Samodzielna budowa sauny – o czym musisz pamiętać?

budowa sauny

Budowa sauny nie jest pracą skomplikowaną i można przeprowadzić ją nawet w mieszkaniach. Konieczne jest jednak znalezienie nieco wolnej przestrzeni i przygotowanie odpowiedniego projektu. Jak zbudować saunę niskim kosztem i w pełni funkcjonalną?

Budowa sauny w domu lub ogrodzie staje się zabiegiem coraz bardziej popularnym. Pomieszczenie o takiej funkcjonalności nie jest już kojarzone tylko z wystawnymi willami i pojawia się nawet w mieszkaniach. Podpowiadamy, jak zbudować saunę, gdzie znaleźć dla niej miejsce i jakie elementy uwzględnić przy jej wykończeniu.

Budowa sauny – stwórz miejsce wypoczynku i relaksu

Sauna to pomieszczenie szczelnie zamknięte, w którym panuje wysoka temperatura. Przebywanie wewnątrz przez kilkanaście minut ma właściwości zdrowotne dla człowieka. Wysoka temperatura pozwala wypłukać toksyny z organizmu, a późniejsza kąpiel w zimnej wodzie poprawia krążenie. Choć właściwości prozdrowotne takich obiektów znane są od czasów starożytnych, budowa sauny w domach i mieszkaniach cieszy się popularnością dopiero od niedawna.

Niegdyś sauny kojarzone były tylko z obiektami publicznymi, a historycznie pełniły ważne funkcje społeczne. We współczesnych czasach budowa sauny związana jest najczęściej z wykańczaniem basenów, łaźni czy miejsc przeznaczonych do rehabilitacji. Jednak większa dostępność odpowiednich materiałów budowlanych i możliwość korzystania z suchego powietrza sprawiły, że sauny zainteresowały także prywatne osoby.

Budowa sauny – gdzie można ją umieścić?

Praktycznie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o miejsce budowy sauny. Zazwyczaj buduje się je w ogrodach w pobliżu oranżerii, gdzie dodatkowo można skorzystać z balii z zimną wodą. Decydując się na taką konstrukcję, będziesz miał ogromne możliwości wpływania na rozmiar, sposób podłączenie i funkcjonalność sauny.

Jednak nad budową sauny możesz się zastanowić także w sytuacji, kiedy nie masz możliwości wystawienia jej na zewnątrz budynku. Miejsce dla takiej konstrukcji możesz znaleźć w jednym z pomieszczeń technicznych w domu. Często montuje się je przy suszarniach czy nawet jako wyodrębnioną część pralni. Jeśli nie masz takiej możliwości, a dysponujesz większą łazienką, także w niej możesz wydzielić miejsce na budowę sauny. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś w ten sposób zagospodarował łazienkę w mieszkaniu w domu wielorodzinnym.

Co musi uwzględniać projekt budowy sauny?

Budowa sauny to stworzenie miejsca, w którym można uzyskać odpowiednie warunki temperaturowe. Jednocześnie musi to być obiekt, w którym mogą przebywać ludzie i wygodnie spędzić kilkanaście minut. Wszystkie te cechy musisz uwzględnić, tworząc projekt budowy sauny. W przypadku konstrukcji ogrodowych, gdzie nie ogranicza Cię ilość wolnego miejsca, możesz kupić lub pobrać gotowy projekt. Niezależnie od tego, skąd go weźmiesz, musisz uwzględnić kilka ważnych cech.

Rozmiar sauny

Chyba najważniejszym parametrem przy budowie sauny będzie jej rozmiar. Szczególnie istotne jest to w mieszkaniach, gdzie zawsze brakuje wolnego miejsca. Gotowe kabiny mogą mieć rozmiar jedynie nieco większy od kabin prysznicowych, dlatego bez problemu zmieszczą się w łazience. Jeżeli planujesz korzystać z sauny w większym gronie, zaplanuj jej wielkość adekwatną do ilości osób najczęściej korzystających z obiektu jednocześnie.

Piec do sauny

Sercem każdej sauny nie jest ławeczka, a piec podgrzewający temperaturę. W saunach suchych wystarczy niewielki elektryczny piecyk, który zmieści się wewnątrz najmniejszych pomieszczeń. Jednak jeśli budujesz saunę fińską, gdzie dodatkowo unosi się para wodna, będziesz potrzebował specjalnego piecyka. Dobierając ten element, nie zapominaj też o mocy grzewczej, która musi być dostosowana do wielkości sauny.

Kanały wentylacyjne

Nawet kilkanaście minut przebywania w wysokiej temperaturze może doprowadzić do problemów z tlenem. Dlatego każda budowa sauny musi uwzględniać system wentylacyjny. W jednym pomieszczeniu musi znaleźć się zarówno kanał dolotowy świeżego powietrza, jak i odprowadzania ciepłego. Dzięki temu będzie dochodziło do wymiany gazów.

Kanały warto ulokować w miejscach leżących możliwie najdalej od siebie. Najczęściej wlot będzie znajdował się w okolicach podłogi, a wylot pod sufitem sauny na przeciwległej ścianie. Przy budowie sauny należy też uwzględnić to, że ciepłe powietrze z kanału wlotowego można wykorzystać do ogrzewania pomieszczenia lub wody użytkowej.

Sposób wykończenia

Na koniec pozostaje najprzyjemniejszy element budowy sauny, czyli jej wykończenie. Tu już możesz pozwolić sobie na dowolne formowanie przestrzeni, wstawianie ław, krzeseł czy umieszczania zbiornika z wodą. Jeśli zdecydujesz się na boazerię, wybierz produkty z tworzywa sztucznego, które będą odporne na wilgoć. Możesz też wyłożyć przestrzeń wewnątrz płytkami ceramicznymi, jednak nie zapominaj o montażu membrany przeciwwilgociowej na ścianę.

Budowa sauny krok po kroku

Skoro masz już podstawowe informacje dotyczące sauny i dobry projekt, pora zabrać się do pracy. Budowa sauny krok po kroku będzie nieco różniła się od siebie, w zależności od tego, czy zbudujesz ją w domu, czy w ogrodzie. Postaramy się przedstawić najważniejsze różnice.

Jak zbudować saunę w domu?

Największym problemem z budową sauny w domu i mieszkaniu, jest znalezienie wolnego miejsca. Jeśli jesteś na etapie budowy, uwzględnij to w projekcie i wtedy miejsce na pewno się znajdzie. Większym problemem jest to, jak zbudować saunę w domu już użytkowanym? Najłatwiej będzie wyrzucić wannę, a w mieszkaniu po jej likwidacji znajdzie się miejsce zarówno na saunę, jak i kabinę prysznicową.

Samodzielnie budując saunę, musisz stworzyć stelaż ścian, a następnie go wypełnić, jak ma to miejsce w przypadku suchej zabudowy. Pomiędzy ściankami warto ułożyć izolację w postaci styropianu, która ułatwi utrzymanie wysokiej temperatury wewnątrz. Jeśli jednak kupujesz gotowy produkt i odpowiednio dobrałeś wymiary, pozostaje Ci jedynie wstawienie go do łazienki, co nie będzie wielkim wyzwaniem.

Budowa sauny ogrodowej

W porównaniu z konstrukcjami łazienkowymi, budowa sauny ogrodowej będzie znacznie łatwiejsza. Masz dostęp do wolnej przestrzeni, dlatego możesz zbudować saunę o dowolnych kształtach czy wielkości. Popularne są sauny w kształcie beczki, ale możesz też ustawić pawilon prostokątny. Przy takich konstrukcjach musisz zadbać o stworzenie odpowiedniej podstawy lub osadzenie sauny na tarasie czy bruku. Trzeba będzie bezpiecznie poprowadzić przewody elektryczne i wentylację do odzyskiwania ciepła.

Ile kosztuje budowa sauny?

Po przeczytaniu tekstu masz już orientacyjną wiedzę, jak wygląda budowa sauny ogrodowej krok po kroku. Pozostaje otwarte pytanie o koszt budowy sauny ogrodowej i całego systemu zasilania czy wentylacji. Oczywiście wiele zależy od wielkości i sposobu wykończenia. Gotowe konstrukcje w postaci beczek kosztują do 10 tysięcy złotych. Z kolei koszt budowy sauny w domu dla jednej osoby i jej samodzielnego wykańczania, może zamknąć się w trzech tysiącach. Sam musisz określić, czy budowa sauny i reorganizacja domu z nią związana są warte tej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
budowa wiaty

Samodzielna budowa wiaty – niezbędne formalności i pomysły na wykonanie zadaszenia

Następny artykuł
budowa komina

Budowa komina w istniejącym budynku – jak ją przeprowadzić?

Związane stanowiska