Domy 3D – przyszłość budownictwa czy technologiczna fanaberia?

Domy 3D, które zostały wydrukowane za pomocą specjalnej drukarki, zyskują coraz więcej zwolenników. Sprawdź, dlaczego wzbudzają takie zainteresowanie i co sprawia, że warto w nie inwestować.
domy 3d

Dom z drukarki 3D jeszcze kilka lat temu mógł wywoływać konsternację. Dzisiaj projekt domu 3D już nikogo nie dziwi. Domy drukowane w 3D to alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Budynki stawiane w tej technologii są nie tylko ekonomiczne, ale też nie wymagają dużego nakładu sił. Z artykułu dowiesz się, jakie zalety mają tego typu budynki.

Jak tworzy się domy 3D?

Choć drukowanie 3D może kojarzyć się przede wszystkim z tworzeniem implantów, części zamiennych lub prototypów, to w dzisiejszych czasach ta technologia coraz częściej jest wykorzystywana także do tworzenia budynków. 

Dysza drukarki, prowadzona na suwnicy, „wypluwa” betonowy materiał i warstwa po warstwie tworzy kolejne części budowli, które zawarto w projekcie domu 3D. Najczęściej używane materiały to oczywiście oraz odpady przemysłowe. Drukarkę można umieścić np. bezpośrednio na placu budowy czy działce. Jej przeniesienie po skończonej pracy zajmie niewiele czasu. 

Dom z drukarki 3D nie różni się od klasycznego murowanego budynku. Drukarka 3D jest w stanie wydrukować nie tylko fundamenty i ściany, ale także pełne okablowanie domu. 

Jakie są zalety domu 3D?

Czas wykonania

Niezaprzeczalnym atutem domów z drukarki 3D jest bardzo krótki czas wykonania konstrukcji. Drukarka może pracować bez przerwy. Do pełnego „wydruku” domu jednorodzinnego wystarczą nawet zaledwie 24 godziny! To sprawia, że budowlane drukarki 3D to niezwykle cenne narzędzia, kiedy istnieje konieczność bardzo szybkiego wybudowania dużej liczby domów w krótkim czasie. To sytuacje takie jak klęski żywiołowe, gdy wiele rodzin traci dachy nad głową w tym samym czasie.

Zmniejszenie kosztów

Koszty budowy domu 3D są nieporównywalnie niższe niż w przypadku domu stawianego ze standardowych materiałów. Przede wszystkim taka konstrukcja w zasadzie nie wymaga pomocy człowieka – odpadają koszty tzw. robocizny, która jest istotnym elementem kosztorysu budowy domu. Proces drukowania domu wymaga jedynie nadzoru kilku osób, na dodatek krótkiego.

Budowa domu 3D w zasadzie nie wymaga użycia sprzętu budowlanego. Wszystkie elementy budowli (m.in. fundamenty, ściany wewnętrzne i zewnętrzne, okablowanie) są stawiane za pomocą dyszy drukarki. 

W przypadku domów z drukarki nie ma znaczenia rodzaj materiału. Liczy się skomplikowanie konstrukcji. Im bardziej skomplikowany projekt domu 3D, tym wyższy koszt inwestycji. 

Koszt wydrukowania 1 metra kwadratowego domu to średnio ok. 900 zł – według firmy Apis Cor.

Dobre parametry użytkowe

Szacuje się, że domy 3D posiadają 175-letnią żywotność. Jakie są zalety tego typu budownictwa? Domy z drukarki 3D:

  • mają dobre właściwości termoizolacyjne;
  • są trwałe i komfortowe;
  • nie szkodzą im niekorzystne warunki pogodowe;
  • pozwalają na naprawdę dużą swobodę konstrukcyjną.

Domy 3D – tak czy nie?

Mimo że istnieje dużo argumentów przemawiających za budownictwem 3D, wielu konstruktorów nadal podchodzi z rezerwą do takich rozwiązań. Mimo to już teraz coraz więcej firm wprowadza takie projekty do swoich portfolio konstruktorskich i architektonicznych. Budynki takiego typu powstają w Chinach, Arabii Saudyjskiej czy Niemczech.
To swego rodzaju novum na rynku, które na pewno będzie rozwijane. Wkrótce możemy spodziewać się coraz więcej budynków tego typu, ze względu na ich przeważające korzyści.  Wśród nich eksperci wymieniają m.in. tani koszt i szybkość tworzenia konstrukcji. To szczególnie ważne w przypadku konieczności wyprodukowania domów w krótkim czasie i niewielkim kosztem, na przykład tuż po kataklizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
dom dwurodzinny

Dom dwurodzinny: cena budynku, jaki powinien być i czy warto się na niego zdecydować?

Następny artykuł
dom w stylu rustykalnym

Dom w stylu rustykalnym – odkryj jego piękno!

Związane stanowiska