregnować wszystkie elementy drewniane.

Mocowanie konstrukcji do fundamentów

Pierwszym krokiem przy budowie altany będzie połączenie jej z fundamentem. Tutaj najważniejszymi narzędziami w twoim arsenale powinny stać się poziomica i sznurek. To z ich pomocą osadzisz pierwszy poziom konstrukcji na fundamentach lub słupach. Poziomica pozwoli ci dokładnie ustalić posadowienie poszczególnych części, z kolei sznurka użyjesz do mierzenia przekątnych.

Tworzenie konstrukcji szkieletowej i więźby dachowej

Kolejnym krokiem podczas budowy altany jest ułożenie szkieletu ścian. W wielu altanach także więźba dachowa połączona jest ze ścianami już na etapie tworzenia szkieletu. Jeśli przygotowałeś sobie wcześniej wszystkie elementy, nie będziesz miał większego problemu z ich poskładaniem. Na tym etapie będzie ci jednak potrzebna pomoc, najlepiej osób z doświadczeniem budowlanym. Wszystkie belki i krawędziaki musisz dokładnie i solidnie połączyć, ponieważ od tego będzie zależała stabilność obiektu.

Wypełnienie konstrukcji

Konstrukcja szkieletowa powinna być wypełniona najlepiej z dwóch stron. Z zewnątrz warto wybrać deski elewacyjne uformowane na pióro i wpust, które szybko zapełniają przestrzeń. Od wewnątrz masz więcej możliwości, ponieważ możesz sięgnąć po:

  • podbitkę;
  • płyty OSB;
  • panele winylowe;
  • płyty gipsowe.

Izolacja altany ogrodowej

Pomiędzy wypełnienie zewnętrzne a wewnętrzne warto wsunąć warstwę izolacji termicznej. Choć wówczas budowa altany będzie przypominała nieco to, jak tworzy się dom jednorodzinny, pozwoli to spędzić wewnątrz nawet chłodniejsze noce. Do tworzenia izolacji termicznej możesz wykorzystać styropian. Jednak z uwagi na skomplikowaną konstrukcję szkieletu altany lepsza będzie wełna mineralna. W altanie nie będziesz spędzać czasu zimą, dlatego warstwa izolacji nie musi być bardzo gruba i wystarczy kilka centymetrów.

Czym wykończyć dach altany ogrodowej?

Przy okazji prac wykończeniowych i wypełniania szkieletu będzie trzeba wykończyć połać dachową. Zdecydowanie odradzamy układanie płytek ceramicznych podczas budowy altanek, bo ich których ciężaru konstrukcja mogłaby nie unieść. Pozostaje zatem blacha lub blachodachówki, choć wielu inwestorów wykorzystuje papy i gonty bitumiczne. Takie materiały są lekkie, bardzo tanie i z łatwością można je wymienić na nowe, jeśli się zniszczą.

Montaż stolarki okiennej i drzwiowej

To jeden z końcowych etapów prac budowlanych. W niektórych altan ogrodowych o podstawie sześciokąta wcale nie montuje się okien. Jednak większość altan wykorzystywanych jako domki letniskowe ma okna wykonane z tworzywa sztucznego. Wstawia się je w tradycyjny sposób, montując do ościeżnicy i wypełniając pianką montażową.

Jakie drzwi do budowy altanek?

W przypadku budowy altany lepiej porzuć pomysł, by zamontować drzwi drewniane. Mogą nie być wystarczająco stabilne, jeśli ktoś będzie chciał wtargnąć do środka. Znacznie lepszym rozwiązaniem mogą się okazać drzwi stalowe, które są trwalsze i będą odporne na czynniki atmosferyczne. Pokryte okleiną z motywem drewna okażą się równie atrakcyjne wizualnie, co drzwi drewniane.

Budowa altany ogrodowej – cena

Na koniec pozostaje podsumowanie kosztów. Trudno wskazać dokładny koszt budowy altany, ponieważ na cenę wpływa wiele czynników. Szacuje się, że w standardowym wykończeniu altanka drewniana może kosztować od 500 do 1000 złotych za metr kwadratowy. Oczywiście, górna granica jest tylko orientacyjna i łatwo ją przekroczysz, jeśli do budowy użyjesz drogich materiałów.

Dodatkowe koszty altany

Warto uwzględnić dodatkowe koszty związane z budową altanki na działce, w której będziesz chciał nocować. W tym wypadku zapłacisz za podłączenie instalacji elektrycznej i podciąganie wody. Konieczne będzie również podłączenie domu do szamba, jeśli chcesz umieścić toaletę.

Altana ogrodowa – zrób to sam… tylko kiedy?

Co jest potrzebne do samodzielnej budowy altany? Gotowy projekt, zamówienie desek i belek konstrukcyjnych na wymiar, a także zakup łączników. Wydaje się, że przy pewnym poziomie wiedzy, umiejętności oraz wsparcia uda ci się zbudować altanę w ogrodzie.

Jednak łatwość wykonania konstrukcji nie równa się szybkości. To praca chłonąca mnóstwo czasu. Profesjonalne ekipy z przygotowanym materiałem są w stanie zbudować altanę w kilka dni. Ty będziesz musiał wszystko przygotować samodzielnie i dochodzić do wielu rozwiązań metodą prób i błędów. Dlatego zamiast marnować wszystkie dni urlopu, lepiej powierz pracę specjalistom. Jak widzisz, budowa altany to proces łatwy, a zarazem trudny. Sama wiedza i znajomość kolejnych etapów prac, które właśnie poznałeś, często nie wystarczy. Wprawa i doświadczenie to często coś, co przychodzi z czasem. A czasu na budowę altanki nie będziesz miał raczej zbyt wiele. Lepiej będzie, jeśli powierzysz zadanie specjalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe – alternatywa dla tradycyjnych grzejników

Następny artykuł
ogrodzenie działki

Najciekawsze pomysły na ogrodzenia działki

Związane stanowiska